Benefiční cesty na rok 2024 najdete již na webu www.himalajskypatron.cz

Back to top

Zimní dobrovolnictví v Malém Tibetu - výuka hokeje a IT - měsíční pobyt - leden 2024

Zima v Malém Tibetu je unikátní zkušenost. V létě je Ladakh plný turistů a vše je hektické. V zimě je možné zažít očekávanou klidnou atmosféru. Zimní výuku hokeje a IT se rozhodla naše škola realizovat po třech letech a čekáme, že zájem dětí bude velký.

Sháníme dva dobrovolníky
Předměty: hokej a IT 
Žáci: 20 dětí ve věku okolo 10 let 
Termín výuky: 1. 1. až 28. 1. 2024

UKÁZKA PŘEDCHOZÍHO ROČNÍKU

OBSAH

 

Příběh a o co se jedná

V průběhu zimy se v Malém Tibetu neučí. Děti mají tříměsíční prázdniny, protože vytápění škol stojí moc peněz. Naše škola ve vesnici Mulbekh je však vytápěná solárně, a škola tedy může nabídnout dětem dodatečnou výuku, z níž nejvíce zajímavá je výuka IT a hokeje. Více o solárním vytápění na videu níže.

V zimě není v Malém Tibetu co dělat. Tradiční zimní zábava jsou vesnické veselice, na kterých se hodně pije. Nabídkou hraní hokeje tak škola podporuje pěstování rozumnějších návyků mladé generace. Více o hokejovém příběhu v těchto článcích

Výuka

Děti mají dopoledne dvě hodiny výuku hokeje a po obědě mají další dvě hodiny výuku IT. A někdy chodí s nadšením hrát hokej i po škole. Výuka proběhne ve dvou 14denních blocích. Prvních čtrnáct dnů budou chodit na hokej a IT kluci a druhých čtrnáct dnů (pravděpodobně) holky.  

Očekávání k výuce IT: jakýkoliv praktický rozvoj počítačové gramotnosti. Není potřeba děti učit, jak se dělají odstavce ve wordu. Lepší je zvolit například téma založení cestovní kanceláře a naučit děti v excelu udělat bussiness plán, ve photoshopu upravovat fotky a s HTML dělat web. Náplň výuky bude určena dobrovolníkem na základě konzultací se zástupci organizace. 

Očekávání k výuce hokeje: naučit děti úplné základy. Ve škole budou jak děti, které se budou učit teprve bruslit, tak ty, které už třeba někdy hokej zkoušely. Avšak ve většině případů se bude jednat o naprosté základy. Cílem je děti tyto základy naučit, pro hokej nadchout a v následujících letech je nechat v zimě se hokejem bavit. Tento článek popisuje dosavadní praxi.

Délka a termín pobytu

Výuka začne 1. 1. 2024 a skončí 28. 1. 2024. Z České republiky dobrovolník vycestuje v rozmezí od 26. 12. do 28. 12. 2023 a zpět může být přibližně 31. 1. 2024. Minimální délka pobytu je tedy měsíc a pět dnů.

Podmínky pro dobrovolníka

Dobrovolník si hradí náklady na cestu a jídlo na místě. Předpokládané finanční náklady jsou od 25 000 Kč do 30 000 Kč. Cena letenky pro leden 2024 by se mohla pohybovat kolem 19 000 Kč (to je dobrá cena, zdá se, že krize pominuly), další náklady spojené s cestou jsou vízum (500 Kč) a pojištění (1 500 Kč). Jídlo si na místě může dobrovolník buď připravovat sám, nebo si domluvit stravu ve škole či u některé místní rodiny za úplatu.

Ubytování

Dobrovolník bude bydlet buď ve škole, tj. ve školním internátu, či u někoho v domácnosti ve vesnici. Rozhodnutí bude provedeno s ohledem na praktičnost, popřípadě přípravu jídla. Pokud si dobrovolník bude chtít sám vařit, může bydlet ve škole. Pokud si dobrovolník nebude chtít jídlo připravovat sám a ve škole nebude školník, který by mu vařil, jako jediná možnost zůstane domluva s rodinou v okolí školy, u níž by dobrovolník bydlel a stravoval se. Roli v rozhodování může hrát i to, že na internátu může být v zimě tepleji než v některých místních domech, případně přání dobrovolníka bydlet ve škole z důvodu pohodlnější přípravy na výuku.

