Dalajláma navštívil Prahu

  • strict warning: Non-static method view::load() should not be called statically in /home/brontosaurivhimalajich/www/sites/all/modules/views/views.module on line 1118.
  • strict warning: Declaration of views_handler_field::query() should be compatible with views_handler::query($group_by = false) in /home/brontosaurivhimalajich/www/sites/all/modules/views/handlers/views_handler_field.inc on line 0.
  • strict warning: Declaration of views_handler_sort::options_validate() should be compatible with views_handler::options_validate($form, &$form_state) in /home/brontosaurivhimalajich/www/sites/all/modules/views/handlers/views_handler_sort.inc on line 0.
  • strict warning: Declaration of views_handler_sort::options_submit() should be compatible with views_handler::options_submit($form, &$form_state) in /home/brontosaurivhimalajich/www/sites/all/modules/views/handlers/views_handler_sort.inc on line 0.
  • strict warning: Declaration of views_handler_sort::query() should be compatible with views_handler::query($group_by = false) in /home/brontosaurivhimalajich/www/sites/all/modules/views/handlers/views_handler_sort.inc on line 0.
  • strict warning: Declaration of views_handler_filter::options_validate() should be compatible with views_handler::options_validate($form, &$form_state) in /home/brontosaurivhimalajich/www/sites/all/modules/views/handlers/views_handler_filter.inc on line 0.
  • strict warning: Declaration of views_handler_filter::query() should be compatible with views_handler::query($group_by = false) in /home/brontosaurivhimalajich/www/sites/all/modules/views/handlers/views_handler_filter.inc on line 0.
  • strict warning: Declaration of views_plugin_query::options_submit() should be compatible with views_plugin::options_submit($form, &$form_state) in /home/brontosaurivhimalajich/www/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_query.inc on line 0.
  • strict warning: Declaration of views_plugin_style_default::options() should be compatible with views_object::options() in /home/brontosaurivhimalajich/www/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_style_default.inc on line 0.
  • strict warning: Declaration of views_plugin_row::options_validate() should be compatible with views_plugin::options_validate(&$form, &$form_state) in /home/brontosaurivhimalajich/www/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_row.inc on line 0.

Tibetský duchovní vůdce navšívil ve dnech 16. až 19. října 2016 Prahu. Jednalo se o jeho 11. návštěvu ČR od roku 1990, kdy jej poprvé pozval Václav Havel. 

Jeho Svatost 14. Dalajláma započal svůj pobyt v Praze setkáním s veřejností, které proběhlo 17. října na Hradčanském náměstí a kam ho přišlo podpořit přes 2500 lidí. Vyjádřil se zde k odkazu Václava Havla, jenž je odhodlán nadále zachovávat. Cílem této akce bylo ukázat, že nám stále záleží na dobrém vztahu Čechů a Tibeťanů, a že jsme rádi za Dalajlámovu návštěvu v ČR. Dalajlámovo vystoupení původně nebylo v plánu jeho cesty, nicméně protože se na jeho veřejnou přednášku 19.10. nedostala většina zájemců, dodatečně se podařilo uspořádat jeho vystoupení na Hradčanském náměstí. 

V paláci Žofín se druhý den účastnil konference Forum 2000 s názvem "Svět a jeho současné výzvy". Konferenci založil před 20 lety Václav Havel a byl to právě on, kdo sem Jeho Svátost poprvé pozval. Dalajláma se taky setkal na půdě ministerstva kultury s Danielem Hermanem, ministrem kultury. 

„Právě dalajláma je skvělým příkladem osobnosti, která i v čele národa, jenž je v těžké, téměř zoufalé situaci, dokáže být vzorem tolerance, morálním příkladem pro ostatní a chápat lidskou i politickou odpovědnost v tom nejširším smyslu,“ uvedl výkonný ředitel Nadace Forum 2000 Jakub Klepal. Život a dílo zesnulého Václava Havla označil za strhující příklad převzetí osobní zodpovědnosti za stav věcí veřejných. 

Další den, 19. října, se Dalajláma setkal v Kolovratském paláci, sídle Senátu České republiky,s pěti desítkami českých senátorů. Tento den završil Jeho Svátost další přednáškou v paláci Lucerna na téma "Sekundární etika". Závěrem vyslovil Dalajláma přání o pozvání na další ročníky konference a své nadšení nad návštěvou Prahy. 

Považujeme všechny jeho akce a vystoupení za inspirativní a zajímavé. Jsme rádi za jeho návštěvu a těšíme se na další. Jsme překvapeni, jak dalajlámova návštěva aktivizovala naši společnost a těší nás, že podnítila dialog o tom, jaký význam má pro nás ochrana lidských práv.

Fotografie z návštěvy si můžete prohlédnout zde, na našich facebookových stránkách. Video z jeho veřejné přednášky v Lucerně níže