Benefiční cesty na rok 2024 najdete již na webu www.himalajskypatron.cz

Back to top

zdravotní_km07

27. 03. 2007– informace o aklimatizaci

Spousta dulezitych informaci. Doba nutna k aklimatizaci, informace o nemocech, jak postupovat pri vystupech. Dokument.

Seznam a popis dalsich exotickych nemoci. Dokument.

29. 06. 2006 – informace o lécích a repelentech (Jana)
Ahojky všichni,
sháněla jsem různé léky a možná se Vám tyhle informace budou hodit: antibiotikum Rulid se už nevyrábí, Augmentin lze bez problémů na předpis dostat v lékárně (doplácela jsem asi 17Kč). Antimalarika Vám též musí předepsat lékař, volně jsou nedostupná. Za Ercefuryl se doplácí (kolem 50 Kč). Pokud byste někdo kupoval Zirtek (proti alergickým reakcím), existuje ještě Analergen (podle lékárnice je to naprostá kopie Zirteku), který stojí polovinu toho, co Zirtek (Zirtek +-100, Analergen +-50). Sanosil (ma čištění vody) stojí kolem 80 Kč a 1 balení vystačí na 80 l vody.
Jediný u nás dostupný repelent, který ochrání i před tropickými komáry je Autam, existuje jako tyčinka či jako sprej. Tyčinku jsem koupila za 160 Kč. Jiné repelenty stejně nemá cenu kupovat (podle lékarnice), protože by v Indii nefungovaly (Hanka si tehdy koupila repelent až tam). Takže buď Autam, nebo počkejte s nákupem až na Indii.

13. 06. 2006 – informace o pojištění u GTS (Jana)
Pozorně jsem si pročetla pojištovací podmínky a zjistila jsem, že ani náročnější typ pojištění k ISIC/ITIC kartě (který mám) se NEvztahuje na pobyty ve výšce nad 4000 m. n. m. Když jsem si pojištění zařizovala, tak mi tvrdili, že nadmořskou výškou omezeno není... Slečna od nich mi bohužel neblahý fakt potvrdila. Takže je nám tohle pojištění - s výjimkou cesty a pobytu v Dillí - úplně nanic. Jinak hradí i převoz vrtulníkem, pokud je nezbytně nutný (jenže zase vzhledem k nedodržení podmínky nadmořské výšky je to vlastně zbytečná informace). Pojištění se též nevztahuje na zavazadla.
Jinak říkala, že hodně lidí se pojišťuje u Evropské pojišťovny, že mají velký výběr pojištění na všechno možné. Zkusím zítra zjistit něco víc.

26. 05. 2006 – varování před kazením zubů (Michal)
Ahojte, niekde (myslím, že v Loramovej knihe Trekking in Ladakh) som čítal, že vo vyšších výškach sa viac prejavujú kazy... Tak pokiaľ je to pravda, tak je dobré navštíviť zubára a nechať sa trochu potrápiť... (Loram to odporúča.)

