Benefiční tibetská medicína v Malém Tibetu

 • strict warning: Non-static method view::load() should not be called statically in /srv/app/www/sites/all/modules/views/views.module on line 1118.
 • strict warning: Declaration of views_handler_field::query() should be compatible with views_handler::query($group_by = false) in /srv/app/www/sites/all/modules/views/handlers/views_handler_field.inc on line 1148.
 • strict warning: Declaration of views_handler_sort::options_validate() should be compatible with views_handler::options_validate($form, &$form_state) in /srv/app/www/sites/all/modules/views/handlers/views_handler_sort.inc on line 165.
 • strict warning: Declaration of views_handler_sort::options_submit() should be compatible with views_handler::options_submit($form, &$form_state) in /srv/app/www/sites/all/modules/views/handlers/views_handler_sort.inc on line 165.
 • strict warning: Declaration of views_handler_sort::query() should be compatible with views_handler::query($group_by = false) in /srv/app/www/sites/all/modules/views/handlers/views_handler_sort.inc on line 165.
 • strict warning: Declaration of views_handler_filter::options_validate() should be compatible with views_handler::options_validate($form, &$form_state) in /srv/app/www/sites/all/modules/views/handlers/views_handler_filter.inc on line 599.
 • strict warning: Declaration of views_handler_filter::query() should be compatible with views_handler::query($group_by = false) in /srv/app/www/sites/all/modules/views/handlers/views_handler_filter.inc on line 599.
 • strict warning: Declaration of views_plugin_query::options_submit() should be compatible with views_plugin::options_submit($form, &$form_state) in /srv/app/www/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_query.inc on line 181.
 • strict warning: Declaration of views_plugin_style_default::options() should be compatible with views_object::options() in /srv/app/www/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_style_default.inc on line 24.
 • strict warning: Declaration of views_plugin_row::options_validate() should be compatible with views_plugin::options_validate(&$form, &$form_state) in /srv/app/www/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_row.inc on line 136.

Malý Tibet leží v nejsevernějším cípu Indie a je posledním místem na světě, kde zůstává tibetská kultura nepotlačena. Tamní obyvatele po staletí rozvíjí přírodní postupy léčení vycházející z Buddhova učení. V rámci kurzu ve vesnici Mulbekh se projdete s tibetkým doktorem po lokálních kopcích, nasbíráte bylinky s kterých si vyrobíte vlastní medicůnu. V průběhu se seznámíte s filozofií tibetské mediny, diagnostickými a léčebnými metodami. Léčebné metody vám taky představí tamné šaman tzv. orákulum. Kurz probíhá v autentické malé vesnické laboratoři a klášteru zcela ojediněle. Místní autority povolili realizaci, protože absolvováním kurzu podpoříte tamní školu, kterou podporuje i 14. Dalajláma.

 • Termín: 17. 7. 2021 až 29. 7. 2021
 • Délka cesty: 13 dní, délka kurzu: 5 dní
 • Počet účastníků: 6 – 8 účastníků 
 • Cena cesty: 44 800 Kč (všechny náklady - včetně letenek a daru pro školu) 

Rádi bychom cestu v létě 2021 realizovali i přes současnou nejistotu v cestování. Budeme sbírat zájemce a čekat až vakcinace umožní cestování. Přihlaste se a čekejte s námi. Další podrobnosti ohledně našeho přístupu ke korona nejistotě v článku zde.

Program cesty:

