Akademický dobrovolník - popis kategorie

 • strict warning: Non-static method view::load() should not be called statically in /srv/app/www/sites/all/modules/views/views.module on line 1118.
 • strict warning: Declaration of views_handler_field::query() should be compatible with views_handler::query($group_by = false) in /srv/app/www/sites/all/modules/views/handlers/views_handler_field.inc on line 1148.
 • strict warning: Declaration of views_handler_sort::options_validate() should be compatible with views_handler::options_validate($form, &$form_state) in /srv/app/www/sites/all/modules/views/handlers/views_handler_sort.inc on line 165.
 • strict warning: Declaration of views_handler_sort::options_submit() should be compatible with views_handler::options_submit($form, &$form_state) in /srv/app/www/sites/all/modules/views/handlers/views_handler_sort.inc on line 165.
 • strict warning: Declaration of views_handler_sort::query() should be compatible with views_handler::query($group_by = false) in /srv/app/www/sites/all/modules/views/handlers/views_handler_sort.inc on line 165.
 • strict warning: Declaration of views_handler_filter::options_validate() should be compatible with views_handler::options_validate($form, &$form_state) in /srv/app/www/sites/all/modules/views/handlers/views_handler_filter.inc on line 599.
 • strict warning: Declaration of views_handler_filter::query() should be compatible with views_handler::query($group_by = false) in /srv/app/www/sites/all/modules/views/handlers/views_handler_filter.inc on line 599.
 • strict warning: Declaration of views_plugin_query::options_submit() should be compatible with views_plugin::options_submit($form, &$form_state) in /srv/app/www/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_query.inc on line 181.
 • strict warning: Declaration of views_plugin_style_default::options() should be compatible with views_object::options() in /srv/app/www/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_style_default.inc on line 24.
 • strict warning: Declaration of views_plugin_row::options_validate() should be compatible with views_plugin::options_validate(&$form, &$form_state) in /srv/app/www/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_row.inc on line 136.
 • strict warning: Non-static method view::load() should not be called statically in /srv/app/www/sites/all/modules/views/views.module on line 1118.
 • strict warning: Declaration of views_handler_field_user::init() should be compatible with views_handler_field::init(&$view, $options) in /srv/app/www/sites/all/modules/views/modules/user/views_handler_field_user.inc on line 50.
 • strict warning: Declaration of views_handler_filter_user_name::value_submit() should be compatible with views_handler_filter_in_operator::value_submit($form, &$form_state) in /srv/app/www/sites/all/modules/views/modules/user/views_handler_filter_user_name.inc on line 145.
 • strict warning: Declaration of semanticviews_plugin_style_default::options() should be compatible with views_object::options() in /srv/app/www/sites/all/modules/semanticviews/semanticviews_plugin_style_default.inc on line 231.
 • strict warning: Declaration of semanticviews_plugin_row_fields::options_validate() should be compatible with views_plugin_row::options_validate($form, &$form_state) in /srv/app/www/sites/all/modules/semanticviews/semanticviews_plugin_row_fields.inc on line 143.

O co jde:

Jedná se o jedno až osmi měsíční působení na pozici učitele školy realizované v průběhu celého kalendářního roku s požadavkem na pedagogické zkušenosti nebo vzdělání dobrovolníka.

Popis práce dobrovolníka:

Dobrovolník může pomáhat jako: 

