Shořelé učebnice a solidarita místních

  • strict warning: Non-static method view::load() should not be called statically in /srv/app/www/sites/all/modules/views/views.module on line 1118.
  • strict warning: Declaration of views_handler_field::query() should be compatible with views_handler::query($group_by = false) in /srv/app/www/sites/all/modules/views/handlers/views_handler_field.inc on line 1148.
  • strict warning: Declaration of views_handler_sort::options_validate() should be compatible with views_handler::options_validate($form, &$form_state) in /srv/app/www/sites/all/modules/views/handlers/views_handler_sort.inc on line 165.
  • strict warning: Declaration of views_handler_sort::options_submit() should be compatible with views_handler::options_submit($form, &$form_state) in /srv/app/www/sites/all/modules/views/handlers/views_handler_sort.inc on line 165.
  • strict warning: Declaration of views_handler_sort::query() should be compatible with views_handler::query($group_by = false) in /srv/app/www/sites/all/modules/views/handlers/views_handler_sort.inc on line 165.
  • strict warning: Declaration of views_handler_filter::options_validate() should be compatible with views_handler::options_validate($form, &$form_state) in /srv/app/www/sites/all/modules/views/handlers/views_handler_filter.inc on line 599.
  • strict warning: Declaration of views_handler_filter::query() should be compatible with views_handler::query($group_by = false) in /srv/app/www/sites/all/modules/views/handlers/views_handler_filter.inc on line 599.
  • strict warning: Declaration of views_plugin_query::options_submit() should be compatible with views_plugin::options_submit($form, &$form_state) in /srv/app/www/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_query.inc on line 181.
  • strict warning: Declaration of views_plugin_style_default::options() should be compatible with views_object::options() in /srv/app/www/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_style_default.inc on line 24.
  • strict warning: Declaration of views_plugin_row::options_validate() should be compatible with views_plugin::options_validate(&$form, &$form_state) in /srv/app/www/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_row.inc on line 136.

V naší škole právě probíhá zkouškové období. V průběhu dvou týdnů se děti ze svých zápisků a učebnic snaží zužitkovat vše, co se naučily v průběhu posledních tří měsíců. Zkoušky probíhají dvakrát ročně a pro studenty, rodiny, děti i učitele je to velká událost prokazující kvalitu studentů. Jednoho dne však přišly děti z domu Tangmo Pa (kluk chodí do sedmé třídy a dvojčata do školky) s tím, že nemají své zápisky ani učebnice, protože jim shořely – jejich dům totiž přes noc vyhořel. 

Někdy o půlnoci začalo hořet v kuchyni jejich domu a požár se rychle rozšířil do ostatních místností. V Malém Tibetu jsou domy stavěny ve shlucích o přibližně sedmi domech a riziko, že se požár rozšíří do okolních domů, okamžitě aktivizovalo jejich sousedy, kteří ihned začali společně s nimi hasit. Nejdříve využili všechnu vodu v okolí a následně začali vozit veškerou vodu z vesnice pomocí dalších aut. Za dvě hodiny se podařilo požár uhasit, většina domu lehla popelem, včetně učebnic, zápisků a aktovek dětí.

Ředitele naší školy překvapila solidarita dětí i učitelů vůči postiženým dětem. Ostatní studenti se prý přihnali do jeho kanceláře s dotazem, zda mohou okopírovat jejich poznámky a učitelé se z vlastní výplaty složili na nové učebnice a aktovky. Ředitel jim také přidal prostředky ze školního fondu, díky čemuž studenti mohli pokračovat v přípravě a skládání zkoušek.

V průběhu naší spolupráce s mulbeckou školou při stavbě nových školních budov jsme se již mnohokrát přeli, zda dodržet „evropský standard“, nebo to nechat místní dělat tak, jak jsou zvyklí. Bouřlivá diskuse se vedla také ohledně elektroinstalace. Její provedení v tradičních domech vzbuzovalo vždy u lidí ze západu emoce. Odhalené elektrické dráty vedly po dřevěném stropě naplněném slámou. V nových školních budovách se nakonec podařilo prosadit kvalitní elektroinstalaci a jsme rádi, že jsme nemuseli čekat, až se stane realitou hlavní argument tamní komunity, totiž že „ještě žádný dům kvůli nekvalitní elektroinstalaci nevyhořel“.

Fotografie: 
Shořelé učebnice a solidarita místních
Shořelé učebnice a solidarita místních
Shořelé učebnice a solidarita místních
Shořelé učebnice a solidarita místních

 

Brontosauři v Himálajích

pobočný spolek Hnutí Brontosaurus
sídlo: Nad Lánem 1249 /23, Olomouc 77900
IČ: 22712607
Datová schránka: xchaab8
účet organizace: 107-3427350257/0100
účet pro dary: 107-3766990267/0100

Zapojte se 

Dobrovolnictví
Benefiční kurz buddhismu

Benefiční tibetská medicína

Benefiční himálajská výzva 

Himalásjký patron

Darovat jednorázově

Kontakt

Email: Info@brontosaurivhimalajich.cz
Mobil: +420 603 534 730