Akademický dobrovolník - popis kategorie

 • strict warning: Non-static method view::load() should not be called statically in /srv/app/www/sites/all/modules/views/views.module on line 1118.
 • strict warning: Declaration of views_handler_field::query() should be compatible with views_handler::query($group_by = false) in /srv/app/www/sites/all/modules/views/handlers/views_handler_field.inc on line 1148.
 • strict warning: Declaration of views_handler_sort::options_validate() should be compatible with views_handler::options_validate($form, &$form_state) in /srv/app/www/sites/all/modules/views/handlers/views_handler_sort.inc on line 165.
 • strict warning: Declaration of views_handler_sort::options_submit() should be compatible with views_handler::options_submit($form, &$form_state) in /srv/app/www/sites/all/modules/views/handlers/views_handler_sort.inc on line 165.
 • strict warning: Declaration of views_handler_sort::query() should be compatible with views_handler::query($group_by = false) in /srv/app/www/sites/all/modules/views/handlers/views_handler_sort.inc on line 165.
 • strict warning: Declaration of views_handler_filter::options_validate() should be compatible with views_handler::options_validate($form, &$form_state) in /srv/app/www/sites/all/modules/views/handlers/views_handler_filter.inc on line 599.
 • strict warning: Declaration of views_handler_filter::query() should be compatible with views_handler::query($group_by = false) in /srv/app/www/sites/all/modules/views/handlers/views_handler_filter.inc on line 599.
 • strict warning: Declaration of views_plugin_query::options_submit() should be compatible with views_plugin::options_submit($form, &$form_state) in /srv/app/www/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_query.inc on line 181.
 • strict warning: Declaration of views_plugin_style_default::options() should be compatible with views_object::options() in /srv/app/www/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_style_default.inc on line 24.
 • strict warning: Declaration of views_plugin_row::options_validate() should be compatible with views_plugin::options_validate(&$form, &$form_state) in /srv/app/www/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_row.inc on line 136.
 • strict warning: Non-static method view::load() should not be called statically in /srv/app/www/sites/all/modules/views/views.module on line 1118.
 • strict warning: Declaration of views_handler_field_user::init() should be compatible with views_handler_field::init(&$view, $options) in /srv/app/www/sites/all/modules/views/modules/user/views_handler_field_user.inc on line 50.
 • strict warning: Declaration of views_handler_filter_user_name::value_submit() should be compatible with views_handler_filter_in_operator::value_submit($form, &$form_state) in /srv/app/www/sites/all/modules/views/modules/user/views_handler_filter_user_name.inc on line 145.
 • strict warning: Declaration of semanticviews_plugin_style_default::options() should be compatible with views_object::options() in /srv/app/www/sites/all/modules/semanticviews/semanticviews_plugin_style_default.inc on line 231.
 • strict warning: Declaration of semanticviews_plugin_row_fields::options_validate() should be compatible with views_plugin_row::options_validate($form, &$form_state) in /srv/app/www/sites/all/modules/semanticviews/semanticviews_plugin_row_fields.inc on line 143.

O co jde:

Jedná se o jedno až osmi měsíční působení na pozici učitele školy realizované v průběhu celého kalendářního roku s požadavkem na pedagogické zkušenosti nebo vzdělání dobrovolníka.

Popis práce dobrovolníka:

Dobrovolník může pomáhat jako: 

 • Dobrovolný učitel  Dobrovolný učitel – Dobrovolník učí školou poptávaný předmět, který škola není schopna obsadit lokálním učitelem. Běžně poptávané předměty jsou IT, tělocvik, výtvarná nebo hudební výchova. Dobrovolný učitel vyučuje přibližně 4 x 45 minut denně, popřípadě, pokud je to potřeba nebo sám chce, po/před běžným vyučováním. Dobrovolník je ve škole nejméně jednu periodu nebo maximálně dvě - tj. 3 až 8 měsíců (školní periody vysvětleny v následujícím odstavci). V jeden moment mohou být na místě pouze dva dobrovolní učitelé. Dobrovolní učitelé mohou učit děti od první do desáté třídy. 
 • Placený učitel – Dobrovolník se stává učitelem školou poptávaného předmětu. Vyučuje předmět, který škola považuje za nezbytnou součást školního kurikula. Dobrovolník dodržuje školní kurikulum a připravuje děti na zkoušky dvakrát za školní rok. Vyučuje přibližně 4 vyučovací hodiny denně v délce 45 minut. Očekává se, že dobrovolník bude ve škole působit celý školní rok, tj od poloviny března do poloviny listopadu. Dobrovolník získává plat místního učitele a je mu hrazena zpáteční letenka do Malého Tibetu. 
 • Zimní učitel - V průběhu zimních prázdnin škola organizuje dodatečné vzdělávací programy. Jedná se o měsíční výuku v lednu zaměřenou hokej, IT a osobní a kariérní rozvoj. Výuka IT a hokeje probíhá 2 x 1,5 hodiny denně, osobní a kariérní rozvoj 1 x 1,5 hodiny denně. Hokej zajišťují dva dobrovolníci, IT jeden dobrovolník a osobní a kariérní rozvoj jeden dobrovolník. Kurz navštěvuje 25 dětí druhého stupně. Prvních 14 dní je kurz pro kluky, druhých 14 dní je kurz pro holky. 

