Online výuka donutila učitele k neočekávaným výkonům

  • strict warning: Non-static method view::load() should not be called statically in /srv/app/www/sites/all/modules/views/views.module on line 1118.
  • strict warning: Declaration of views_handler_field::query() should be compatible with views_handler::query($group_by = false) in /srv/app/www/sites/all/modules/views/handlers/views_handler_field.inc on line 1148.
  • strict warning: Declaration of views_handler_sort::options_validate() should be compatible with views_handler::options_validate($form, &$form_state) in /srv/app/www/sites/all/modules/views/handlers/views_handler_sort.inc on line 165.
  • strict warning: Declaration of views_handler_sort::options_submit() should be compatible with views_handler::options_submit($form, &$form_state) in /srv/app/www/sites/all/modules/views/handlers/views_handler_sort.inc on line 165.
  • strict warning: Declaration of views_handler_sort::query() should be compatible with views_handler::query($group_by = false) in /srv/app/www/sites/all/modules/views/handlers/views_handler_sort.inc on line 165.
  • strict warning: Declaration of views_handler_filter::options_validate() should be compatible with views_handler::options_validate($form, &$form_state) in /srv/app/www/sites/all/modules/views/handlers/views_handler_filter.inc on line 599.
  • strict warning: Declaration of views_handler_filter::query() should be compatible with views_handler::query($group_by = false) in /srv/app/www/sites/all/modules/views/handlers/views_handler_filter.inc on line 599.
  • strict warning: Declaration of views_plugin_query::options_submit() should be compatible with views_plugin::options_submit($form, &$form_state) in /srv/app/www/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_query.inc on line 181.
  • strict warning: Declaration of views_plugin_style_default::options() should be compatible with views_object::options() in /srv/app/www/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_style_default.inc on line 24.
  • strict warning: Declaration of views_plugin_row::options_validate() should be compatible with views_plugin::options_validate(&$form, &$form_state) in /srv/app/www/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_row.inc on line 136.

V průběhu korona krize je naše škola zavřená. Po prvním měsíci uzavření školy se vedení a učitelé domluvili, že budou vyučovat online. Online výuka již probíhá jeden a půl měsíce a tamní učitele donutila k nevšedním výkonům, zapojila rodiče a více baví i děti.

 „Několik let jsem se snažil učitele motivovat, aby hledali studijní materiály na internetu. Doposud to však žádný z nich neudělal a vyučovali pouze předčítáním a obkreslováním učebnice,“ popisuje ředitel Norboo situaci před první online výukou. „Pro online hodiny však učebnice nestačí. Učitelé tedy začali dětem posílat úryvky z výukových webů, odkazy na videokurzy nebo facebookové kanály,“ doplňuje ředitel.

Aby mohla probíhat výuka online, muselo si nejdříve vedení školy ověřit, že naprostá většina domácností má smartphone s připojením k internetu. Některé z vás možná překvapíme, ale tuto podmínku se skutečně podařilo splnit. Možná říkáte, jak je to možné? Vždyť Malý Tibet má být chudý kraj. Můžeme vás ujistit, že Malý Tibet skutečně chudý kraj je. Nicméně pro Malý Tibet, ale i pro jakoukoliv další rozvojovou zemi platí, že elektronika tam prosakuje velmi jednoduše. Horší už je to třeba s vybudováním kanalizace nebo změnou mentality lidí. Takže i když mají tamní smartphone s internetem, neznamená to, že je jejich země stejně rozvinutá jako u nás.

Učitelé z naší školy si tedy nejdříve založili skupinu na WhatsApp, kde si domluvili, jak bude výuka probíhat. Potom začali učit děti přes Zoom, Messenger nebo si založili kanál na Youtube. U mladších dětí se najednou výuka transformovala do různých aktivit a stala se mnohem více zábavnou. Mladší děti jsou tedy nadšené, když mají díky online výuce více výtvarky než dosavadního sezení v lavicích. Pro starší děti však stále platí, že budou muset dělat zkoušky na konci ročníku, a tak je pro ně i ta online výuka pořád stejná nuda a musejí je popohánět učitelé i rodiče (více o zkouškách zde).

Další věc, kterou si na online výuce ředitel Norboo pochvaluje, je zapojení rodičů. Ti musí dětem s úkoly pomáhat více, než to dělali doposud. Taky mohou vidět, jak probíhá výuka dětí, protože normálně se do třídy v průběhu výuky nikdo z nich doposud nepodíval. Je to však spíše z ostychu rodičů, než že by tomu vedení školy bránilo. Rodiče si tedy pochvalují úroveň učitelů a akceschopnost vedení, že jejich děti mohou pokračovat ve výuce, i když je škola zavřená.

 „V našem školství je problém, že učitelé mají tendenci předčítat z učebnice. Výuka je potom velmi frontální a učitel někdy ani nemusí rozumět tomu, co učí,“ popisuje Norboo. „Když vidím, jak online vyučování zpřevracelo zaběhnuté zvyky, že se učitelé dokonce předhání, kdo z nich bude mít lepší výuku, doufám že se jednou dočkám toho, že učebnici již definitivně přestanou používat,“ zakončuje ředitel školy.

 

Příklady online výuky zde

 

Brontosauři v Himálajích

pobočný spolek Hnutí Brontosaurus
sídlo: Nad Lánem 1249 /23, Olomouc 77900
IČ: 22712607
Datová schránka: xchaab8
účet organizace: 107-3427350257/0100
účet pro dary: 107-3766990267/0100

Zapojte se 

Dobrovolnictví
Benefiční kurz buddhismu

Benefiční tibetská medicína

Benefiční himálajská výzva 

Himalásjký patron

Darovat jednorázově

Kontakt

Email: Info@brontosaurivhimalajich.cz
Mobil: +420 603 534 730