Naši školu navštěvuje dítě s postižením

  • strict warning: Non-static method view::load() should not be called statically in /srv/app/www/sites/all/modules/views/views.module on line 1118.
  • strict warning: Declaration of views_handler_field::query() should be compatible with views_handler::query($group_by = false) in /srv/app/www/sites/all/modules/views/handlers/views_handler_field.inc on line 1148.
  • strict warning: Declaration of views_handler_sort::options_validate() should be compatible with views_handler::options_validate($form, &$form_state) in /srv/app/www/sites/all/modules/views/handlers/views_handler_sort.inc on line 165.
  • strict warning: Declaration of views_handler_sort::options_submit() should be compatible with views_handler::options_submit($form, &$form_state) in /srv/app/www/sites/all/modules/views/handlers/views_handler_sort.inc on line 165.
  • strict warning: Declaration of views_handler_sort::query() should be compatible with views_handler::query($group_by = false) in /srv/app/www/sites/all/modules/views/handlers/views_handler_sort.inc on line 165.
  • strict warning: Declaration of views_handler_filter::options_validate() should be compatible with views_handler::options_validate($form, &$form_state) in /srv/app/www/sites/all/modules/views/handlers/views_handler_filter.inc on line 599.
  • strict warning: Declaration of views_handler_filter::query() should be compatible with views_handler::query($group_by = false) in /srv/app/www/sites/all/modules/views/handlers/views_handler_filter.inc on line 599.
  • strict warning: Declaration of views_plugin_query::options_submit() should be compatible with views_plugin::options_submit($form, &$form_state) in /srv/app/www/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_query.inc on line 181.
  • strict warning: Declaration of views_plugin_style_default::options() should be compatible with views_object::options() in /srv/app/www/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_style_default.inc on line 24.
  • strict warning: Declaration of views_plugin_row::options_validate() should be compatible with views_plugin::options_validate(&$form, &$form_state) in /srv/app/www/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_row.inc on line 136.

Na fotce je Stanzin Chosgyal. Je to první dítě s postižením (pravděpodobně mentálním), které začalo navštěvovat naši školu. V jeslích je společně s ostatními dětmi a prospívá to všem. V tamní kultuře je postižení tabu, a tak je pobyt Stanzina v naší škole velkým krokem tamní společnosti i školství.

Stanzinovi rodiče si s dítětem, které není stejné jako ostatní, nevěděli moc rady. Drželi jej zavřeného celou dobu doma v jedné místnosti a ven jej nepouštěli. Jednak proto, aby si neublížil, ale taky, aby sousedi nedostali „náboje na pomluvy“. Často jej okřikovali protože „slušný kluk se takto nechová“. Pochopitelně se to Stanzinovi nelíbilo. Začal být agresivní vůči rodičům, ale i sobě.

I když se vám přístup Stanzinových rodičů může zdát divný, v tamní společnosti je to standard. V hlavním městě Malého Tibetu je pouze jedna škola pro děti s postižením. Je tam přibližně 15 dětí, se všemi možnými postiženími (například vozíčkáři společně s dětmi s Downovým syndromem), dvěma učitelkami bez jakéhokoliv odborného vzdělání a s každoroční licitací, zda škola bude i další rok otevřena. Běžné školy děti s postižením nepřijímají. V Malém Tibetu žije 300 obyvatel a s trochou fantazie si jde představit, kolik dalších postižených dětí je odsouzeno na celoživotní uzavření v domě jejich rodiny.

Stanzinovým rodičům poradil lékař, aby jej zkusili poslat do školy. Ve státní škole vedle jejich domu sice souhlasili, ale už nebyli ochotni cokoliv navíc udělat, aby kluka, co v pěti letech ani nemluví, začlenili do kolektivu dětí, které se učí počítat. Takže tento pokus po pár dnech ztroskotal.

Ředitel naší školy jim jednak odpustil přihlašovací poplatky (přece jenom to byl pokus s nejasným výsledkem). Taky nařídil mamince, aby do školy v počátku chodila se Stazinem. Dále instruoval učitele, aby Stanzina nic neučili a pouze jej nechali společně s ostatními dětmi. Po čtrnácti dnech si náš hendikepovaný kluk ve škole perfektně zvykl, užívá si aktivity s ostatními dětmi, které jej přijali mezi sebe, a nové prostředí mu evidentně prospívá.

Flexibilnost naší školy oceňují také rodiče. V předchozích letech chodilo do jeslí kolem 5 dětí a tento rok je tam rekordních 15 dětí. Toto množství taky vylepšilo celkový počet studentů ve škole, které se tento rok poprvé v historii přehouplo přes 250! Naší škole z celého srdce gratulujeme k první úspěšné „self-made“ inkluzi a třeba se jednou budeme učit my od nich, jak se ta inkluze dělá.

Máte z toho radost? Tak sdílejte tento příběh na sociálních sítích.

Fotografie: 
Naši školu navštěvuje dítě s postižením
Naši školu navštěvuje dítě s postižením
Naši školu navštěvuje dítě s postižením

 

Brontosauři v Himálajích

pobočný spolek Hnutí Brontosaurus
sídlo: Nad Lánem 1249 /23, Olomouc 77900
IČ: 22712607
Datová schránka: xchaab8
účet organizace: 107-3427350257/0100
účet pro dary: 107-3766990267/0100

Zapojte se 

Dobrovolnictví
Benefiční kurz buddhismu

Benefiční tibetská medicína

Benefiční himálajská výzva 

Himalásjký patron

Darovat jednorázově

Kontakt

Email: Info@brontosaurivhimalajich.cz
Mobil: +420 603 534 730