Benefiční cesty na rok 2024 najdete již na webu www.himalajskypatron.cz

Back to top

Příběh kašmírové vlny – benefiční cesta do Malého Tibetu

Na nekonečných nomádských pláních se seznámíte s příběhem vzniku legendární vlny, která svou kvalitou změnila svět. Projdete se s nomády po pláních, budete s nimi česat vlnu, tu zpracujete a upletete si vlastní kašmírový výrobek. Absolvováním cesty poskytnete jednorázový dar na podporu himálajské školy.

 • Termín: 18. 6. až 1. 7. 2023
 • Délka cesty: 14 dnů
 • Kapacita: 6–10 účastníků
 • Cena: 49 900 Kč (včetně letenky a daru pro školu)

OBSAH

PROČ JE SUPER CESTU ABSOLVOVAT

Nekonečné himálajské pláně formovaly kašmírovou kozu v průběhu drsných zim tak, že je její vlna jedním z nejhřejivějších materiálů na světě. Když si na její hřejivost a jemnost zvyknete, už ji nesundáte. Nošení kašmíru vás zase o kousek posune k přesvědčení, že je naše planeta úžasná.

Kašmírová vlna vznikla v Malém Tibetu – místě, kde pomáhá naše neziskovka. I přesto, že se v minulém století rozšířila produkce kašmírové vlny po celém světě, v Malém Tibetu je vlna stále nejlepší na světě. Tato benefiční cesta vás tedy zavede do míst, kde fascinující příběh kašmíru začal!

V rámci benefiční cesty se kouknete na rozlehlé náhorní plošiny a společně s nomády půjdete pást kozy. Od nomádů naučíte vyčesávat kašmírovou vlnu. Tu si následně vezmete k dalšími zpracování. Naučíte se dělat přízi a na tkalcovském stavu nebo pletením si vytvoříte vlastní kašmírový výrobek (ideálně krátkou šálu).

Absolvováním cesty darujete částku 15 000 Kč na rozvoj školy, kterou podporuje naše neziskovka. Naše organizace má u tamních obyvatel respekt. Všude vás budou vnímat jako součást spolupráce, která se zapsala o pozitivní změnu v tamním regionu.

Malý Tibet je drsný a pustý kraj. Velmi dobře známe, jak život na vrcholu Himálaje zformoval duchovní hodnoty tamních buddhistů. Kašmírová vlna je však stejně světová a fascinující. Můžete být první, kdo její příběh objeví během benefiční cesty, kterou vám nikdo jiný nenabídne.

Kašmírové výrobky můžete koupit také v benefičním obchodě naší neziskovky. Nabídnutím této benefiční cesty chceme doplnit spektrum unikátních věcí z Malého Tibetu, které stojí za to poznat.

 

KOUKNOUT DO BENEFIČNÍHO OBCHODU

 

Program

 • 1. den – odlet z ČR
 • 2. den – přílet do Delhi, přestup na letadlo do Lehu, přílet do Lehu a odpočinek, večeře a představení programu
 • 3. den – prohlídka hlavního města, Central Asian Museum, Zomsa, klášter v centru, tamní obchody. Odpočinek a aklimatizace.
 • 4. den – volný program (stanovíme podle toho, co se bude do programu hodit, popřípadě jaká možnost se nám otevře). Odpočinek a aklimatizace, příprava na odjezd další den.
 • 5. den – cesta autem do nomádských oblastí (5 až 8 hodin cesty). Ubytování u nomádů v domě popřípadě ve stanech v jejich aktuálním stanovišti, odpočinek.
 • 6. den – procházka s tamními pasáky koz po okolních kopích, odpočinek, večer s nomády 
 • 7. den – vyčesávání vlny od koz – účastníci si zkusí vyčesávat vlnu koz, popřípadě její následné zpracování předtím, než se vlna odveze do města
 • 8. den – cesta zpět do města Leh, odpočinek, večeře
 • 9. den – prohlídka podniku na zpracování vlny v hlavním městě Malého Tibetu, prohlídka laboratoře, kde se zkoumá kvalita vlny, návštěva tkalcovského závodu, začátek vytváření vlastního tkaného výrobku (pravděpodobně šály)
 • 10. den – výroba vlastního tkaného výrobku, družba s lokálními tkadlenami a v ideálním případě návštěva u nich doma na večeři
 • 11. den – cesta do podpořené školy, návštěva školy, procházka a prohlídka tamního kláštera, popřípadě dalších míst
 • 12. den – cesta zpět do města Leh, závěrečný večer, nákupy suvenýrů atd.
 • 13. den – odlet do Delhi, individuální program v Delhi
 • 14. den – odlet do ČR

Více o tom, jak byla Iva Bittová s naší neziskovkou za nomády

MAPA CESTY

MALÝ TIBET JE KOLÉBKOU KAŠMÍROVÉ VLNY

Dějiny Malého Tibetu jsou velmi střídmé. Nicméně ten, kdo v minulosti vojensky ovládl tuto horskou zemi, nezapomněl do účetních knih zapsat, co se dělo s kašmírovou vlnou a meruňkami. Ladakh je drsný a pustý kraj. S určitou nadsázkou jde říct, že kromě duchovní moudrosti toho v Malém Tibetu moc není. Výjimka však potvrzuje pravidlo. Mají úžasnou vlnu.