21. 05. 2006 – spousta důležitých informací od Lenky o lécích, očkování atd. (Lenka)
Ahoj, zdravi vas Lenka (sekce zdravotni).
Rada bych prispela nekolika pripominkami ohledne leku, ockovani a tak podobne.
Takze ohledne ockovani - nevim jestli jste to slyseli taky, ale mne vsude doporucuji vzteklinu. Museli bysme zvolit zkracene tridavkove schema (tj. 0., 7., 21. nebo 28. den - pokud byste se pro to rozhodli, je nejvyssi cas zacit!, jedna davka vyjde na neco kolem 500 Kc) Za sebe muzu rict, ze to risknu bez tohoto ockovani, ale je to ke zvazeni kazdeho z vas - precijen je to smrtelne onemocneni.
Dale bych chtela doporucit ockovani proti cholere (to neni injekcni, ale vypije se ve forme nejakeho roztoku). Ja tohle urcite podstoupim z jednoho prosteho duvodu - melo by to do jiste miry zabirat i na "cestovatelske prujmy" zpusobene urcitymi kmeny E. coli (ukrutne prujmy, nekdy i krvave, bolesti bricha, horecka...proste clovek by minimalne z tydne pobytu nemel nic). Nechrani to uplne, ale melo by to vyrazne zmirnit priznaky, coz urcite stoji za zvazeni.
Chtela bych se taky zeptat, jestli nekdo z vas trpi nejakou alergii, o ktere by se melo vedet - treba na jod nebo nektera leciva, na bodnuti vcely... Pokud nahodou ano, prosim zavcas informujte!
Dalsi vec je, ze kazdy by se mel vybavit takovymi vecmi jako opalovaci krem s dostatecnym UV faktorem, tycinka na rty a slunecnimi brylemi na hory (nejlip kategorie 3). Na spaleniny s sebou neco vezmu, ale pokud se nekdo spatne opalujete nebo se snadno spalite, doporucuju uzivat beta karoten (nejlepe zacit 14 dni pred odjezdem), je to celkem slusna prevence. Do spolecne lekarnicky ho brat nebudeme, ale da se sehnat v kazde lekarne.
Kdo jste jeste neleteli letadlem, radeji se vybavte necim typu Kynedril - pro pripad ze by vam letadlo "nesedlo". Opet se vyrabi a je volne k dostani v lekarnach, stoji okolo 20 Kc, coz neni zas az tak zle.
Dalsi vec je, ze voda v horach pry zrovna neoplyva mineraly, proto by bylo mozna dobre vzit si nejaky jontovy napoj, pripadne nejake vitaminy jako doplnek stravy - nechavam na zvazeni kazdeho z vas.
Pokud nekdo vyslovene trpite na nejakou nemoc (anginy,...) a mate vyzkousene leky ktere vam zabiraji, prosim nezapomente si je vzit, stejne jako si prosim nezapomente leky, ktere uzivate trvale(mozna vam to prijde jako zbytecna poznamka, ale stava se to pomerne casto).
Jeste bych se chtela zeptat, jestli nekdo z vas ma, nebo kdykoli v minulosti mel jakekoli problemy s vyssimi nadmorskymi vyskami. Predpokladam ze ne, ale kdyby preci jen, dejte prosim vedet.
Jinak na sznamu leku ktere budeme brat do spolecne lekarnicky se prubezne pracuje, jeste bych to chtela zkonzultovat s nejakym odbornikem, ale hned jak se nase sekce usnese na necem definitivnim, dame vedet. Takze pokud mate nejake konstruktivni pripominky, sem s nimi!
Dost z leku, ktere zamyslim vzit s sebou je na predpis a to je dalsi vec, kterou bych rada prodiskutovala s vami. Myslim ze jsem schopna sehnat potrebne recepty, ale leky bysme museli samozrejme uhradit v plne vysi.
Jedna se hlavne o ruzna antibiotika. Mate nekdo napad, jak by se daly zjiskat levneji?
Tak to je ode mne prozatim vsechno, doufam ze jsem vas prilis nezahltila informacemi.
Preju krasny den!

17. 05. 2006 – odkazy na bazary vybavení a léků (Robby)
http://www.horydoly.cz/
http://www.kalimera.cz/

15. 05. 2006 – odkaz na seznam pojisteni (Robby)
http://www.indicke.info/menu.php?id=indie.poj

