Starejme se o školu stejně, jako se staráme o kláštery

  • strict warning: Non-static method view::load() should not be called statically in /srv/app/www/sites/all/modules/views/views.module on line 1118.
  • strict warning: Declaration of views_handler_field::query() should be compatible with views_handler::query($group_by = false) in /srv/app/www/sites/all/modules/views/handlers/views_handler_field.inc on line 1148.
  • strict warning: Declaration of views_handler_sort::options_validate() should be compatible with views_handler::options_validate($form, &$form_state) in /srv/app/www/sites/all/modules/views/handlers/views_handler_sort.inc on line 165.
  • strict warning: Declaration of views_handler_sort::options_submit() should be compatible with views_handler::options_submit($form, &$form_state) in /srv/app/www/sites/all/modules/views/handlers/views_handler_sort.inc on line 165.
  • strict warning: Declaration of views_handler_sort::query() should be compatible with views_handler::query($group_by = false) in /srv/app/www/sites/all/modules/views/handlers/views_handler_sort.inc on line 165.
  • strict warning: Declaration of views_handler_filter::options_validate() should be compatible with views_handler::options_validate($form, &$form_state) in /srv/app/www/sites/all/modules/views/handlers/views_handler_filter.inc on line 599.
  • strict warning: Declaration of views_handler_filter::query() should be compatible with views_handler::query($group_by = false) in /srv/app/www/sites/all/modules/views/handlers/views_handler_filter.inc on line 599.
  • strict warning: Declaration of views_plugin_query::options_submit() should be compatible with views_plugin::options_submit($form, &$form_state) in /srv/app/www/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_query.inc on line 181.
  • strict warning: Declaration of views_plugin_style_default::options() should be compatible with views_object::options() in /srv/app/www/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_style_default.inc on line 24.
  • strict warning: Declaration of views_plugin_row::options_validate() should be compatible with views_plugin::options_validate(&$form, &$form_state) in /srv/app/www/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_row.inc on line 136.

V únoru jsme vám napsali, že škola tento rok začne stavět nové školní laboratoře. V průběhu srpna a září se úspěšně podařilo dokončit jejich základy. Velkou změnou tento rok bylo, že je celé postavili tamní rodiče.

Od tohoto roku ředitel naší školy rozhodl, že tamní komunita musí spolufinancovat stavbu nových školních budov. Na začátku léta představil spolufinancování tamním rodičům. Ti začali namítat, že 2000 rupií ročně na rodinu je pro některé z nich příliš mnoho. K našemu potěšení se však nakonec domluvili, že kdo nebude moct zaplatit, přijde si to na stavbu odpracovat.

„Neuvěřitelně mě překvapilo, jak naši rodiče vzali pomoc na stavbě za své a s jakým nadšením a zodpovědností se začali na stavbu hlásit“ popisuje ředitel Norboo. „V minulosti jsme se již pokusili rodiče pro práci na stavbě získat, ale nikdy se nám to pořádně nepodařilo. Abychom se mohli spolehnout, že stavba poběží v pohodě nezbylo nic jiného než najmout dělníky z Nepálu. V posledních dvou letech místní rodiny z naší vesnice vlastnoručně postavily a zafinancovaly stavbu nového kláštera. Pokud mám být upřímný, neuvěřitelně mě mrzelo, že se podobně nestavějí taky ke škole. Tak jsem přišel s podmínkou spolufinancování dalších staveb rodinami. Velmi mě potěšilo, když někdo z rodičů prohlásil ‘měli bychom se o školu starat stejně jako to děláme s našimi kláštery‘. V naší kultuře je totiž velmi silně zakořeněna bezmezná úcta ke všemu duchovnímu. Například rodiny sami nemají co jíst, ale jídlo kolikrát obětují Buddhům proto, aby se měli lépe. V naší vesnici máme dokonce šamana tzv. orákula, který děsí obyvatele, když nechtějí darovat třeba na stavbu nového kláštera. Jsem rád, že lidi začínají kriticky uvažovat, což beru jako klíčové k tomu, abychom si z naší kultury vzali to nejlepší, do její budoucí podoby. Další prohlášení jednoho z rodičů ‘v posledních letech ve škole pracovalo spoustu cizinců a co jsme zatím udělali pro rozvoj školy my?‘ ukazuje, že dobrovolná pomoc ze zahraničí taky významně přispěla k motivaci rodičů“ dodává ředitel školy.

Základy nové školní budovy byli postaveny v průběhu září. Jsou metr vysoké a poslední vrstva je železobetonová. Takováto konstrukce je nejlepším řešením proto, aby byla stavba odolná proti možnému zemětřesení. Celé základy postavili tamní rodiče pod vedením místního stavbyvedoucího. Tento rok nepálští dělníci nebyli potřeba. Stavba nebyla tak rozsáhlá a technologicky náročná, takže se na ni všechny rodiny bez problému vystřídaly. Další rok bychom rádi dokončili dvě patra hrubé stavby školních laboratoří a těšíme se na podobu zapojení rodičů další rok.

Fotografie: 
Starejme se o školu stejně, jako se staráme o kláštery
Starejme se o školu stejně, jako se staráme o kláštery
Starejme se o školu stejně, jako se staráme o kláštery
Starejme se o školu stejně, jako se staráme o kláštery
Starejme se o školu stejně, jako se staráme o kláštery
Starejme se o školu stejně, jako se staráme o kláštery
Starejme se o školu stejně, jako se staráme o kláštery
Starejme se o školu stejně, jako se staráme o kláštery
Starejme se o školu stejně, jako se staráme o kláštery

 

Brontosauři v Himálajích

pobočný spolek Hnutí Brontosaurus
sídlo: Nad Lánem 1249 /23, Olomouc 77900
IČ: 22712607
Datová schránka: xchaab8
účet organizace: 107-3427350257/0100
účet pro dary: 107-3766990267/0100

Zapojte se 

Dobrovolnictví
Benefiční kurz buddhismu

Benefiční tibetská medicína

Benefiční himálajská výzva 

Himalásjký patron

Darovat jednorázově

Kontakt

Email: Info@brontosaurivhimalajich.cz
Mobil: +420 603 534 730