 • 1. den - Odlet z České republiky
 • 2. den - Přílet do Dillí, přestup na letadlo do Lehu, přílet do Lehu a odpočinek
 • 3. den - Prohlídka hlavního města Leh, návštěva městského paláce, klášterů, stupy nad městem, místních obchodů, odpočinek a aklimatizace.
 • 4. den - Výlet do největšího kláštera v Malém Tibetu s názvem Thikse (který je známý svou podobností s klášterem Potala v hlavním městě Tibetu Lhase)
 • 5. den - Přesun do vesnice Mulbekh, po cestě návštěva kláštera ve vesnici Alči s nástěnnými malbami z 11. Století zapsaného v UNESCO, příjezd o vesnice Mulbekh, odpočinek.
 • 6. den - Přivítání ve vesnici Mulbekh, prohlídka laboratoře ve které budou následující dny probíhat školení přípravy tibetské medicíny, zahájení kurzu a příprava první přírodní medicíny z lokálně dostupných produktů (1/4 – první čtvrtina kurzu).
 • 7. den - Procházka do okolních kopců v okolí vesnice Mulbekh pro bylinky, které budou použity pro přípravu medicíny ostatní dny. Návrat zpět do vesnice a odpočinek.
 • 8. den - Výlet do vesnice fokar za rodinou Abapa, která si po generace předává tradici tibetské medicíny. V rámci návštěvy jejich domu je možné vidět autentickou malou domácí laboratoř i způsob jakým je v domácím prostředí medicína připravována. Po cestě bude navštíven klášter ve vesnice Shergol, který je vytesán do pískovcového kamene. Druhá část dne bude zasvěcena teoretickému školení a praktické přípravě tradiční medicíny z lokálně dostupných produktů (2/4).
 • 9. den - Návštěva místního orákula – člověka, který je schopen převtělit se do duše a v tomto stavu předpovídat budoucnost a léčit lidi. Účastníci kurzu s ním budou mít dopolední sezení v rámci, kterého jim řekne, jakou filozofií se při práci řídí, jaké jsou jeho zkušenosti a pokud budou mít zájem, může jim udělit vlastní rady ohledně zdraví. Druhá část dne bude zasvěcena teoretickému školení a praktické přípravě tradiční medicíny z lokálně dostupných produktů (3/4).
 • 10. den - První část dne bude zasvěcena teoretickému školení a praktické přípravě tradiční medicíny z lokálně dostupných produktů (4/4). Exkurze do školy Spring Dales Public School, kterou v rámci absolvování cesty podpořili. Provedení školou přímo od ředitele a seznámení se realizovanými projekty a budoucími plány.
 • 11. den - Cesta zpět do hlavního města Leh, možnost nakoupení suvenýrů a pozorností a odpočinek
 • 12. den - Odlet z města Leh do hlavního města Delhi, prohlídka Delhi - staré město, mešita Jammi Masjid, zlatý chrám Sikhů.
 • 13. den - Odlet zpět do ČR

Pokud byste si chtěli program pobytu prodloužit, velmi rádi vám vyjdeme vstříc. Doporučíme vám program, který zařídíme u tamních cestovních kanceláři. Po/před absolvováním kurzu tibetské medicíny můžete absolvovat také dobrovolnictví, Benefiční kurz buddhismu anebo Benefiční himálajskou výzvu (popřípadě další projekty). 

Místo, kde kurz bude probíhat:

Celý kurz probíhá v malebné vesnici Mulbekh, která je první buddhistickou vesnicí na kterou narazíte při cestě z muslimského Kašmíru do Malého Tibetu. Dominantou vesnice je 1200 let stará desetimetrová socha Buddhy vytesaná do kamene. V malebných klášterech v okolí vesnice Mulbekh byl natáčen film Samsara (2001). V horách nad vesnici Mulbekh se skrývá posvátné místo Fokar Zong, kde dodnes praktikují buddhističtí mnichové.

Kurz vytváření tradiční medicíny z lokálně dostupných produktů probíhá v malé laboratoři a k ní přidruženému malému klášteru uprostřed vesnice Mulbekh. Účastnici kurzu bydlí v přímo v jednom z tradičních domů vzdálených kousek od laboratoře.

Výuka tibetské medicíny od doktorů Amči a stejně tak i setkání s orakulem je pro turisty velmi komplikované. Protože však kurz podpoří školu Spring Dales Public School ve vesnici Mulbekh, místní duchovní autority svolili k jeho realizaci. Škola Spring Dales Public School si od realizace kurzu také slibuje, že zájem o tibetskou medicínu od lidí ze zahraniční bude jedním z dalších stimulů, který podpoří motivaci a společenské postavení lokálních doktorů amči.

Co se na kurzu naučíte?