Dobrovolník nemůže dělat zároveň placeného učitele a dobrovolného učitele. Nicméně placený učitel se může přidat k aktivitám dobrovolného učitele po/před školou. 

Důležité termíny školního roku

Školní rok začíná v polovině března a končí na začátku prosince. Zimní prázdniny jsou od prosince do poloviny března. Naše škola však poskytuje vzdělávací kurzy i v průběhu zimních prázdnin. Školní rok je rozdělen na dvě periody a každá z nich zakončené zkouškovým obdobím. Zimní výuka nemá žádné zkoušky na jejím konci. Termíny působení akademických dobrovolníků je stanoven podle těchto period. Nicméně začátek i konec školního roku spíše vypadá tak, že se všichni do školy pomalu trousí, a tak jsou termíny působení akademických dobrovolníků kratší, než jsou oficiální školní rok.

 • První perioda – začátek dubna až konec června (zkouškové období je poslední dva týdny v červnu)
 • Druhá perioda –
  • Standardní začátek srpna až konec října (zkouškové období je poslední dva týdny v říjnu)
  • Pro rok 2020 a Dobrovolné učitele je druhá perioda zkrácena na začátek září do poloviny října – takže délka působení Dobrovolných učitelů v druhé periodě je 1,5 měsíce. )
 • Zimní perioda – od 1. do 31.1.

V moment zkoušek (ať už běžných nebo extra) mají Dobrovolní učitelé volno a mohou vyrazit na výlety po okolí nebo už rovnou jet domů (pokud se jejich pobyt chýlí ke konci). Placení učitelé zůstávají ve škole a připravují a realizují zkoušky společně s dětmi.

Škola musí respektovat různé svátky, neočekávané prázdniny nebo dodatečné zkoušky, které vyhlašuje tamní vláda klidně i na poslední chvíli. Takže působení dobrovolníka může být přerušeno náhlými prázdninami nebo svátkem.

Aktuální požadavky na rok 2021:

Cestovní restrikce komplikuji realizaci cest v průběhu 2021.

 • Placeného učitele po rok 2021 nesháníme (text na webu necháváme z pohodlnosti do dalšího roku, ale taky pro vaši představu podmínek a podrobností).
 • Dobrovolného učitele sháníme pouze na podzimní periodu (zatím není povoleno cestovat tak abychom mohli realizovat jarní periodu)

Dobrovolný učitel: 

Škola preferuje získat dobrovolného učitele v případě 

 • první periody na předměty
  • Výuka Informačních technologií – pro 5. až 10. třídu
  • Hudební výchova – pro 1. až 10. třídu – preferují kytaru, piano, housle (protože tyto nástroje již škola vlastní nicméně nějaké další nástroje se mohou pořídit)
  • Výtvarná výchova – pro 1. až 4. třídu
 • V případě druhé periody sháníme učitele, který pomůže místním učitelům fyziky, biologie a chemie osvojit si nové vybavení školní jejich specializovaných tříd. Prakticky se bude jednat o tzv. spoluvyučování, kdy dobrovolník bude dělat přípravu společně s tamním učitelem a potom v průběhu hodin budou dělat pokusy společně. Výpis vybavení školní laboratoře časem upřesníme. Obsah hodiny bude uzpůsoben jednak výukovému plánu, jednak vybavení laboratoře a taky aby dobrovolník byl schopen něco předat tamním učitelům (aby třeba si zkusili dělat pokusy na většině laboratorním vybavení, než aby používali pouze jedno).

