Benefiční cesty na rok 2024 najdete již na webu www.himalajskypatron.cz

Back to top

Benefiční himálajská výzva - ZIMNÍ - sportovní cesta

Šestnáct dní, tři disciplíny – trek na zamrzlé řece, ledolezení a skialpový sjezd – to je zimní benefiční himálajská výzva. Vaši kamarádi si na vás budou moct vsadit a pokud výzvu zdoláte, stanou se ze sázek dary pro himálajskou školu. Pojeďte zažít počátky zimních sportů v Malém Tibetu. Ledolezení je zcela nový sport a lyžování dělá jenom pár bláznů – jako třeba příznivci naší neziskovky! 

Termín: 18. 1. až 4. 2. 2024
Délka: 16 dní
Cena: 65 500 Kč (včetně letenky a daru pro školu)

OBSAH

PROGRAM

  • DEN 1. AŽ 3. – HLAVNÍ MĚSTO LEH – Odpočinek, aklimatizace, prohlídka hlavního města, příprava na program. První dny je důležité se dobře aklimatizovat. Program je sestavený z půldenního odpočinku a půldenního objevování tamních památek a získávání permitu na zamrzlou řeku.
  • DEN 4. AŽ 7. – TREK NA ZAMRZLÉ ŘECE – První dva dny se jde šest hodin každý den, cílem je dojít do klášteru ve vesnici Lingshed. Třetí den se jde k nejbližší cestě a odtud autem do hlavního města. Řeka Zanskar vytváří nádherné ledové útvary fascinující rychlostí. I přes velký spád utvoří řeka pevnou krustu na místech, kde před půl dnem v poklidu proudila.
  • DEN 8. – Odpočinek, stříhání videa, příprava na další den.
  • DEN 9. AŽ 10. – LEDOLEZENÍ – Varieta ledopádů čeká účastníky v údolí Numbra. Ten, kdo poleze poprvé, zkusí vylézt obtížnost tři, pro zkušenější jsou k dispozici i ledopády s obtížností šest. Ráno se vyrazí do Numbry, odpoledne se sleze první ledopád, další den ráno mají účastníci možnost zdolat ledopád ještě jednou a odpoledne se jede zpět do hlavního města. 
  • DEN 11. – Odpočinek, stříhání videa, příprava na další den.
  • DEN 12. AŽ 13. – SKIALPOVÝ SJEZD – V Malém Tibetu se vůbec nelyžuje. Účastníci akce a tamní průvodci jsou pionýři této disciplíny. Je dost možné, že největší výzva bude najít vhodný svah, kde bude sníh. V rámci prvního ročníku zimní benefiční himálajské výzvy vzbudilo publikování videa obrovské emoce mezi tamní komunitou, které následně požadovala od vlády, aby postavila v místě sjezdovku. 
  • DEN 14. AŽ 16. – NÁVŠTĚVA PODPOŘENÉ ŠKOLY, NÁHRADNÍ DEN, CESTA DOMŮ – Cesta do podporované školy, sportovní zápas s tamními dětmi. Náhradní den, pokud by bylo potřeba alternovat program cesty.

FOTKY

MAPA CESTY

JAK SI NA VÁS KAMARÁDI MOHOU VSADIT

Před každou výzvou si na vás kamarádi budou moct vsadit, jestli to zvládnete. Pokud ano, z jejich sázky se stane dar pro naši školu. Pokud to vzdáte, jejich sázku jim vrátíme nebo ji přesuneme k další výzvě.

Výsledky vašich sportovních výkonů se kamarádi dozví

Každý z účastníků si vsází také sám na sebe. Součástí ceny akce je dar ve výši 15 000 Kč. Účastník vsadí sám na sebe před každou výzvou třetinu celkového daru, tj. 5 000 Kč/výzva, a jeho kamarádi tento dar potom zvětšují.

NÁROKY NA SPORTOVNÍ DOVEDNOSTI ÚČASTNÍKŮ 

Speciální dovednosti pro absolvování jednotlivých sportovních disciplín nejsou potřeba, avšak u lyžování přijdou zkušenosti vhod. Samozřejmě, že zkušenosti se sportovními disciplínami jsou výhodou jak pro účastníka, tak i pro koordinátora :-)

  • Trek – hlavní část treku je dva dny, každý v délce cca 6 hodin. Účastník musí být toto schopný ujít. 
  • Ledolezení – není potřeba žádná průprava. Pokud účastník nikdy nelezl, může zkusit zdolat obtížnost 3 nebo 4. Tamní průvodce se postará o potřebné proškolení. 
  • Skialpový výstup a sjezd – tuto disciplínu zvládne kdokoliv, kdo umí lyžovat. Svahy, které pojedeme, nejsou nic extrémního. Na druhou stranu lyžování není v Malém Tibetu skoro vůbec známý sport. Dělá jej pár jednotlivců. Účastníkům se mohou hodit všeobecné zkušenosti se skialpinismem, ať už schopnost nejet do místa, které není ideální, až vlastní lavinové vybavení. 

Před každou sportovní disciplínou probíhá školení, jak výzvu úspěšně absolvovat.

NÁROKY NA VYBAVENÍ 

Nejdůležitější je mít skialpové lyže. Podrobnosti k vybavení naleznete níže.