 • Dobrovolný učitel  Dobrovolník učí školou poptávaný předmět, který škola není schopna obsadit lokálním učitelem. Běžně poptávané předměty jsou IT, tělocvik, výtvarná nebo hudební výchova. Dobrovolný učitel vyučuje přibližně 4 x 45 minut denně, popřípadě, pokud je to potřeba nebo sám chce, po/před běžným vyučováním. Dobrovolník je ve škole nejméně jednu periodu nebo maximálně dvě - tj. 3 až 8 měsíců (školní periody vysvětleny v následujícím odstavci). Jinak řečeno nepřijmeme nikoho například pouze na měsíc pobytu. V jeden moment mohou být na místě pouze dva dobrovolní učitelé. Dobrovolní učitelé mohou učit děti od první do desáté třídy. 
 • Placený učitel – Dobrovolník se stává učitelem školou poptávaného předmětu. Vyučuje předmět, který škola považuje za nezbytnou součást školního kurikula. Dobrovolník dodržuje školní kurikulum a připravuje děti na zkoušky dvakrát za školní rok. Vyučuje přibližně 4 vyučovací hodiny denně v délce 45 minut. Očekává se, že dobrovolník bude ve škole působit celý školní rok, tj od poloviny března do poloviny listopadu. Dobrovolník získává plat místního učitele a je mu hrazena zpáteční letenka do Malého Tibetu. 
 • Zimní učitel - V průběhu zimních prázdnin škola organizuje dodatečné vzdělávací programy. Jedná se o měsíční výuku v lednu zaměřenou hokej, IT a osobní a kariérní rozvoj. Výuka IT a hokeje probíhá 2 x 1,5 hodiny denně, osobní a kariérní rozvoj 1 x 1,5 hodiny denně. Hokej zajišťují dva dobrovolníci, IT jeden dobrovolník a osobní a kariérní rozvoj jeden dobrovolník. Kurz navštěvuje 25 dětí druhého stupně. Prvních 14 dní je kurz pro kluky, druhých 14 dní je kurz pro holky. 

Dobrovolník nemůže dělat zároveň placeného učitele a dobrovolného učitele. Nicméně placený učitel se může přidat k aktivitám dobrovolného učitele po/před školou. 

Důležité termíny školního roku

Školní rok začíná v polovině března a končí na začátku prosince. Zimní prázdniny jsou od prosince do poloviny března. Naše škola poskytuje vzdělávací kurzy i v průběhu zimních prázdnin (je to jeden měsíc v lednu). Školní rok je rozdělen na dvě periody a každá z nich je zakončená zkouškovým obdobím. Zimní výuka nemá žádné zkoušky na jejím konci. Termíny působení akademických dobrovolníků je stanoven podle těchto period. Začátek i konec školního roku spíše vypadá tak, že se všichni do školy pomalu trousí, a tak jsou termíny působení akademických dobrovolníků kratší, než jsou oficiální školní rok (takže i když školní rok začne v polovině března, akademický dobrovolník nastupuje na přelomu březen duben).

 • První perioda – začátek dubna až konec června (zkouškové období je poslední dva týdny v červnu)
 • Druhá perioda
  • Standardní: začátek srpna až konec října (zkouškové období je poslední dva týdny v říjnu)
  • Pro rok 2022: Druhá perioda zkrácena na začátek září do konce října – takže délka působení učitelů v druhé periodě je 2 měsíce.
 • Zimní perioda – od 1. do 31.1.

V moment zkoušek (ať už běžných nebo extra) mají Dobrovolní učitelé volno a mohou vyrazit na výlety po okolí nebo už rovnou jet domů (pokud se jejich pobyt chýlí ke konci). Placení učitelé zůstávají ve škole a připravují a realizují zkoušky společně s dětmi.

Škola musí respektovat různé svátky, neočekávané prázdniny nebo dodatečné zkoušky, které vyhlašuje tamní vláda klidně mnohdy i na poslední chvíli. Takže působení dobrovolníka může být přerušeno náhlými prázdninami nebo svátkem (a dobrovolník může vyrazit objevovat okolí).

Aktuální požadavky na rok 2022:

KORONA A CESTOVÁNÍ: Věříme, že bude možné realizovat cesty do Malého Tibetu i přes komplikace s cestováním. Podrobnosti popisujeme zde.

Dobrovolný učitel: 