Kašmírové kozy pocházejí z Malého Tibetu (Ladakhu) – místa, kde pomáhá naše neziskovka. Drsný kraj formoval kozu tak, že má úžasnou vlnu. Po staletí se vlna z Malého Tibetu dovážela do lokality Kašmíru, kde z ní místní obyvatelé vytvořili šály a odtamtud je rozvezli do celého světa. Proto se vlna jmenuje „kašmír“ a ne „ladakh“ - je prostě známá po jejích zpracovatelích a prodejcích.

I přesto, že kašmírová vlna vznikla v Ladakhu, produkce kašmíru se v minulém století rozšířila po celém světě. V současné době je množství vlny z kraje, kde pomáháme, zcela bezvýznamné. Na druhou stranu kvalita vlny zůstala originální a nejlepší na světě. Paradoxním faktem je, že šálu, kterou koupíte v Ladakhu od ověřených dodavatelů za pár tisíc, prodávají luxusní značky za desetitisíce.

Dále o kašmíru píšeme v blogu našeho benefičního obchodu, například zde 

ŠKOLA, KTEROU ÚČASTÍ PODPOŘÍTE 

Ve vesnici Mulbekh si tamní obyvatelé v roce 1992 založili školu, aby zajistili vzdělání dětem v jejich rodném prostředí. Brontosauři v Himálajích podporují rozvoj školy Spring Dales Public School ve vesnici Mulbekh od roku 2008. Od té doby se zvýšil počet dětí z 80 na 250, studenti se stali nejlepšími z celého okresu a na investice jsme získali 14 mil. Kč včetně darů od Dalajlámy. Každý ve vesnici vás pozdraví Ahoj, na požádání zazpívá To ta Heľpa, popřípadě vás seznámí s místním klukem, kterému všichni říkají Jarda Jágr a který má doma dres podepsaný od skutečného Jágra s věnováním pro Lobsanga. Více o výsledcích spolupráce zde.

Provedeme vás po škole, ukážeme plány na její rozvoj, představíme dětem a případě ukážeme jejich výuku.

PRODLOUŽENÍ A VARIANTY POBYTU

Váš pobyt si můžete prodloužit i mimo termín benefiční cesty Příběh kašmírové vlny. Doporučíme vám program, který zařídíme u tamních cestovních kanceláří. Účast na Příběhu kašmírové vlny jde kombinovat s dobrovolnictvímBenefičním kurzem buddhismuBenefiční himálajskou výzvu nebo Benefiční tibetskou medicínou.

NEJEDNÁ SE O TURISTICKÉ ATRAKCE

V průběhu pobytu vám zkusíme co nejvíce přiblížit život tamních obyvatel. Budete se potkávat se skutečnými lidmi a jejich osudy. Jinak řečeno, počítejte prosím s tím, že celá cesta není absolvování série turistických atrakcí, které čekají na vaše foťáky. Například se může stát, že domluvíme nocleh v domě u nomádské rodiny, které ale zrovna přijede nečekaná návštěva. V tom případě jim ze slušnosti nebudeme zabírat jejich dům, ale půjdeme ven do stanu.

Jinak řečeno: autentičnost je vždy na úkor komfortu nebo srozumitelnosti. Od účastníků očekáváme přiměřenou velkorysost v jednotlivých situacích. Věříme, že autentičnost bude pro všechny neopakovatelným zážitkem.

CENA AKCE - PODROBNOSTI

Cena kurzu: 49 900 Kč

V ceně je zahrnuta:

 • Mezinárodní zpáteční letenka Praha Delhi
 • Místní zpáteční letenka Delhi Leh
 • Transport (pronájem aut)
 • Ubytování v hotelu v hlavním městě Leh, u nomádů a ve škole 
 • Veškerý program akce 
 • Strava v průběhu kurzu
 • Dar na provoz školy v Mulbekhu (ve výši 15 000 Kč)

V ceně není zahrnuto:

 • Stravování v průběhu pobytu v hlavním městě Lehu (cca 1 500 Kč)
 • Vízum (cca 500 Kč)
 • Pojištění (cca 1 450 Kč)

PŘIHLÁSIT SE

Napište nám na email

Platnost informací: 
January, 2023