Není stanoveno, že poptávku na první periodu (IT, hudebku a výtvarku) bychom nemohli uplatnit i na druhou periodu, nicméně primárně se budeme snažit najít na druhou periodu učitele, kteří pomohou iniciovat výuku v nové školní laboratoři a pokud bychom takového učitele nenašli (nebo našli jenom jednoho) můžeme vyučovat výtvarku, hudebku a IT i v druhé periodě.

Dobrovolní učitelé neučí v průběhu zkoušek a v tento termín mají volno/respektive mohou odjet domů.

Škola požaduje, aby dobrovolný učitel byl ve škole nejméně po jednu periodu (nepřijmeme nikoho například pouze na měsíc pobytu). 

Placený učitel:

Škola poptává placeného učitele do jeslí a dva stupně školky. Jedná se o děti od 3 do 6 let. V roce 2018 bylo v jeslích 6 dětí, prvním stupni školky 13 dětí a druhém stupni školky 16 dětí.

Dopoledne bude učitel vyučovat v jeslích. Jedná se o blok od 10:00 do 13:00, který obsahuje ranní shromáždění, přestávky na záchod a čaj a dva 30 minutové bloky, kdy se mají děti nějak rozvíjet - třeba se učit písmenka. Obsah "výuky" nechává škola na dobrovolníkovi. Dobrovolník má celou dobu k dispozici místní učitelku/asistentku, která zajišťuje překlad. Očekává se, že místní učitelka/asistentka zajistí organizačně ranní shromáždění, přestávky na záchod a čaj a dobrovolník metodicky bloky "výuky". 

Po obědě a pauze na spánek následuje odpolední blok od 14:00 do 16:00. V odpoledním bloku se dobrovolník přesouvá do prvního a druhého stupně školky. Oba stupně školky budou spojeny a dobrovolník má volnou ruku pro rozvíjení dětí nějakým způsobem - například kreslení, muzika, hry atd. Dobrovolník má celou dobu k dispozici dvě učitelky ze školky, které zajišťují překlad.

Budeme rádi, pokud bude dobrovolník schopen inspirovat v metodice tamní učitelky, ale na druhou stranu, pokud žádná inspirace neproběhne, nic se neděje.  

Výška platu: cca 10 000 INR/měsíc = 3 600 CZK/měsíc. Za celý pobyt je to 80 000 INR = 28 800 CZK. Proplacená zpáteční letenku do Malého Tibetu v hodnotě cca 14 000 až 18 000 Kč

Dobrovolník bude ve škole po obě školní periody - tj. od poloviny března do poloviny listopadu, celkově 8 měsíců. 

Zimní učitel 

Zimní výuka v roce 2019/2020 neprobíhá.

Množství dobrovolníků ročně:

V roce 2014 se hlásilo na pozice akademických dobrovolníků 15 lidí z nichž bylo přijato 5.

 • V roce 2015 se hlásilo 5 dobrovolníků a byli přijati 3. 
 • V roce 2016 se hlásilo 32 dobrovolníků a bylo přijato 6.
 • V roce 2017 se hlásilo 16 dobrovolníků a byli přijati 3.
 • V roce 2018 se hlásili 4 dobrovolníci a byli přijati 2
 • V roce 2019 se hlásili 6 dobrovolníci a byli přijati 2

Jinak řečeno, množství přihlášek i přijetí se velmi liší.

Cíle dobrovolnické kategorie:

 1. Vzájemná kulturní výměna, zážitek a příležitost k sebepoznání pro dobrovolníky, děti a obyvatele Mulbekhu.
 2. Příležitost pro studenty (popřípadě učitele školy) osvojit si základní dovednosti vybraného vzdělávacího projektu nebo výuky realizované akademickým dobrovolníkem.
 3. Vzájemná příležitost pro rozvoj vztahů obyvatel České republiky a Malého Tibetu, která navazuje na tradici přátelství mezi Václavem Havlem a 14. Dalajlámou. Více například zde.
 4. Příležitost pro dobrovolníka zapojit se do projektu dlouhodoběji a proniknout do tématiky rozvojové pomoci.

Příprava dobrovolníka:

Příprava náplně působení dobrovolníka je realizována v rámci osobních pohovorů mezi koordinátorem akademických dobrovolníků a zájemcem o dobrovolnictví. K jednání o náplni působení je po prvních přípravách přizvána i škola v Mulbekhu.