Škola preferuje získat dobrovolného učitele v případě 

 • první periody a druhé periody na předměty
  • Výuka Informačních technologií – pro 6. až 10. třídu
  • Tělesná výchova – primárně pro 6. až 10. třídu, sekundárně pro 2. až 5. třídu - škola preferuje obsadit hlavně druhý stupeň. Pokud by byli ve škole dva dobrovolní učitelé tělocviku, tak škola preferuje, aby byl tělocvik i pro první stupeň. 
 • V případě druhé periody sháníme učitele fyziky, biologie a chemie, který pomůže místním učitelům osvojit si práci nové školní laboratoři.
  • Kontext: V roce 2022 dostavíme novou školní budovy se učebnami specializovanými na fyziku, chemii, biologii a IT. Když už bude mít škola profesionálnější infrastrukturu bude se jí hodit taky profesionálnější výuka. Chceme poskytnout tamnímu učiteli / učitelům osvojení nových didaktických znalostí. Více informací o dokončení školní budovy zde.
  • Co: Hledáme učitele fyziky, chemie a biologie, který odjede do malého tibetu spolu vyučovat s lokálním učitelem a ideálně s ním zůstane v online spojení následující rok a bude mu pomáhat zlepšovat jeho didaktické dovednosti.
  • Náplň práce: Bude se jednat o tzv. spolu vyučování, kdy dobrovolník bude dělat přípravu i výuku společně s tamním učitelem. Ideální bude pomoci tamnímu učiteli naučit se pracovat s novým školním vybavením. Bude se jednat přibližně o 4 vyučovací hodiny denně v délce 45 minut pro druhý stupeň (tj. třídy 6 až 10). Očekává se, že český dobrovolník se díky pobytu seznámí s tamní realitou a po skončení školního roku, bude schopen tamnímu učiteli poskytnout online konzultace jednou za měsíc, aby zlepšoval dovednosti lokálního učitele. Přejeme si, aby tyto konzultace probíhali po jeden rok, prakticky by jedna mohla být v listopadu 22 a další by začali v březnu 23 až do srpna 23.
  • Kvalifikace: čekáme, že se přihlásí učitel, s který si troufne školit tamního učitele. Tamní učitelé nebudou tak sdílní, budou se asi ostýchat nebudou zvyklí mluvit tak otevřeně jako jsme zvyklí my. Je potřeba citlivě a prozřetelně číst mezi řádky hlavně aby to neskončilo tak že se na mou hodinu přišel předvádět nějaký zápaďák. Dobrovolníka se pokusíme co nejlépe připravit, aby tamní situaci co nejvíce rozuměl.
  • Toto pozici máme vypsanou i mezi odbornými asistenty. Takže kdyby někdo poctivě procházel náš web tak se jedná o to samé, prostě v „našich škatulkách“ to spadá do obou kategorií.

Placený učitel: v roce 2022 nepoptáváme 

Zimní učitel: plánujeme na leden 2023, poptávku zveřejníme v září 2022

Množství dobrovolníků ročně:

 • V roce 2014 se hlásilo na pozice akademických dobrovolníků 15 lidí z nichž bylo přijato 5.
 • V roce 2015 se hlásilo 5 dobrovolníků a byli přijati 3. 
 • V roce 2016 se hlásilo 32 dobrovolníků a bylo přijato 6.
 • V roce 2017 se hlásilo 16 dobrovolníků a byli přijati 3.
 • V roce 2018 se hlásili 4 dobrovolníci a byli přijati 2
 • V roce 2019 se hlásili 6 dobrovolníci a byli přijati 2

Množství přihlášek i přijetí se velmi liší.

Příprava dobrovolníka:

Individuální online konzultace s přijatým dobrovolníkem. Před cestou pár hovorů ke skonzultaci náplně výuky. V průběhu pobytu pár hovorů pro upřesnění výuky. Po skončení jeden hovor se zpětnou vazbou. 

Informace o nákupu letenek a dopravy do Malého Tibetu, instrukce pro podání víza, doporučení pro pojištění a očkování, popis počasí v Malém Tibetu během celého roku a jak to ovlivní, co si vzít s sebou, jaké budete potřebovat kapesné, jak je to s bankomaty, směňováním peněz, měnovými kurzy a cenami, telefony, internetem, elektřinou a seznam toho, co byste si měli vzít s sebou, vám organizace poskytne v písemné formě v rámci dokumentu s názvem „Cestovní balíček dobrovolníka“.

Finance specifické pro dobrovolnickou kategorii:

Celkové finance na dobrovolníkovo působení se skládají z cestovních nákladů (letenky, pojištění, vízum atd.) a režie (specifické podle dobrovolnické kategorie). Průměrně stojí dobrovolnický pobyt kolem 30 až 40 tisíc Kč. Nicméně náklady na dobrovolnické působení obsahují velmi proměnné položky, z nichž ty cestovní najdete zde. Níže je popis řežijních nákladů. 

