Proč jsou ex studenti důležití

  • strict warning: Non-static method view::load() should not be called statically in /srv/app/www/sites/all/modules/views/views.module on line 1118.
  • strict warning: Declaration of views_handler_field::query() should be compatible with views_handler::query($group_by = false) in /srv/app/www/sites/all/modules/views/handlers/views_handler_field.inc on line 1148.
  • strict warning: Declaration of views_handler_sort::options_validate() should be compatible with views_handler::options_validate($form, &$form_state) in /srv/app/www/sites/all/modules/views/handlers/views_handler_sort.inc on line 165.
  • strict warning: Declaration of views_handler_sort::options_submit() should be compatible with views_handler::options_submit($form, &$form_state) in /srv/app/www/sites/all/modules/views/handlers/views_handler_sort.inc on line 165.
  • strict warning: Declaration of views_handler_sort::query() should be compatible with views_handler::query($group_by = false) in /srv/app/www/sites/all/modules/views/handlers/views_handler_sort.inc on line 165.
  • strict warning: Declaration of views_handler_filter::options_validate() should be compatible with views_handler::options_validate($form, &$form_state) in /srv/app/www/sites/all/modules/views/handlers/views_handler_filter.inc on line 599.
  • strict warning: Declaration of views_handler_filter::query() should be compatible with views_handler::query($group_by = false) in /srv/app/www/sites/all/modules/views/handlers/views_handler_filter.inc on line 599.
  • strict warning: Declaration of views_plugin_query::options_submit() should be compatible with views_plugin::options_submit($form, &$form_state) in /srv/app/www/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_query.inc on line 181.
  • strict warning: Declaration of views_plugin_style_default::options() should be compatible with views_object::options() in /srv/app/www/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_style_default.inc on line 24.
  • strict warning: Declaration of views_plugin_row::options_validate() should be compatible with views_plugin::options_validate(&$form, &$form_state) in /srv/app/www/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_row.inc on line 136.

Těm z vás, kteří navštívili naši školu, není potřeba vysvětlovat, kdo jsou tamní ex-studenti. Pro ty, kteří u nás ještě nebyli, bych rád přiblížil, proč jsou pro naši školu tak důležití a že jim můžete poprvé zařídit program v ČR.

Některé zákonitosti jsou stejné u nás i v Malém Tibetu. Stejné je to, že členové starší generace mohou být zdrojem moudrosti a inspirace, nebo jsou to žáby na prameni. Rozdílné je však to, že změny, které u nás trvali 400 let, v Malém Tibetu proběhly za 40 let. Takže když je někdo žába, je to pořádně znát a opravdu velký průšvih může být, když někdo, kdo strávil většinu života bez elektrické energie, má teď spolurozhodovat o hostingu webové stránky naší školy atd. Je tedy klíčové, kdo nahradí starší generaci. Těmi nejlepšími se zdají být ex-studenti naší školy.

Po ukončení naší školy (což je základka končící 10. ročníkem) pokračují dětí na školy Higher Secondary, College a univerzity (magisterský a bakalářský titul). Podle ředitele naší školy se absolventi, ať skonči v jakékoli fázi navazujícího studia, vždy vracejí zpět do Malého Tibetu a nikdo nezůstává žít v nížinné Indii. Značná část z nich sice chce žít ve městě, ale někteří preferují život na vesnici a ti jsou pak ideální tahouni pro naši školu.

Co dělají ex-studenti pro nás

Ti, kdo s námi již v Mulbekhu byli, zažili ex-studenty jako pomocníky a realizátory prázdninového dobrovolnictví, kurzů buddhismu nebo medicíny. Zkrátka ex-studenti vystupují jako ti nejvlídnější a nejmilejší podporovatelé veškerého dění ve škole – ať už jde o stavění hokejového hřiště, organizování dalajlámova příjezdu nebo hoštění návštěv u nich doma.

Minulý rok nám ex studenti sdělili, že když organizujeme tolik vzdělávacích aktivit pro děti, mohli bychom udělat i něco pro ně. Samozřejmě jsme je vyslyšeli, to je jasné!

Co jsme je mohli naučit my v Malém Tibetu 

Ex-student Jigmed (na fotce výše s rodiči) je nadšený filmař a fotograf. Proto jsme jej vzali jako asistenta filmaři Petrovi Kubíkovi, který točil úžasná videa z Benefiční himálajské výzvy. Pro Jigmeda to byla příležitost, aby se od něj něco naučil a mohl se aktivně podílet na podpoře naší školy.

Jigmed s námi jel poprvé na raftu. Po první minutě, co sedl do raftu, se raft převrhl v obrovské peřeji a všichni deset minut plavali, než se vzájemně zachránili (vide zde). Poté, co jsme vytáhli i Jigmeda, jsme se dozvěděli, že neumí plavat a že poprvé plaval v nějaké řece. Za dva dny potom se přiznal, že měl hrozný strach, protože se jeho dva kamarádi před dvěma lety utopili v řece. Nicméně můžete hádat, kdo první seděl v raftu po jeho převrácení, zatímco se se naši evropští hrdinní účastníci nechali deset minut přemlouvat k tomu, aby pokračovali? Takovou měl Jigmed touhu naučit se něco nového!

Ex-studenti Sonam a Kenrab nám v létě pomáhali s projektem Ivy Tibetové. Jednak překládali mezi nomádským muzikantem Ančukem a Ivou Bittovou, ale také zorganizovali výlet do nomádské oblasti Chantan, kde si mohla Iva nasát prostředí, z kterého Ančuk pochází. Expedice měla čtyři placené pracovníky, ale naši dva ex-studenti udělali veškerou jejich práci včetně jejich vlastní práce, tedy tlumočení, s úsměvem na tváři, bez honoráře, z vděčnosti za to, co jim škola dala.

 

Brontosauři v Himálajích

pobočný spolek Hnutí Brontosaurus
sídlo: Nad Lánem 1249 /23, Olomouc 77900
IČ: 22712607
Datová schránka: xchaab8
účet organizace: 107-3427350257/0100
účet pro dary: 107-3766990267/0100

Zapojte se 

Dobrovolnictví
Benefiční kurz buddhismu

Benefiční tibetská medicína

Benefiční himálajská výzva 

Himalásjký patron

Darovat jednorázově

Kontakt

Email: Info@brontosaurivhimalajich.cz
Mobil: +420 603 534 730