Benefiční himálajská výzva

 • strict warning: Non-static method view::load() should not be called statically in /home/brontosaurivhimalajich/www/sites/all/modules/views/views.module on line 1118.
 • strict warning: Declaration of views_handler_field::query() should be compatible with views_handler::query($group_by = false) in /home/brontosaurivhimalajich/www/sites/all/modules/views/handlers/views_handler_field.inc on line 0.
 • strict warning: Declaration of views_handler_sort::options_validate() should be compatible with views_handler::options_validate($form, &$form_state) in /home/brontosaurivhimalajich/www/sites/all/modules/views/handlers/views_handler_sort.inc on line 0.
 • strict warning: Declaration of views_handler_sort::options_submit() should be compatible with views_handler::options_submit($form, &$form_state) in /home/brontosaurivhimalajich/www/sites/all/modules/views/handlers/views_handler_sort.inc on line 0.
 • strict warning: Declaration of views_handler_sort::query() should be compatible with views_handler::query($group_by = false) in /home/brontosaurivhimalajich/www/sites/all/modules/views/handlers/views_handler_sort.inc on line 0.
 • strict warning: Declaration of views_handler_filter::options_validate() should be compatible with views_handler::options_validate($form, &$form_state) in /home/brontosaurivhimalajich/www/sites/all/modules/views/handlers/views_handler_filter.inc on line 0.
 • strict warning: Declaration of views_handler_filter::query() should be compatible with views_handler::query($group_by = false) in /home/brontosaurivhimalajich/www/sites/all/modules/views/handlers/views_handler_filter.inc on line 0.
 • strict warning: Declaration of views_plugin_query::options_submit() should be compatible with views_plugin::options_submit($form, &$form_state) in /home/brontosaurivhimalajich/www/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_query.inc on line 0.
 • strict warning: Declaration of views_plugin_style_default::options() should be compatible with views_object::options() in /home/brontosaurivhimalajich/www/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_style_default.inc on line 0.
 • strict warning: Declaration of views_plugin_row::options_validate() should be compatible with views_plugin::options_validate(&$form, &$form_state) in /home/brontosaurivhimalajich/www/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_row.inc on line 0.

Benefiční himálajská výzva je 14 denní sportovní cesta do Malého Tibetu, na kterém objevíte kulturní krásy Malého Tibetu, vyrazíte na motorce k ledovcovému jezeru, sjedete na raftu řeku Indus, zameditujeme si ve svaté jeskyni, zdoláte horu Stok Kangri vysokou 6200 m n. m. a navštívíte školu, kterou díky vaší cestě podpoříte. 

Termín cesty: 4. 8. až 19. 8. 2018

Chcete si vsadit na Zdeňka Piškulu a ostatní dobrodruhy! 

Můžete to udělat 

ZDE

Délka cesty: 16 dní

Váš pobyt si můžete prodloužit i mimo termín Benefiční himálasjké výzvy. Doporučíme vám program, který zařídíme u tamních cestovních kanceláří. Účast na Benefiční himálasjké výzvě jde kombinovat s dobrovolnictvím, Benefičním kurzem buddhismu nebo benefiční tibetskou medicínou. 

Den 1. až 3. - Hlavní město Leh

Malý Tibet leží v severní Indii a je posledním místem na světě, kde Tibetská kultura zůstává nepotlačena. Hlavní město Malého Tibetu se jmenuje Leh a leží na břehu řeky Indus ve výšce 3 500 m n. m. Procházela přes něj jedna z větví hedvábné stezky a díky prosperitě z dávných dob je zde sousta klášterů, stup a paláců, které stojí za to objevit.

Po příletu do hlavního města Lehu si účastníci odpočinou po náročné cestě. První dny je důležité se dobře aklimatizovat a tak je program sestavený z půldenního odpočinku a půldenního objevování tamních památek. Navštívíte Shanti-stupu, královský palác a kláštery ve městě i jeho okolí.

Den 4. až 5. - Na motorce k ledovcovému jezeru Pangong

Jezero Pangong je největším jezerem v Himálajích. Leží ve výšce 4 250 metrů nad mořem a jeho slaná voda se rozlévá z jedné třetiny v Indii a z dalších dvou třetin v Tibetu. Na jeho okraji žijí po stovky let kočovným životem nomádi. Každý kdo se k jezeru chce vypravit, musí překročit jedno z nejvyšších sedel v Malém Tibetu s názvem Chang La vysokých 5,360 m.

Výzvou pro vás bude jízda na motorce Royal Enfield tamními klikatými cestami což je nezapomenutelný adrenalinový zážitek. Motorku můžete sám řídit anebo se nechat vést lokálním průvodcem. Na dvou denní cestu k jezeru Pangong se vyráží z hlavního města Lehu. Cesta tam trvá přibližně 5 hodin. U jezera se jeden den přespí v pohodlném kempu a další den se jede zpět.