03. 05. 2006 – informace o pojištění u VZP a v alpském klubu (Mišo):
včera som sa bol pozrieť do svojej poisťovne (VZP), aby som zistil ceny turistického poistenia. Na jeden deň je to 57,-Kč, t.j. za 30 dní je to 1710,-Kč.
Poistenie v Alpskom klube je vpodstate rovnako drahé a asi použiteľnejšie, platí celoročne, takže ak niekto pôjde lyžovať v decembri niekam do hôr, či už do Álp alebo na Slovensko, tak bude poistený... Členstvo v Alpskom klube stojí pre nových členov 1960,-Kč. Juniori, teda ľudia narodení v roku 1981 a neskôr to majú o 400,-Kč lacnejšie ( http://www.alpy.cz/?id=239 ).
Ešte vyberám z ich stránky http://www.alpy.cz/?id=251:
Pojištění členů
Pojištění v rámci členství v OEAV (ALPENVEREIN WELTWEIT SERVICE) platí pro všechny členy OEAV. Při úrazech jsou pojištěny výdaje za záchranné nebo pátrací akce (záchrana nebo pátrání po členech OEAV), které vznikly při klubových i soukromých aktivitách členů OEAV prováděných během volného času i během dovolených. Při úrazech i při nemoci jsou kryty výkony spojené s transportem postiženého člena OEAV do místa trvalého pobytu, s jeho převozem i výkony při lékařském ošetření i při pobytu v nemocnici - toto krytí se vztahuje na klubové i soukromé aktivity členů OEAV prováděné jak během volného času nebo během dovolených, tak také během služební cesty.*
Toto pojištění platí na všech kontinentech světa v období kalendářního roku tj. od 1. ledna do 31. prosince.*
Obnovit nebo zřídit členství v Alpenvereinu je možné osobně v centrále Alpenvereinu - Alpského klubu v Praze na adrese ALPY, Štefánikova 63, 150 00 Praha 5. Na téže adrese je možné zřídit členství i telefonicky, faxem nebo mailem. K přihlášení lze využít Přihlášku do OEAV na těchto web-stránkách.
Při osobní návštěvě a *při úhradě členství hotovostí nebo platbě kartou* v centrále získáte členský průkaz na místě.
Podrobné informácie čo má človek poistené sú na http://www.alpy.cz/?id=244

18. 04. 2006 – informace o první pomoci (Robert):
Posilam stranku s publikacemi o prvni pomoci.
http://www.cck-cr.cz/cz.php?id=edicepp
Asi by bylo dobre, kdyby si kazdy neco z toho precetl, nejlepe Standardy prvni pomoci.

28. 02. 2006 – o pojištění doporučeném čajovníkem při schůzce s Lungtou (Aldarion):
http://www.alpy.cz tam klikněte na OEAV - Alpenverein a tam jsou jakési informace o členství v tomto spolku. A právě členství v tom spolku sebou přináší i pojištění (plus nějaké slevy a takové pakárny). To pojištění není omezeno výškou ani zeměpisně, takže se nám hodí... přečtěte si a rozhodněte se. Pokud si bude chtít víc lidí zařídit členství, možná bychom se mohli domluvit, abychom mohli získat výhody za to, že přivedeme nové členy.

16. 02. 2006 – Léky, které bychom měli vzít (Robert):
1) Něco na dezinfekci vody. V Lehu pitná voda je, ale pokud půjdeme na delší trek, tak nelze sebou vzít dost vody.
2) Antibiotika. Je doporučován Deoxymykoin. Je to silné antibiotikum, které zabírá i proti slabším kmenům malárie.
3) Antimalarika??? Možná jenom pro jistotu?
4) Smecta, živočišné uhlí (moc v této oblasti nezabírá, ale stejně bych to vzal), Endiaron nebo Imodium(vše proti průjmům). 50% lidí dostane v Indii průjem, který by však do 3 dnů měl zmizet.
5) Proti horečce: Panadol, Paralen, něco na bolení v krku-Jox
6) Jodisol, dezinfekce, obinadla, náplasti, obvazy
7) Krém na opalování
Kolik čeho vzít si sám netroufám odhadovat a kromě toho toto téma není teď důležité.

03. 02. 2006 – očkování (Robert):
Ahoj, na teto strance si muzete najit, kolik vam pojistovna proplati za ockovani:
http://www.vakciny.net/zdravotni_pojistovny/pojistovny.html
Zloutenku proplaci jenom MV CR a ZP Skoda.
Jinak nejlepsi bude, pokud si kazdy najdete ockovaci stredisko ve svem kraji a podivate se, jake ockovaci latky poskytuji. Strediska lze najit na:
http://www.vakciny.net/index_SO/strediska_SO.htm
Existuje ockovani proti zloutence A+B, podava se ve 3 davkach, 2. davka je po mesici a 3. po pul roce. 2 davky staci, ale po 3 davkach je ucinek dlouhodobejsi.
Ockovani proti brisnimu tyfu se provadi 2 tydny pred odjezdem do rizikove oblasti.
Pokud by byl nekdo prehnane opatrny, muze se jeste podivat na:
http://www.vakciny.net/CIZINA/prehled_cizina.htm
PS: Pro Robbyho a vsechny vojaky-zjistete si, proti cemu jste byli ockovani pri nastupu do armady. Mozna, ze jste uz byli ockovani proti tyfu.