14. Dalajláma nám požehnal k otevření nových školních budov

  • strict warning: Non-static method view::load() should not be called statically in /srv/app/www/sites/all/modules/views/views.module on line 1118.
  • strict warning: Declaration of views_handler_field::query() should be compatible with views_handler::query($group_by = false) in /srv/app/www/sites/all/modules/views/handlers/views_handler_field.inc on line 1148.
  • strict warning: Declaration of views_handler_sort::options_validate() should be compatible with views_handler::options_validate($form, &$form_state) in /srv/app/www/sites/all/modules/views/handlers/views_handler_sort.inc on line 165.
  • strict warning: Declaration of views_handler_sort::options_submit() should be compatible with views_handler::options_submit($form, &$form_state) in /srv/app/www/sites/all/modules/views/handlers/views_handler_sort.inc on line 165.
  • strict warning: Declaration of views_handler_sort::query() should be compatible with views_handler::query($group_by = false) in /srv/app/www/sites/all/modules/views/handlers/views_handler_sort.inc on line 165.
  • strict warning: Declaration of views_handler_filter::options_validate() should be compatible with views_handler::options_validate($form, &$form_state) in /srv/app/www/sites/all/modules/views/handlers/views_handler_filter.inc on line 599.
  • strict warning: Declaration of views_handler_filter::query() should be compatible with views_handler::query($group_by = false) in /srv/app/www/sites/all/modules/views/handlers/views_handler_filter.inc on line 599.
  • strict warning: Declaration of views_plugin_query::options_submit() should be compatible with views_plugin::options_submit($form, &$form_state) in /srv/app/www/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_query.inc on line 181.
  • strict warning: Declaration of views_plugin_style_default::options() should be compatible with views_object::options() in /srv/app/www/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_style_default.inc on line 24.
  • strict warning: Declaration of views_plugin_row::options_validate() should be compatible with views_plugin::options_validate(&$form, &$form_state) in /srv/app/www/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_row.inc on line 136.

V pátek 4. 7. jsme získali požehnání od Jeho Svatosti 14. dalajlámy k otevření nového školního internátu a tříd ve škole v Mulbekhu. Nové školní budovy jsou ekologické stavby energeticky závislé pouze na solární energii, umožní vzdělání 200 dětem a jejich stavba byla v průběhu posledních dvou let Brontosaury a Dalajlámou financována.

„Poslední dva roky jsem se těšil, až budu moct ukázat Dalajlámovi, co jsme za poslední dva roky postavili“ popisuje své dojmy z audience ředitel školy z Mulbekhu Tsewang Norboo. „14. Dalajláma ocenil, že nové školní budovy jsou energeticky závislé na solární energii a postavené tradičním stylem a tradičními stavebními metodami inovovanými o moderní možnosti“ popisuje architekt Martin Knap. „Dalajláma nás také požádal, abychom mu přiblížili, jak jsou budovy odolné proti možnému zemětřesení“ dodává architekt Knap. „V rámci audience nám Dalajláma také připomenul, že společensko-politické poměry v okolí vesnice Mulbekhu jsou velmi obtížné“ popisuje předseda Brontosaurů v Himálajích Jiří Sázel. „Pevně věřím, že podporou vzdělávání se podaří situaci vyřešit a proto finančně podporuji tamní školu“ Dalajláma následně dodal. „Velmi se mi líbilo, že setkání vůbec nebylo vůbec formální a že 14. Dalajláma dobře zná školu ve vesnici Mulbekh“ popisuje ředitel Linhartovi Nadace Jan Mayer. „Setkání s 14. Dalajlámou mi potvrdilo smysluplnost projektu rozvoje školy v Mulbekhu, kterému bych se rád angažoval i v budoucnu“ dodává Mayer.

Budovy nového školního internátu a tříd měly být osobně otevřeny 14. Dalajlámou 26. 6. Na připravenou slavnost se Jeho Svatost 14. Dalajláma nemohl dostavit, protože jeho helikoptéra nemohla vzlétnout kvůli špatnému počasí. „Celá vesnice čekala již od čtyř ráno na příjezd Dalajlámy. Když kolem jedné odpoledne Dalajláma stále nepřilétal, začalo být jasné, že už se nedostaví“ popisuje své pocity fotograf Jakub Trnčák.

Škola ve vesnici Mulbekh byla založena v roce 1992 obyvateli z vesnice Mulbekhu, aby zajistila dobré vzdělání dětem v jejich rodném prostředí. V roce 2008 nastoupil do školy nový ředitel jménem Norboo, který se jako první začal obracet k zahraničním neziskovým organizacím k zajištění rozvoje školy. Brontosauři v Himálajích mu pomohli vypracovat komplexní rozvojový plán školy, který má za cíl v průběhu let 2011 až 2021 rozšířit školní prostory a zkvalitnit vzdělávání. Brontosauři v Himálajích podporují rozvoj školy finančními prostředky (doposud 3,6 mil Kč), zajišťují odborníky pro plánování a realizaci školního rozvoje (desítka odborníků) a zajišťují finanční pomoc od českých dobrovolníků (také z řad známých osobností, například David Kraus, Světlana Nálepková, Martin Bursík, Kateřina Jacques, Ivana Jirešová).