Den 6. až 7 - Rafting na řece Indus

Malý Tibet je místem, kde pramení největší řeky světa. Ty se od svých pramenů protlačují mezi vysokými horami až do nížinné Asie. Voda v nich proudí nejdravěji v průběhu léta díky tajícím ledovcům.

Výzvou pro vás bude sjet na raftu řeku Indus. V průběhu dvou dnů sjedete ty největší peřeje Indu a dojedete na raftu až do vesnice Mulbek, kde je vámi podpořená škola. Každý raft bude veden zkušeným místním průvodcem.

Den 8. - Návštěva podpořené školy

Ve vesnici Mulbekh si před dvaceti lety založili tamní obyvatelé školu s vizí: „zajištění dobrého vzdělání vlastním dětem v jejich rodném prostředí pomocí intelektuálního, tělesného rozvoje a rozvoje dovedností, jakož i ctěním moudrosti morálních, duchovních a kulturních hodnot v moderním, pozitivním a přátelském prostředí“.

Pro naplnění vize školy je zpracován komplexní plán rozvoje současné školy zahrnující rozvoj infrastruktury, výuky, financování, personalistiky a organizační struktury, realizovaný v termínu 2011 až 2021. Nový školní kampus pro 350 dětí bude energeticky závislý na solární energii, postaven inovovanými tradičními stavebními metodami z lokálně dostupných materiálů. Moderní vyučovací schéma umožní dětem jednak kontakt s okolním světem, ale také pěstování vztahu k tradiční kultuře. Studium ve škole bude dostupné dětem ze všech sociálních vrstev. Škola bude sloužit také jako vzdělávací centrum pro všechny obyvatele bloku Shergole, kde žije 3500 obyvatel.V průběhu let 2011 až 2014 se podařilo vystavět 1/5 nového školního kampusu na jehož realizaci bylo získáno 8,6 milionu Kč od pěti partnerů.

Rozvoj školy podporuje česká organizace Brontosauři v Himálajích a také Jeho Svatost 14. Dalajláma. Na audienci v červenci 2012 sdělil 14. dalajláma členům organizace Brontosauři v Himálajích: „cítím jako svou povinnost usilovat o přežití duše Václava Havla. Jsem velmi rád, že mi v tom pomáháte svou nezištnou pomocí v Malém Tibetu“.

Den 9. - Meditační jeskyně Fokar

V horách nad vesnicí Mulbekh je schován malý klášter a meditační jeskyně nazvané Fokar Zong. V nich meditoval slavný lama Padma Samba. Meditační tradici v jeskyních dodnes dodržují lokální mnichové i lidé ze zahraničí.

V rámci půldenního výletu vystoupáte krásným horským kaňonem k meditačním jeskyním, v kterých si zkusíte jednoduchou meditační techniku a nasajete kouzelnou atmosféru.

Den 10. až 14. - Výstup na Stok Kangri 6 200 m n. m.

Největší horou pohoří Ladakhu je hora Stok-Kangri. Její štít je dominantou výhledu z hlavního města Lehu a její zasněžený vrcholek září na celé údolí.

Závěrečnou výzvou je výstup na horu Stok Kangri. Jedná se o čtyřdenní trek s třemi noclehy ve stanu. Výstup na vrchol nevyžaduje lezecké zkušenosti (je to tzv. choďák). O zázemí se starají najmutí šerpové a na horu jste vedeni zkušeným lokálním průvodcem. Pokud by někdo nechtěl stoupat až na vrchol, může vystoupat do základního tábora, kde může počkat na ostatní.

Cena

Cena cesty: 49 800 Kč

V ceně je zahrnuta:

 • Mezinárodní zpáteční letenka Praha Delhi
 • Místní zpáteční letenka Delhi Leh
 • Transport (pronájem aut)
 • Veškeré ubytování (v hotelu v hlavním městě Leh, Mulbekhu v průběhu sportovních aktivit) 
 • Náklady na veškeré sportovní aktivity
 • Dar na podporu školy v Mulbekhu (ve výši 11 500 Kč, plus mínus 1500 Kč podle proměnných položek rozpočtu akce)

V ceně není zahrnuta

 • Stravování v průběhu cesty (cca 1500 Kč)
 • Vízum (cca 800 Kč)
 • Pojištění (cca 1450 Kč)

Proč byste měli kurz absolvovat?

 • Navštívíte Malý Tibet, poslední místo na světě, kde zůstává tibetská kultura nepotlačena
 • Užijete si báječný sportovní zážitek a v rámci jednotlivých výzev si vyzkoušíte pokořit vlastní limity
 • Společně se 14. Dalajlámou podpoříte rozvoj školy ve vesnici Mulbekh

Účast na kurzu si prosím objednejte na emailem na adresu níže.

Challange@BrontosaurivHimalajich.cz

V případě jakýchkoliv dotazů neváhejte kontaktovat:

Obrázek uživatele Jiří Sázel
Ing.
Jiří Sázel
Předseda Brontosaurů v Himálajích
Challange@BrontosaurivHimalajich.cz
+420 603 534 730

Platnost informací: 
Leden 2018