  • Trek – akce jde jít skoro v jakémkoliv oblečení, nicméně čím kvalitnější, tím je to komfortnější a taky méně riskantní.
  • Ledolezení – na místě bude k dispozici všechno vybavení. Můžete si ale vzít klidně vlastní, na které jste zvyklí.
  • Skialpy – potřebujete vlastní skialpové lyže a lavinový set. Žádné vybavení pro lyžování nejde na místě půjčit.
  • Spacák – bude se vám hodit pořádný (péřový) spacák, a to zejména pro trek na zamrzlé řece. Dobrý péřový spacák si lze půjčit i na místě, ale je velmi objemný (zabere polovinu batohu). Trek po zamrzlé řece se půjde od domu k domu, takže i tak můžete akci zvládnout bez extrémního spacáku, nicméně může se stát, že ledová řeka uvězní účastníky někde na cestě, nezvládnout do domu dojít a budou muset přespat někde provizorně (v nejzazším případě pod širákem).  

Podrobnosti se účastníci dozví po přihlášení. Předchozí roky obdrželi účastníci od firmy Husky darem vybavení, které jim pro akci chybělo.

NÁROKY NA FYZICKOU ZDATNOST ÚČASTNÍKŮ 

Akce je určena pro lidi, kteří aktivně sportují nebo mají ke sportu pozitivní vztah. Akce není určena pro lidi s obezitou (kteří očekávají, že absolvováním akce trochu zhubnou) nebo lidi, kteří mají zdravotní problémy (a čekají, že trocha pohybu a čerstvý vzduch to vyřeší). Akce je prostě „výzva“ a předpokládá se, že účastníkům zapadne do mozaiky dosavadního sportovního angažmá. 

Posouzení, zda jsou účastníci vhodní kandidáti, necháme na účastníky samotné. Naše neziskovka nedělá výběrové řízení, na základě kterého by účastníky vybírala nebo hodnotila, zda jsou vhodnými kandidáty. Pokud budou účastníci potřebovat ujistit, zda akci zvládnou, velmi rádi jim pomůžeme s rozhodnutím. Zavolejte nám a vyměníme maximum možných informací.

Dosavadní nejmladší účastník měl 13 let. Nejstarší, který zvládl všechny výzvy, 60 let.

ROK 2024 JE DRUHÝM ROČNÍKEM – BUDEME OBJEVOVAT, JAK AKCI DĚLAT LEPŠÍ

Lyžování v Malém Tibetu nikdo nedělá. Ledolezení je sport, který místní obyvatelé provozují teprve pár let. Z treku na zamrzlé řece se stala profláklá akce, takže ji půjdeme tak, abychom se vyhnuli davům turistů.

U lyžování není jisté, kde bude sníh. Podle toho, kde napadne sníh, budeme hledat lokalitu, kde půjde lyžovat. Varianta je taková, že za sněhem půjdeme hodně vysoko, třeba kolem sedla Khardung-La, nebo půjdeme směrem ke Šrinagaru (do Drasu), kde častěji sněží.

V průběhu treku na zamrzlé řece zkusíme převážnou trasu akce ujít za jeden den (to, co cestovní kanceláře prodají tlustým Indům jako šestidenní akci, zvládneme za dva a půl dne). Vyhneme se tím turistům, přeplněným kempům a budeme spát s místními obyvateli v jejich domech. Je zde tedy velmi malá pravděpodobnost, že by skupina mohla uvíznout v nějakém přeplněném kampu, pokud by se náhodou pohnuly ledy na vodě.

PROČ BYSTE CESTU MĚLI ABSOLVOVAT

  • Cesta je intenzivním koktejlem nejlepších sportovních zážitků, které můžete v Malém Tibetu mít.
  • Benefiční cesty organizujeme již od roku 2008. Umíme tedy vše organizačně zajistit, ale taky vás dostaneme do míst a za lidmi za kterými byste se normálně nedostali.
  • Vaše dary podpoří školu, která umí efektivně využít zahraniční podporu. Podobné výsledky podpory budete u ostatních obtížně hledat (více zde).
  • Naše organizace má u tamních obyvatel respekt. Všude vás budou vnímat jako součást inciativy, která ctí problémy tamních obyvatel.

CENA BENEFIČNÍ HIMÁLAJSKÉ VÝZVY

Cena cesty: 65 500 Kč

V ceně je zahrnuto:

  • Mezinárodní zpáteční letenka Praha-Delhi a vnitrostátní zpáteční letenka Delhi-Leh (do ceny 22 000 Kč, jinak bude potřeba letenku doplatit)
  • Transport (pronájem aut)
  • Veškeré ubytování (v hotelu v hlavním městě Leh, v Mulbekhu v průběhu sportovních aktivit)
  • Náklady na sportovní aktivity – poplatky za vstup na trek, vybavení na ledolezení, služby tamních průvodců
  • Jídlo na ubytování – na ubytování bude zajištěna večeře a snídaně. Po většinu pobytu v Malém Tibetu a ve většině případů tedy budou mít účastníci v ceně večeři a snídani
  • Dar na podporu školy v Mulbekhu ve výši 15 000 Kč (sázky/dary, které účastníci sází na sebe)

V ceně není zahrnuto:

  • Jídlo v průběhu dne – nejméně pro dvě sportovní disciplíny (a možná i pro všechny tři) si účastníci budou zajišťovat/kupovat vlastní oběd. Necháváme na účastníkovi, jestli si vezme z ČR nadupané tyčinky nebo jestli si koupí na místě kešu ořechy
  • Vízum (cca 500 Kč)
  • Pojištění (cca 1 690 Kč)
  • Program a ubytování v Delhi – na cestě zpět se jeden den čeká v Delhi, protože lety mezi Leh-Delhi a Delhi-Praha ve většině případů nenavazují

PŘIHLÁSIT SE 

Napište prosím na tento email:

Platnost informací: 
September, 2023