Benefiční cesty na rok 2024 najdete již na webu www.himalajskypatron.cz

Back to top

Časový plán prací v Ladakhu

Konečně máme časový rozvrh prací v Ladakhu. Může ho najít v příloze.
 
Ještě to není definitivní, jestli se vám to někomu nelíbí tak se prosím ozvěte. Největší problém je, že někteří mají delší dobu dobrovolničení než si nahlásili.
 
Nejprve stručně co na plánu prací můžete najít. Jednotlivý barvičky jsou jednotlivý možnosti působení. Úplně na konci tabulky vpravo máte nějaké doplnění potřebné z vaší strany, nebo nějaký rozpor s tím jak jste to chtěli mít na začátku. Pod tím (vpravo dole) máte tabulku prací sestavenou na druhém setkání.
 
a teď popis prací chronologicky. Po příletu první skupiny bude potřeba zajistit kurzy informačních technologií na MMS (Moravian Mission school). Bohužel budeme muset nastoupit hned po příletu! Problém je, že by to mohlo být trochu náročnější a minulý rok polovina účastníků snášela vysokohorské prostředí špatně. Na MMS bude potřeba učit IT okolo 40-ti žáků. Předmět mají jako volitelný a tak jich tam může přijít i sedmdesát. Potom Radim, Milan, Martin a Lenka by byli něco jako základní učitelé IT na MMS, kdy hlavního šéfa bude dělat Radim. Ty jsem zvolil z důvodu že, buď tuším že by mohly něco o IT vědět, a nebo se přihlásili jako dobrovolníci na tento kurz. Čtyři učitelé jsou úplné minimum. Potom zbytek děcek, kteří se budou aklimatizovat (Adéla, Andrea a Julka) bych poprosil jestli  by v případě neschopnosti některého ze základních učitelů IT mohly udělat záskok. (můžete se podílet i jenom tak). Minulý rok lehla tak čtvrtina účastníků hned po příjezdu. Pro zodpovědné zajištění těchto kurzů se zdá tohle jako vhodné řešení. Já bych se podílel na výuce na MMS rád, minulej rok to bylo super, ale budu muset organizovat tábor na místě, a díky tomu, mě uteče nejedna hodina.  Jinak v průběhu vyučování na MMS máme možnost strávit noci v rodinách dětí, které budeme učit. Todle fakt doporučuju a minulej rok jsme z toho měli fakt zajímavý zážitky. Bohužel toto nebudeme schopni absolvovat hned po příjezdu a tak bych udělal několik společných nocí na Chandanu (naše základna v Lehu) a potom bychom mohli zkusit jít do rodin (bývá to tam jídelně a společensky náročné). To by možná byl i důvod jak nalákat nějaké náhradníky, aby se zúčastnili kurzu na MMS, protože potom budou moct chodit do rodin. Já bych se radši přiklonil, kdybychom kurz IT učili všichni, ale nikomu nic nenutím. Dále bychom zkusily využít možnosti strávit jeden den v Linchetu (což je hostel (internát), který patří pod MMS). Tam to bude extra náročné a je dost reálné, že i týden hned po příletu bychom nezvládly tam vydržet jeden večer :-). Ta MMS byla taková komplikovaná na vysvětlení a teď půjdeme dál.
 
Druhý týden půjdou ekologové do Thikse (zase to není striktní, ale maximálně šest lidí a minimálně dva, 40 žáků), kde budou mít týden ekologie. Já budu lítat po srazech a uvádět druhou skupinu, která přiletí 7.6. Nevím jaký program bude chtít mít Radim, Lucka a Milan. Prosím o názor.
 
Třetí týden, bude probíhat zároveň práce na Klášteře v Sapi, pobyt s hendikepovanými dětmi v Chuchotu a ekologický kurz v klášteře Diskit. Tady si budete muset vybrat, kam budete chtít jít. (některým to koliduje). To, jak jsem práce navrhnul, berte jako nástřel. Kdyby se těm, co měli kurz ekologie v Thikse chtělo jet do Sapi, tak je to možné. Budete mít potom ještě kurz ekologie v Mulbekhu a tak si říkám, aby jste nevyčerpali svoje ekologické nadšení, tak bylo by možná vhodné jet do Sapi. Já bych se rád přidal ke kurzu ekologie v Diskitu (o ekologii toho moc nevím, ale doučím se. Rád bych se podíval do údolí Nubra kde klášter leží). Do Diskitu by nás mělo jet max čtyři a min dva, 20 žáků. Chuchot - tam by měli jet maximálně okolo pěti lidí a minimálně dva. (i ty počty nejsou nijak striktní).
 
No a potom Mulbekh. Tam se všichni setkáme :-) a budeme si povídat všechny dojmy, které jsme nabrali na různých místech :-). Strávíme zde čtrnáct dní. Nevětší škoda, že Lucce a Julce to vychází tak, že budou muset v půlce odjet :-(. Moc se za to omlouvám, ale bohužel mě nenapadlo jinačí řešení časového plánu, tak aby na to nedoplatily. Koukal jsem, že někteří nemají přesný plán, nebo funkci ve škole v Mulbekhu. To nevadí, prostě se k někomu přidáte, nebo půjdete do mateřské školy. No v Mulbekhu to bude taky dobrý (teda doufám). Pokud by i přes to někteří nechtěli jet do Mulbekhu, nebo by chtěli v půlce odjet atd., tak je všechno možné :-).
 
Potom se část z nás přesune do školy v Zanskaru no a zbytek bude mít volno. Šest z vás bude mít čtrnáct dní do odletu. Doufám, že na mě nebudete naštvaní, že je to příliš málo (nejvíce jsem ochudil Andreu). No ale myslím, že ono to dobrovolničení je mnohem lepší než klasický turistování (já jsem minulej rok dobrovolničil celou dobu, protože to byl nářez) a doufám, že jsi z toho odnesete krásný zážitky jako všichni z minulých KM. Mysím, že všechny nabídnuté možnosti dobrovolničení jsou atraktivní a zajímavý (kdybych mohl, šel bych úplně všude). Tento ročník nabízí úplně největší možnosti ve volbě kurzů. Neřekl bych, že nějaká možností je zajímavější než druhá.
 
No tak prosím komentujte a upravujte, je možné ještě dělat nějaké změny, ale musím co nejdříve oznámit Norboovi, kdy přijedeme k němu do školy. Pokud bych něco úplně zblbnul nebo an něco zapomněl, tak mě prosím opravte. Díky.
PřílohaVelikost
Office spreadsheet icon Program prací.xls161.5 KB