Informace o nákupu letenek a dopravy do Malého Tibetu, instrukce pro podání víza, doporučení pro pojištění a očkování, popis počasí v Malém Tibetu během celého roku a jak to ovlivní, co si vzít s sebou, jaké budete potřebovat kapesné, jak je to s bankomaty, směňováním peněz, měnovými kurzy a cenami, telefony, internetem, elektřinou a seznam toho, co byste si měli vzít s sebou, vám organizace poskytne v písemné formě v rámci dokumentu s názvem „Cestovní balíček dobrovolníka“.

Finance specifické pro dobrovolnickou kategorii:

Celkové finance na dobrovolníkovo působení se skládají z cestovních nákladů (letenky, pojištění, vízum atd.) a režie (specifické podle dobrovolnické kategorie). Průměrně stojí dobrovolnický pobyt kolem 30 až 40 tisíc Kč. Nicméně náklady na dobrovolnické působení obsahují velmi proměnné položky, z nichž ty cestovní najdete zde. Níže je popis řežijních nákladů. 

Akademický dobrovolník placený učitel dostává plat ve výši cca 10 000 INR/měsíc = 3 600 CZK/měsíc. Za celý osmiměsíční pobyt je to 80 000 INR = 28 800 CZK. Zaplatíme mu zpáteční letenku do Malého Tibetu v hodnotě cca 14 000 až 18 000 Kč. 

Akademický dobrovolník dobrovolný učitel platí za účast jednorázový režijní poplatek v rozmezí od 0 Kč do 3900 Kč. Režijní poplatek neplatí Akademický dobrovolník placený učitel. Dobrovolník může dostat slevu na režijní poplatek pokud bude mít zájem angažovat se v pomoci dlouhodoběji (i po skončení cesty do Malého Tibetu). Princip stanovení výše režijních nákladů je s ohledem na komplexnost problému vysvětlována v průběhu konzultací dobrovolníka a koordinátora dobrovolníků.

Akademiční dobrovolníci (placení i dobrovolní učitelé) platí za jídlo poskytnuté školou (snídaně, oběd, večeře) částku ve výši 70 Kč na den. 

Organizace Brontosauři v Himálajích dobrovolníkům zajišťuje:

 • Vedení, asistenci a rady při zpracování dobrovolníkovy přípravy
 • Zajištění veškerých informací k tomu, aby se dobrovolník mohl na cestu připravit (letenky, víza, co sebou atd.) díky dokumentu „Cestovní balíček dobrovolníka“ (viz výše)
 • Asistenci při působení ve škole od koordinátora dobrovolníků (na straně školy v Mulbekhu) nebo koordinátora akademických dobrovolníků přes email nebo Skype (na straně Brontosaurů v Himálajích).  
 • Zajistíme v průběhu pobytu vaření jídla (snídaně, obědy, večeře) a tak se dobrovolníci mohou plně věnovat předmětu svého působení.

Průběh dobrovolnické cesty:

Dobrovolníci odlétají samostatně z Česka do Malého Tibetu. Po příletu do hlavního města Ladakhu Lehu se pár dní aklimatizují a následně vyrazí do školy v Mulbekhu, kde se o ně následně postará vedení školy (jednak po stránce programu ale i ubytování).

V průběhu pobytu může dobrovolník vyrazit na výlety v okolí (pokud má ve škole volno, což může být v sobotu nebo neděli). V průběhu dobrovolnického působení si může vzít jedenkrát několikadenní volno, pokud by chtěl absolvovat nějaký vzdálenější delší výlet.

Ubytování:

V průběhu dobrovolnického působení ve škole bydlí dobrovolníci v novém školním internátu. Spaní je na postelích s matracemi ve vlastním spacáku nebo pod lokálními dekami. Bydlí se v místnostech buď po jednom nebo po dvou. Ve škole je pitná voda, elektřina a internetové připojení. Ve škole se dá prát ručně v kýblu. V internátu je umývárna se sprchami a možností teplé vody (pokud teplá voda ze sprchy nebude funkční dá se umývat vodou s ohřátou vodou z kýblu). 

Požadavky na dobrovolníka:

Vzdělání nebo praxe v pedagogice, popřípadě odpovídající dovednosti k vedení zamýšlené výuky nebo vzdělávacího projektu. Větší nároky jsou kladeny na Akademického dobrovolníka placeného učitele než na dobrovolnického učitele. Schopnosti dobrovolníka jsou zhodnoceny na základě zaslaného životopisu a následně v rámci osobního pohovoru s koordinátorem akademického dobrovolnictví na straně Brontosaurů v Himálajích a pohovoru s koordinátorem dobrovolníků na straně školy v Mulbekhu.