Nové školní budovy mají zajištěn ohřev vody, výrobu elektrické energie a vytápění pomocí solární energie. Díky solárnímu vytápění bude v místnostech v průběhu zimy 15°C, což je značný komfort oproti běžným zimním teplotám pohybujícím se kolem 0°C. Obě budovy jsou postaveny tradičními stavebními technikami, které jsou inovovány o nové technologické a materiálové možnosti. Inovací tradičních stavebních technik jsme si přáli, aby si tamní obyvatelé odnesli z původního kulturního dědictví to nejlepší. Nový školní internát je dvoupatrová budova, která umožní vzdělání 30 dětem z dalekého okolí, které by jinak školu nemohly navštěvovat. V budově nových školních tříd je 8 tříd, ve kterých se bude učit 180 dětí. Budovy nového školního internátu a tříd jsou první dvě budovy nového školního kampusu.

14. Dalajláma poprvé navštívil školu ve vesnici Mulbekh v létě v roce 2010. Na audienci v červenci 2011 v indické Dharamsale představili 14. Dalajlámovi zástupci Brontosaurů v Himálajích a školy Spring Dales Public School plán rozvoje tamní školy a Dalajláma se jej rozhodl pravidelně finančně podporovat (doposud přispěl 3,4 mil Kč). Na podzim roku 2011 předal Václav Havel poděkování 14. Dalajlámovi za jeho rozhodnutí podporovat školu v Mulbekhu. Na audienci v červenci 2012 sdělil 14. Dalajláma dobrovolníkům organizace Brontosauři v Himálajích, že si velmi vážil našeho prezidenta Václava Havla a že cítí jako svou povinnost usilovat o přežité jeho odkazu a že je velmi rád, že mu v tom Brontosauři pomáhají svou nezištnou pomocí obyvatelům vesnice Mulbekh.

Malý Tibet je posledním místem na světě, kde zůstává tibetská kultura nepotlačena, a proto je Malý Tibet pro Tibeťany velmi významný. V Mulbecké škole dbají na zachování tradičních tibetských kulturních hodnota a tradic a proto je pro 14. dalajlámu důležité, aby škola v Mulbekhu dobře prosperovala a rozhodl se ji financovat.  

V průběhu posledních dvou let jsme realizovali přibližně 20 % školního rozvoje, které podpořilo 5 organizací celkovou částkou okolo 8 miliónů Kč. Budovy nového školního internátu a tříd jsou první dvě budovy nového školního kampusu. V budoucnu bychom chtěli škole pomoci rozvíjet vzdělávání, financování provozu, personální obsazení školy a její organizační strukturu. Pro ty, kteří chtějí pomoci zajistit dobré vzdělání pro děti z vesnice Mulbekh nabízíme, aby se stali Himálajským patronem a pomohli realizovat rozvoj tamní školy.

Buď Himálasjkým patronem
a umožni nám pokračovat v pomoci dětem z Mulbekhu

V příloze najdte pozvánku od školy v Mulbekhu na slavnostní otevření nových školních tříd pro všechny příznivce školy

Kontaktní osoba:

Ing. Jiří Sázel
Předseda Brontosaurů v Himálajích
Predseda@brontosaurivhimalajich.cz
+ 420 603 534 730

Fotografie: 
Čekáme na audienci s Dalajlámou
 Audience se zúčastnili naši dobrovolníci a vedení školy z vesnice Mulbekh
Setkání proběhlo před Dalajlámovým palácem ve vesnici Choglamsar
Všichni jsme nabídli Dalajlámovi bílou šálu s názvem Khatakh, kterou nám Dalajláma vrátil okolo našeho krku
Všichni jsme nabídli Dalajlámovi bílou šálu s názvem Khatakh, kterou nám Dalajláma vrátil okolo našeho krku
Všichni jsme nabídli Dalajlámovi bílou šálu s názvem Khatakh, kterou nám Dalajláma vrátil okolo našeho krku
Na fotografiích jsem představili Dalajlámovi nové školní budovy, které jsme poslední roky společně stavěli.
Společná fotka
Dalajláma nám potom přiblížil důvody, proč podporuje školu ve vesnici Mulbekh — s uživateli Martin Knap a Dalajlama
Dalajláma nám potom přiblížil důvody, proč podporuje školu ve vesnici Mulbekh — s uživateli Martin Knap a Dalajlama
Nový školní internát a třídy před příjezdem Dalajlámy
Nový školní internát a třídy před příjezdem Dalajlámy
Interiér nových školních tříd
Páska připravená k přestřihnutí
Děkovná deska připravena k odhalení
Nové školní budovy jsouprvní dvě budovy nového školního kampusu
Obyvete vesnice Mulbekh byli sromážděni na školním náměstí a čekali na Dalajlámův proslov
14. Dalajláma nám požehnal k otevření nových školních budov
Všichni obyvené se na slavnost nádherně oblékli
Všichni obyvené se na slavnost nádherně oblékli
Tradiční oblečení si zkusili i naši dobrovlníci
Obyvatelé vesnice Mulbekhu si krátili dlouhou chvíli při čekání na Dalajlámu v polích pod školou
Dalajláma měl připravenou výstavu fotografií s příběhem školy ....
když nepřijel dalajláma, tak si tamní obyveté aspoň zatancovali
když nepřijel dalajláma, tak si tamní obyveté aspoň zatancovali

 

Brontosauři v Himálajích

pobočný spolek Hnutí Brontosaurus
sídlo: Nad Lánem 1249 /23, Olomouc 77900
IČ: 22712607
Datová schránka: xchaab8
účet organizace: 107-3427350257/0100
účet pro dary: 107-3766990267/0100

Zapojte se 

Dobrovolnictví
Benefiční kurz buddhismu

Benefiční tibetská medicína

Benefiční himálajská výzva 

Himalásjký patron

Darovat jednorázově

Kontakt

Email: Info@brontosaurivhimalajich.cz
Mobil: +420 603 534 730