Nový „nešvar“ v Mulbekhu: trekování

  • strict warning: Non-static method view::load() should not be called statically in /srv/app/www/sites/all/modules/views/views.module on line 1118.
  • strict warning: Declaration of views_handler_field::query() should be compatible with views_handler::query($group_by = false) in /srv/app/www/sites/all/modules/views/handlers/views_handler_field.inc on line 1148.
  • strict warning: Declaration of views_handler_sort::options_validate() should be compatible with views_handler::options_validate($form, &$form_state) in /srv/app/www/sites/all/modules/views/handlers/views_handler_sort.inc on line 165.
  • strict warning: Declaration of views_handler_sort::options_submit() should be compatible with views_handler::options_submit($form, &$form_state) in /srv/app/www/sites/all/modules/views/handlers/views_handler_sort.inc on line 165.
  • strict warning: Declaration of views_handler_sort::query() should be compatible with views_handler::query($group_by = false) in /srv/app/www/sites/all/modules/views/handlers/views_handler_sort.inc on line 165.
  • strict warning: Declaration of views_handler_filter::options_validate() should be compatible with views_handler::options_validate($form, &$form_state) in /srv/app/www/sites/all/modules/views/handlers/views_handler_filter.inc on line 599.
  • strict warning: Declaration of views_handler_filter::query() should be compatible with views_handler::query($group_by = false) in /srv/app/www/sites/all/modules/views/handlers/views_handler_filter.inc on line 599.
  • strict warning: Declaration of views_plugin_query::options_submit() should be compatible with views_plugin::options_submit($form, &$form_state) in /srv/app/www/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_query.inc on line 181.
  • strict warning: Declaration of views_plugin_style_default::options() should be compatible with views_object::options() in /srv/app/www/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_style_default.inc on line 24.
  • strict warning: Declaration of views_plugin_row::options_validate() should be compatible with views_plugin::options_validate(&$form, &$form_state) in /srv/app/www/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_row.inc on line 136.

Koronavirus v Indii je na vzestupu. Naše škola je stále uzavřená a rodiče si dělají starosti: „jestli ty jejich děti nechytnou roupy, když je nezaměstná škola“. Obavy rodičů měly různou podobu, ale nikdo nečekal, že se starší děti a mladíci začnou bavit nečekanou zábavou, tzv. trekováním – prostě chození do hor pro zábavu. Když už všichni mladí doslova zmizeli do hor, sešli se rodiče, aby probrali dojmy. Přišli na to, že první, kdo v Mulbekhu vylezl nějakou horu, byli dobrovolníci z Česka a od nich to zpopularizoval Sonam.

„Jsem nadšený, jak Sonam představil trekování,“ popisuje ředitel školy Norboo. „Natočil video, kde všem řekl, co si mají vzít sebou, kde mohou v průběhu treku přespat, u jakých svatých míst se mají zastavit, jaké byliny mohou po cestě sbírat atd. Pro ostatní byl super návod, jak chodit po horách,“ doplňuje ředitel. 

Náš Sonam takto představil výstup na horu Qjon-li. Hned druhý den po zveřejnění videa vyrazily další skupiny mladých z vesnice do okolních hor. Strávili tam jednu až dvě noci a potom se vrátili zase domů. To vyvolalo další vlny nadšenců pro treking. Postupně z naší vesnice mladí skoro úplně zmizeli. Rodiče jenom pozorovali ohně plající na tamních kopcích a zkoušeli odhadovat, které světýlko je založeno zrovna jejich dítkem. 

V Malém Tibetu a jeho tradiční kultuře nikdo neměl důvod zdolávat vrcholy. Do hor se chodilo pouze pro sběr bylin nebo pasení dobytka, popřípadě se v hornatých údolích sbíralo dříví. Nikdo si nedokázal představit, že by si někdo z naší vesnice šel ve volném čase vylézt místní pětitisícovku, a ještě si tím odpočinul nebo získal něčí respekt. Zcela absurdní dojmy vyvolávali první dobrovolníci v Mulbekhu, kteří: „letěli přes celou planetu, proto aby u nás ve vesnici šli do hor?! Vždy my do hor posíláme jenom ty, na které zbylo pouze pasení ovcí“

V průběhu posledních 13 let se pro tamní obyvatele stalo pasení dobytka, sbírání dříví i bylin zbytečně náročné v porovnání s nákupem zboží v obchodě. Ve srovnání s dřívější dobou hory zcela osiřely, a to až do minulého týdne, kdy díky místním návštěvníkům zase ožily.

„Když viděli rodiče nevšední zájmy jejich dětí, začali chodit s nimi,“ přibližuje náladu ve vesnici Norboo. „Byli jim schopni dát mladým další tipy, kde se dá přespat, jak se ubránit proti medvědovi nebo vlkovi, jaké bylinky se dají sbírat na dobití energie, protože si to ještě pamatovali ze svého dětství. Díky trekování se rozjela nečekaná generační výměny zkušeností. Díky českým dobrovolníkům, že nám pomohli tuto volnočasovou aktivitu objevit,“ uzavírá ředitel Norboo.

Fotografie: 
Nový „nešvar“ v Mulbekhu: trekování
Nový „nešvar“ v Mulbekhu: trekování
Nový „nešvar“ v Mulbekhu: trekování
Nový „nešvar“ v Mulbekhu: trekování
Nový „nešvar“ v Mulbekhu: trekování
Nový „nešvar“ v Mulbekhu: trekování
Nový „nešvar“ v Mulbekhu: trekování

 

Brontosauři v Himálajích

pobočný spolek Hnutí Brontosaurus
sídlo: Nad Lánem 1249 /23, Olomouc 77900
IČ: 22712607
Datová schránka: xchaab8
účet organizace: 107-3427350257/0100
účet pro dary: 107-3766990267/0100

Zapojte se 

Dobrovolnictví
Benefiční kurz buddhismu

Benefiční tibetská medicína

Benefiční himálajská výzva 

Himalásjký patron

Darovat jednorázově

Kontakt

Email: Info@brontosaurivhimalajich.cz
Mobil: +420 603 534 730