Povinnosti dobrovolníka:

Po přijetí dobrovolníka mají dobrovolníci povinnost:

 • Respektovat a řídit se pokyny koordinátora akademických dobrovolníků na straně Brontosaurů v Himálajích a koordinátora dobrovolníků na straně školy v Mulbekhu
 • Vypracovat přípravu na výuku a odeslat ji do stanoveného data
 • V průběhu pobytu ve vesnici Mulbekh respektovat zásady tamní etiky

Porušení (nebo opakované porušení) může vést k vyloučení dobrovolníka z dobrovolnického programu.

 

Příjímací řízení:

Termíny podání přihlášek: Akademičtí dobrovolníci nemají stanoveno datum, do kterého musí podat přihlášku, nicméně usilujeme o to, aby byly vypsané dobrovolnické pozice obsazeny na počátku roku (tj. například do konce února).

 

 

Odesláním přihlášky a životopisu se stáváš zájemcem o dobrovolnictví. O tvém přijetí bude rozhodnuto na základě

 • Přihlášky
 • Životopisu
 • Absolvování osobního pohovoru s koordinátorem akademických dobrovolníků
 • Vyjádření školy v Mulbekhu k zamýšlené výuce popřípadě pohovorem s koordinátorem dobrovolníků mulbecké školy.

Osobní pohovor absolvuješ osobně nebo po Skypu s koordinátorem akademických dobrovolníků za Brontosaury v Himálajích (BvH) a po Skypu s koordinátorem dobrovolníků za Mulbeckou školu (SDPS). O tvém přijetí rozhoduje koordinátor akademických dobrovolníků BvH koordinátor akademických dobrovolníků SDPS. 

Co se děje mezi odesláním tvé přihlášky až po tvé přijetí

 • Na základě zaslané přihlášky a životopisu tě koordinátor dobrovolnického programu přizve k osobnímu pohovoru. V rámci osobního pohovoru koordinátor dobrovolnického programu bude (jedná se první kolo příjímacího řízení)
  • hodnotit, zda jsi vhodný adept pro dobrovolnický program v Himálajích a zda tebou nabízené schopnosti škola v Mulbekhu požaduje pro daný dobrovolnický ročník
  • rozvíjet možnou podobu tvého programu působení
 • Pokud koordinátor dobrovolnického programu zhodnotí, že jsi vhodný adept na dobrovolnictví a škola v Mulbekhu požaduje tvé schopnosti, vyzve tě k vypracování programu/předmětu tvého působení. Ten bude odeslán do školy v Mulbekhu k jejich vyjádření, zda o tebou nabízenou dobrovolnickou pomoc mají zájem. Škola v Mulbekhu může vyzvat zájemce o dobrovolnictví k pohovoru přes Skype. Jedná se o druhé kolo příjímacího řízení.

Ještě před podáním přihlášky:

 • vnímej obsah, který budeš vyplňovat do kolonek přihlášky týkající se předmětu tvého působení (co budeš učit), jako jeden z prvních návrhů, který se stává předmětem konzultace na prvním pohovoru s koordinátorem akademických dobrovolníků. Přihláška by měla spíše víc přiblížit jaký máš potenciál pro to co budeš dělat, než aby bylo zásadní jak přesně a podrobně zpracuješ co budeš ve škole dělat.
 • Přihlášku vyplňuj pouze v angličtině
Platnost informací: 
Leden 2021
Obrázek uživatele Jiří Sázel
Ing.
Jiří Sázel
Předseda Brontosaurů v Himálajích
Predseda@BrontosaurivHimalajich.cz
+420 603 534 730

 

Brontosauři v Himálajích

pobočný spolek Hnutí Brontosaurus
sídlo: Nad Lánem 1249 /23, Olomouc 77900
IČ: 22712607
Datová schránka: xchaab8
účet organizace: 107-3427350257/0100
účet pro dary: 107-3766990267/0100

Zapojte se 

Dobrovolnictví
Benefiční kurz buddhismu

Benefiční tibetská medicína

Benefiční himálajská výzva 

Himalásjký patron

Darovat jednorázově

Kontakt

Email: Info@brontosaurivhimalajich.cz
Mobil: +420 603 534 730