Akademický dobrovolník placený učitel dostává plat ve výši cca 10 000 INR/měsíc = 3 600 CZK/měsíc. Za celý osmiměsíční pobyt je to 80 000 INR = 28 800 CZK. Zaplatíme mu zpáteční letenku do Malého Tibetu v hodnotě cca 14 000 až 18 000 Kč. 

Akademický dobrovolník dobrovolný učitel platí za účast jednorázový režijní poplatek v rozmezí od 0 Kč do 3900 Kč. Režijní poplatek neplatí Akademický dobrovolník placený učitel. Dobrovolník může dostat slevu na režijní poplatek pokud bude mít zájem angažovat se v pomoci dlouhodoběji (i po skončení cesty do Malého Tibetu). Princip stanovení výše režijních nákladů je s ohledem na komplexnost problému vysvětlována v průběhu konzultací dobrovolníka a koordinátora dobrovolníků.

Akademiční dobrovolníci (placení i dobrovolní učitelé) platí za jídlo poskytnuté školou (snídaně, oběd, večeře) částku ve výši 70 Kč na den. 

Organizace Brontosauři v Himálajích dobrovolníkům zajišťuje:

 • Vedení, asistenci a rady při zpracování dobrovolníkovy přípravy
 • Zajištění veškerých informací k tomu, aby se dobrovolník mohl na cestu připravit (letenky, víza, co sebou atd.) díky dokumentu „Cestovní balíček dobrovolníka“ (viz výše)
 • Asistenci při působení ve škole od koordinátora dobrovolníků (na straně školy v Mulbekhu) nebo koordinátora akademických dobrovolníků přes email nebo Skype (na straně Brontosaurů v Himálajích).  
 • Zajistíme v průběhu pobytu vaření jídla (snídaně, obědy, večeře) a tak se dobrovolníci mohou plně věnovat předmětu svého působení.

Průběh dobrovolnické cesty:

Dobrovolníci odlétají samostatně z Česka do Malého Tibetu. Po příletu do hlavního města Ladakhu Lehu se pár dní aklimatizují a následně vyrazí do školy v Mulbekhu, kde se o ně následně postará vedení školy (jednak po stránce programu ale i ubytování).

V průběhu pobytu může dobrovolník vyrazit na výlety v okolí (pokud má ve škole volno, což může být v sobotu nebo neděli). V průběhu dobrovolnického působení si může vzít jedenkrát několikadenní volno, pokud by chtěl absolvovat nějaký vzdálenější delší výlet.

Ubytování:

V průběhu dobrovolnického působení ve škole bydlí dobrovolníci v novém školním internátu. Spaní je na postelích s matracemi ve vlastním spacáku nebo pod lokálními dekami. Bydlí se v místnostech buď po jednom nebo po dvou. Ve škole je pitná voda, elektřina a internetové připojení. Ve škole se dá prát ručně v kýblu. V internátu je umývárna se sprchami a možností teplé vody (pokud teplá voda ze sprchy nebude funkční dá se umývat vodou s ohřátou vodou z kýblu). 

Požadavky na dobrovolníka:

Vzdělání nebo praxe v pedagogice, popřípadě odpovídající dovednosti k vedení zamýšlené výuky nebo vzdělávacího projektu. Větší nároky jsou kladeny na Akademického dobrovolníka placeného učitele než na dobrovolnického učitele. Většinou se nám daří získat dobrovolníky s praxí v pedagogice (kteří třeba hledají kariérní změnu).

Schopnosti dobrovolníka jsou zhodnoceny na základě zaslaného životopisu a následně v rámci osobního pohovoru s koordinátorem akademického dobrovolnictví na straně Brontosaurů v Himálajích a pohovoru s koordinátorem dobrovolníků na straně školy v Mulbekhu.

Pokud by zájemce neuspěl v konkurenci ostatních akademickckých dobrovolníků, můžeme jeho přihlášku ještě změnit na prázdninového dobrovolníka. U prázdninového dobrovolníka nejsou tak velké požadavky na schopnosti dobrovolníka a například dobrovolník s pedagogickým vzděláním je skoro vždycky přijat. Například tedy, dobrovoník může podat přihlášku k akademickému dobrovolnictví v průběhu ledna. My na začátku února uvidíme, že dobrovolník nemá přilíš šanci a nabídneme mu změnu na prázdninové dobrovolnictví. 

