Back to top

Vytvořit novou školní uniformu nebude jednoduché

Milí Himálajští patroni,

naší vizí je pomoci najít obyvatelům Malého Tibetu budoucí podobu jejich kultury – život se nezadržitelně mění kupředu a aby si tamní mohli vzít z původní kultury to nejlepší, potřebují mít kvalitní vzdělání. V tomto roce se naše škola rozhodla najít novou podobu školní uniformy, ale nebude to mít jednoduché.

Britové v průběhu kolonizace Indie zavedli pravidelnou školní docházku. Současná školní uniforma má tedy podobu, která vůbec nereflektuje tamní kulturní tradici. Holky i kluci mají košili, svetr, kravatu, kalhoty a kšiltovku. Na druhou stranu okamžité navlečení dětí do tradičního kulturního kroje nemusí být ideální řešení, protože ze současného pohledu se tradiční kroj jeví trochu neprakticky a pro děti není až tak „cool“.

Proto se škola rozhodla vytvořit moderní podobu uniformy, která bude vycházet z tamních tradic, ale zároveň bude moderní a praktická. Jedním z prvních kroků, které ředitel naší školy udělal je, že uspořádal dětem workshop s dotazem, jak by nová uniforma mohla vypadat. Ředitele překvapilo, že žádné dítě nemělo vlastní nápad a všichni jednohlasně uvedli, že by chtěli „to co vidí v televizi“ – džíny, kalhoty, sukně, křiklavé barvy a hesla atd. Ředitel si uvědomil, že televizní produkce je pro školu skutečně velký soupeř a že musí intenzivně a profesionálně pracovat, aby dětem připomněli přednosti jejich způsobu života.

Proto škola angažovala místního návrháře z hlavního města, který právě vytváří několik testovacích uniform. Ty by děti nosili po 14 dní a podle jejich reakcí se zhotoví uniformy pro celou školu. Uniformy chce vyrobit v dílnách v Malém Tibetu, proto aby podporovala lokální řemeslníky – současné uniformy se totiž vyrábí továrních nížinné Indie.

Škole držíme palce a moc se těšíme na další zprávy. I když zatím nevíme výsledek už pouze uvědomění a snaha najít moderní podobu školní uniformy je pro nás naprosto obdivuhodná.

Fotografie: