Benefiční cesty na rok 2024 najdete již na webu www.himalajskypatron.cz

Back to top

OTEVŘELI JSME ŠKOLNÍ LABORATOŘ

Dnes jsme slavnostně otevřeli novou školní budovu s učebnami specializovanými na výuku fyziky chemie biologie a IT. Skupina šedesáti příznivců naší neziskovky společně s obyvateli vesnice Mulbekh přestřihli pásku. Děti teď budou mít čtrnácti denní výuku prvních hodin science realizovaných od třiceti českých vědců a učitelů. Přejeme, aby nová školní budova zlepšila kvalitu výuky v naší škole.

Reportáž České televize, která byla vysílána včera večer v Událostech 

NAUČIT PROGRAMOVAT DĚTI, KTERÉ NEUMÍ POUŽÍT KLÁVESNICI, BUDE VÝZVA

„Chtěl bych naučit děti programovat, ale zjistil jsem, že někteří ani neumí použít klávesnici, takže mě čeká nová VÝZVA“ říká dobrovolník Jirka Vyskočil, který se před slavnostním otevřením zúčastnil cesty Benefiční Himálajská výzva, kde účastníci zdolávali tří sportovní výzvy a generovali tím dary pro tamní školu. Děti mě „Děti mě moc překvapily, kolik toho ví“ říká dobrovolnice Olga Heidingsfeld. „Měla jsem obavu, aby se dětem neudělalo při pitvání špatně“ popisuje první dojmy z výuky Tereza Matějková „nicméně mě přišlo že jsou nakonec rády, že se v orgánech mohou rýpat“. „Část dobrovolníků nejsou profesí učitelé, ale to ty děti neřeší, jim stačí když vidí dobré lidi a všechno už půjde samo“ říká vychovatel z dětského domova Jiří Vokál, který staví pro děti gravitační generátor.

 

 

PODÍVAT SE NA DALŠÍ KRÁTKÁ VIDEA Z PRVNÍ VÝUKY

Další předměty, které děti čekají jsou „čištění vody“, „jsou bakterie zlé nebo špatné“, „Jste to, co jíte“, „tisk na 3D tiskárně“, „Vyšetřování kdo vykradl curkárnu“, „Co se děje na nebi“, „Jak Krorama rozluštil genetický kód“, „stavba rakety na Mars“ a další. Výpis všech předmětů a kde je učí můžete vidět na tomto odkazu

PŘEČÍST SI DALŠÍ VÝUKU PŘIPRAVENOU PRO DĚTI

SLAVNOSTNÍ OTEVŘENÍ ZKOMPLIKOVAL DALAJLÁMA

Dalajláma ohlásil učen v hlavním městě Malého Tibetu těsně před slavnostní otevření naší budovy. Kvůli Covidu neměli obyvatele světcovo učení po tři roky, takže se najedou veškeré dětí v Malém Tibetu upřelo k této události. Jednak že jsme museli slavnostní otevření o jeden den posunout, ale taky nebyl skoro žádný čas na jeho přípravu.
„Šedesát příznivců přijelo unavených po náročné cestě do Mulbekhu a všichni se těšili na novou školní laboratoř. Jenomže nová školní budova na někoho působila jako nedokončené staveniště, ve vesnici bylo liduprázdno protože všichni byli na Dalajlámovi a tak nás nikdo ani nepřivítal ani nám neuvařil oběd. To byla celkem slušná krize pro všechny“ popisuje Jirka Sázel, ředitel Brontosaurů v Himálajích a organizátor všech akcí.
Nicméně v šedesáti lidech se toho dá celkem dost za jeden den udělat. Všichni dobrovolníci se tedy pustili do úklidu, instalace laboratorního vybavení, dodělávání stolů a parapetů, srovnání zeminy u vstupu a trošku zednické práce. Po jednom dnu intenzivní práce je laboratoř připravena k použití – sice nám chybí dvířka na skříních a stolech, pár dveří je provizorních a sem tam chybí parapet, ale laboratoř se podařilo dostat do stavu kdy se dá bez problému použít pro výuku.
 
 

CO BY TO BYLA ZA OSLAVA BEZ TANCOVÁNÍ

V průběhu dneška přivítali děti, učitelé a zástupci komunity dobrovolníky, účastníky Benefiční himálajské výzvy a další příznivce Brontosaurů v Himálajích ve školní hale. Potom všichni přišli před novou školní budovu, kde tamní mnichové sloužili obřad za novou školní budovu. Následovalo přestřižení pásky od zástupců místní komunity – ředitel školy Norboo a ředitel neziskovky zakládající školy taky Norboo, potom ředitel Brotnosaurů v Himálajích Jirka Sázel a reprezentant českých vědců místopředseda Vědecké rady AV ČR prof. Julius Lukeš.
Všechno zakončoval kulturní program složený z tradičních ladackých tanců do kterých tamní obyvatele vtáhli české podporovatele. Potom dobrovolníci zazpívali „kdyby tady byla taková panenka“, „Tota Helpa“ a zatančili polku a mazurku. „Měla jsem pocit, že ředitel školy Norboo měl v jeden moment na krajíčku, když tamní děti tančili v kruhu pásla ovečky s českými dobrovolníky“ popisuje dojmy Pavla.
 
 

DĚKUJEME VŠEM

partnerům, kteří slavnostní otevření podpořili a to AVČR, VUT Brno, Plzeň, 3D Průša, VŠCHT, Přírodovědci, Centrum pro přenos poznatků a technologií Univerzita Karlova, GoAir, MUNI, Lordil Microscopie. Děkujeme všem dobrovolníkům, kteří přijeli realizovat první výuku.
Nejvíce děkujeme našim Himálajským patronům, bez kteří nám poskytují hlavní sílu k tomu že nová budova stojí. Bez Himálajských patronů bychom nebyli schopni nic dělat a děkujeme že se nám společně podařilo zase významně posunout kvalitu vzdělávání v Malém Tibetu.
Chcete mít taky radost z podpory vzdělávání v Malém Tibetu, buďte potom Himálajský patron.
Fotografie: