Benefiční cesty na rok 2024 najdete již na webu www.himalajskypatron.cz

Back to top

Příběh ředitele a jeho tým

Jirka Sázel jel poprvé do Malého Tibetu v roce 2008. Protože cítil sympatie k tibetské kultuře a zodpovědnost za osud lidí ve třetím světě, přišla mu možnost jet pomáhat do Himálají jako dobrovolník jako super možnost. Vyučoval v Malém Tibetu zpěv a hru na kytaru, pomáhal stavět klášter ve vesnici Sapi a na dvou farmách. Taky potkal ředitele školy, kde pomáhají Brontosauři v Himálajích. Ten zrovna nastoupil do školy a hledal dobrovolníky ze zahraničí, které by tam pozval. Jirku si získal životní příběh ředitele Norbooa, který se po dokončení vysoké školy vzdal lukrativního zaměstnaní a vrátil se zpět do rodné vesnice dělat ředitele tamní školy, aby už nikdo nemusel procházet tak traumatickou zkušeností k získání vzdělání jako on (více zde)

Jirka s ředitelem Norbooem začal spolupracovat. V roce 2009 se Jirka stal koordinátorem 25 dobrovolníků, které poslal do školy pomáhat na 14 dní. V roce 2010 se mu podařilo sehnat příslib daru, který mohl škole pomoci postavit nový internát. V roce 2011 se přidali další členové týmu (Architekt Martin Knap) a společnými silami se podařilo vymyslet škole rozvojový plán a s ním získat finanční podporu Dalajlámy a poděkování Václava Havla.

Do roku 2012 dělal Jirka pomoc jako doplňkovou činnosti v průběhu prezenčního doktorského studia na Fakultě stavební VUT v Brně. Po ukončení doktorského studia se vzdal vědecké kariéry a založil Brontosaury v Himálajích. Od té doby byla práce pro neziskovku jeho full time job. Akorát za žádnou výplatu. Brontosauři v Himálajích byli tehdy na začátku a neměli žádný obrat, ze kterého by výplata šla platit. Po tři roky tedy pracoval od rána do večera za nulovou výplatu a žil z úspor získaných v průběhu doktorátu a náhodným prodejem rodinného pozemku. Tři roky stály Jirku asi milion Kč na životních nákladech. O roku 2016 měli Brontosauři v Himálajích dostatečný obrat k tomu, aby mu poskytli výplatu.

„Když nemáte žádnou výplatu, učíte se hodně rychle a byla to perfektní škola k tomu, aby Brontosauři v Himálajích umožnili pomáhat lidem tak, aby je to bavilo a dávalo jim to smysl,“ shrnuje toto období Jirka. „Když jsem dělal doktorát, byl jsem zapálený vědec. Byl jsem pořád zašitý někde v koutě a něco tam kutil. Nebyl jsem příliš sociální, nerad jsem mluvil na veřejnosti, nerozuměl jsem kultuře. Když jsem začal dělat naplno neziskový sektor, byl to úplně jiný svět. Najednou jsem musel pracovat s emocemi lidí, s jejich náladami, organizovat kulturní akce a snažit se lidem „prodat dobro naší organizace,“ a to hodně bolelo, než jsem se všechno naučil,“ směje se Jirka.

Náš tým

Tým Brontosaurů v Himálajích je v současnosti složen z jednoho zaměstnance (Jiří Sázel) a dobrovolnického týmu cca 15 lidí. Členové dobrovolnického týmu mají vymezenu určitou funkci, která vezme měsíčně v průměru tak tři hodiny. Všichni dohromady potom udělají stejné množství práce jako Jirka. Dobrovolnické pozice jsou například obsluha sociálních sítí, vyplácení faktur, kontrola pravidelných darů Himálajských patronů, koordinace umístění venkovní výstavy, korekce textů, koordinace akademických dobrovolníků, redakce webu, koordinace prezentačního stánku.

Platnost informací: 
December, 2018