Ve vesnici je všude pitná voda, elektřina a internetové připojení. Spí se na postelích s matracemi ve vlastním spacáku nebo pod lokálními dekami. Pere a umývá se v kýblu s horkou vodou.

Školní internát je krásná a vkusná budova, ale v průběhu zimy v něm budou bydlet jenom dobrovolníci, a tak se mohou cítit trochu opuštěni.

Rizika realizace projektu

Škola měla poslední tři roky problém realizovat výuku hokeje kvůli dostupnosti vody – nebylo kde brát vodu na vytvoření ledové plochy hřiště. Tento rok má škola nový způsob vytvoření ledové plochy, avšak je zde určité riziko, že s novým způsobem nastanou nějaké komplikace. Riziko, že se akce může zrušit, pokud výroba ledu nějak ztroskotá, je velmi malá. Dobrovolník by případně na výuku hokeje mohl využít veřejné hřiště vedle řeky ve vesnici.

Příprava dobrovolníka

Příprava bude po přijetí k dobrovolnictví probíhat formou individuálních online konzultací: před cestou proběhne několik setkání ke konzultaci náplně výuky, v průběhu pobytu několik hovorů pro upřesnění výuky a po skončení jeden hovor se zpětnou vazbou.

Informace o nákupu letenek a dopravy do Malého Tibetu, instrukce pro podání víza, doporučení pro pojištění a očkování, popis počasí v Malém Tibetu během celého roku a jak to ovlivní, co si vzít s sebou, jaké budete potřebovat kapesné, jak je to s bankomaty, směňováním peněz, měnovými kurzy a cenami, telefony, internetem, elektřinou a seznam toho, co byste si měli vzít s sebou, vám organizace poskytne v písemné formě v rámci dokumentu s názvem „Cestovní balíček dobrovolníka“.

Požadavky na dobrovolníka

Zkušenost s výukou hokeje, popřípadě výukou IT. Nepožadujeme pedagogické schopnosti. Pro výuku IT může tedy stačit jakýkoliv profesionál, který pracuje s PC. Například manažer, který pomůže dětem realizovat výše zmiňovaný projekt cestovní kanceláře, jehož součástí bude práce s wordem, excelem, photoshopem a webovými nástroji. Nebo grafik, který s dětmi bude v adobe vytvářet grafické materiály. 

Schopnosti dobrovolníka budou zhodnoceny na základě zaslaného životopisu a následně při osobních pohovorech s koordinátorem akademického dobrovolnictví z organizace Brontosauři v Himálajích a s koordinátorem dobrovolníků ze školy v Mulbekhu.

ORGANIZACE BRONTOSAUŘI V HIMÁLAJÍCH DOBROVOLNÍKŮM ZAJIŠŤUJE

  • vedení, asistenci a rady při zpracování dobrovolníkovy přípravy
  • zajištění veškerých informací k tomu, aby se dobrovolník mohl na cestu připravit (letenky, víza, co s sebou atd.), poskytnutím dokumentu „Cestovní balíček dobrovolníka“
  • asistenci při působení ve škole od koordinátora dobrovolníků (ze školy v Mulbekhu) nebo asistenci přes email či skype od koordinátora akademických dobrovolníků z organizace Brontosauři v Himálajích 

PRŮBĚH DOBROVOLNICKÉ CESTY

Dobrovolníci odlétají samostatně z Česka do Malého Tibetu. Po příletu do Lehu, hlavního města Ladakhu, se pár dní aklimatizují a následně vyrazí do školy v Mulbekhu, kde se o ně postará vedení školy (po stránce programu i ubytování).

Další drobnosti

Popis této dobrovolnické výzvy je také na našem webu v části o akademickém dobrovolnictví. Nicméně tento článek zjednodušuje množství informací – v části akademické dobrovolnictví je totiž více výzev najednou.

PŘIHLÁSIT SE 

Napište prosím na tento email (popřípadě podejte standardní přihlášku v kategorii akademického dobrovolnictví zde)