Povinnosti dobrovolníka:

Po přijetí dobrovolníka mají dobrovolníci povinnost:

 • Respektovat a řídit se pokyny koordinátora akademických dobrovolníků na straně Brontosaurů v Himálajích a koordinátora dobrovolníků na straně školy v Mulbekhu
 • Vypracovat přípravu na výuku a odeslat ji do stanoveného data
 • V průběhu pobytu ve vesnici Mulbekh respektovat zásady tamní etiky

Porušení (nebo opakované porušení) může vést k vyloučení dobrovolníka z dobrovolnického programu.

 

Příjímací řízení:

Termíny podání přihlášek: Akademičtí dobrovolníci nemají stanoveno datum, do kterého musí podat přihlášku, nicméně usilujeme o to, aby byly vypsané dobrovolnické pozice obsazeny na počátku roku (tj. například do konce února). Je tedy ideální podat přihlášku do konce ledna. 

 

 

 

 

Odesláním přihlášky a životopisu se stáváš zájemcem o dobrovolnictví. O tvém přijetí bude rozhodnuto na základě

 • Přihlášky
 • Životopisu
 • Absolvování osobního pohovoru s koordinátorem akademických dobrovolníků
 • Vyjádření školy v Mulbekhu k zamýšlené výuce popřípadě pohovorem s koordinátorem dobrovolníků mulbecké školy.

Osobní pohovor absolvuješ osobně nebo po Skypu s koordinátorem akademických dobrovolníků za Brontosaury v Himálajích (BvH) a po Skypu s koordinátorem dobrovolníků za Mulbeckou školu (SDPS). O tvém přijetí rozhoduje koordinátor akademických dobrovolníků BvH koordinátor akademických dobrovolníků SDPS. 

Co se děje mezi odesláním tvé přihlášky až po tvé přijetí

 • Na základě zaslané přihlášky a životopisu tě koordinátor dobrovolnického programu přizve k osobnímu pohovoru. V rámci osobního pohovoru koordinátor dobrovolnického programu bude (jedná se první kolo příjímacího řízení)
  • hodnotit, zda jsi vhodný adept pro dobrovolnický program v Himálajích a zda tebou nabízené schopnosti škola v Mulbekhu požaduje pro daný dobrovolnický ročník
  • rozvíjet možnou podobu tvého programu působení
 • Pokud koordinátor dobrovolnického programu zhodnotí, že jsi vhodný adept na dobrovolnictví a škola v Mulbekhu požaduje tvé schopnosti, vyzve tě k vypracování programu/předmětu tvého působení. Ten bude odeslán do školy v Mulbekhu k jejich vyjádření, zda o tebou nabízenou dobrovolnickou pomoc mají zájem. Škola v Mulbekhu může vyzvat zájemce o dobrovolnictví k pohovoru přes Skype. Jedná se o druhé kolo příjímacího řízení.

Ještě před podáním přihlášky:

 • vnímej obsah, který budeš vyplňovat do kolonek přihlášky týkající se předmětu tvého působení (co budeš učit), jako jeden z prvních návrhů, který se stává předmětem konzultace na prvním pohovoru s koordinátorem akademických dobrovolníků. Přihláška by měla spíše víc přiblížit jaký máš potenciál pro to co budeš dělat, než aby bylo zásadní jak přesně a podrobně zpracuješ co budeš ve škole dělat.
 • Přihlášku vyplňuj pouze v angličtině
Platnost informací: 
Leden 2022
Obrázek uživatele Jiří Sázel
Ing.
Jiří Sázel
Předseda Brontosaurů v Himálajích
Predseda@BrontosaurivHimalajich.cz
+420 603 534 730

 

Brontosauři v Himálajích

pobočný spolek Hnutí Brontosaurus
sídlo: Nad Lánem 1249 /23, Olomouc 77900
IČ: 22712607
Datová schránka: xchaab8
účet organizace: 107-3427350257/0100
účet pro dary: 107-3766990267/0100

Zapojte se 

Dobrovolnictví
Benefiční kurz buddhismu

Benefiční tibetská medicína

Benefiční himálajská výzva 

Himalásjký patron

Darovat jednorázově

Kontakt

Email: Info@brontosaurivhimalajich.cz
Mobil: +420 603 534 730