 • Naučíte se zpracovat tamní byliny do doplňku stravy pro pokrytí specifických zdravotních problémů nebo pro preventivní užívání podle vašich přání/potřeb a dostupných bylin v danou sezónu.
 • V rámci přednášky a vysvětlování se dozvíte základy filozofie tibetské medicíny od lokálního doktora Amči a stejně tak od tamního orákula.
 • Uvidíte naprosto autentickou (ne-aranžovanou pro turisty) podobu tibetské medicíny na vesnici v Malém Tibetu.
 • Sebou si můžete odnést vámi připravený doplněk(y) stravy nebo doplňky stravy darované od lokálního doktora Amči, bylinky pro domácí čaj nebo předpovězenou budoucnost od orákula :-).

Věděli jste že:

Malý Tibet je jedním z mála míst na zemi, kde obyvatele netrpí rakovinou? Je to díky meruňkovým semínkům, které mají protirakovinné účinky. 

Tibetští doktoři Amči

Tibetští doktorové Amči-ové šíří tibetskou medicínu "Sowa Rigpa", což v překladu znamená „věda dobrého zdraví“. Tibetská medicína je jedním z nejstarších zdravotních systémů na světě praktikovaný v centrální Asii po 2 500 let. Lidské zdraví vysvětluje pomocí harmonie pěti kosmických elementů, který jsou země, voda, oheň, vzduch a prostor a tří základních energií, kterými jsou životní vítr, žluč a hlen.

Každá vesnice v Malém Tibetu má vlastního doktora Amči, který se stará o zdraví celé vesnice. K léčbě pacientů používali nejprve stravovací doporučení, následně doporučení k jejich návykům což mohl být například režim spánku nebo stravování, cvičení nebo meditace. Pokud předchozí dva nepomohli, léčili Amči-ové pomocí bylinek (doplňků stravy). Ty jsou vytvořeny pomocí velkého množství bylin, kořenů, minerálů a někdy dokonce zvířecí substancí. Jeden produkt může obsahovat až 20 a více různých ingrediencí. Jako dalším doplňkem léčby může být akupunktura, moxování, masáž nebo baňkování.   

V porovnání se západní medicínou vytvořili tibetští amči-ové léčení, které využívá čistě přírodní produkty získané z jejich okolí. Amchi-ové říkali, že na světě není nic, co by nešlo využít pro léčení. Nejznámějším Amchiem je Lobsang Tsultrim, osobní doktor jeho svatosti 14. Dalajlámy. 

Orákulové

Orakulové mají v tibetské kultuře funkci proroků budoucnosti, léčitelů a ochránců buddhistického učení a buddhistických praktikujících. Orákulové jsou běžnými obyvateli vesnice s podobnými starostmi, jako mají ostatní. Proto, aby mohli léčit, předpovídat budoucnost a chránit sestoupí do jejich těla jednou za čas duše, které je propojuje s duchovní sférou. Jejich tělo je tyto momenty schránkou pro vykonání proroctví (v lokálním jazyce „kuten“). V průběhu pobytu duše v jejich těle disponují orákulové nadlidskými schopnostmi například v  rychlosti přesunu z jednoho místa na druhé, množství váhy kterou jsem schopni unést atd. Nejznámější orakul je Nechung, které je osobním orákulem jeho svatosti 14. Dalajlámy.

Jeho svatost 14. Dalajláma o tibetské medicíně:

„Tibetská medicína je celistvý systém péče o zdraví, který může nabídnout alopatické medicíně alternativní pohled na zdraví člověka. Jsem přesvědčen, že pokud bude tibetská medicína správně interpretována, může nabídnout západnímu světu otevřít nové obzory jak dosáhnout štěstí přes vnitřní rovnováhu a zdraví.„

Škola, kterou podpoříte:

Škola Spring Dales Public School byla založena 1992 obyvateli vesnice Mulbekhu, kteří chtěli zajistit vlastním dětem kvalitní vzdělání v blízkosti jejich domova. V roce 2008 nastoupil do školy ředitel Tsewang Norboo s vizí vdechnou škole nový život. Vytvořil obsáhlý rozvojový plán pro období 2011-2021, který zlepší kvalitu vzdělávání a navýší kapacitu školy na 350 dětí.

Ředitel Norboo chce, aby děti byly vyučovány moderními vyučovacími metodami podle učení 14. Dalajlámy, aby nové školní budovy byly postaveny tradičními stavebními technikami, aby nový školní kampus byl energeticky závislý pouze na sluneční energii a aby škola byla vzdělávací centrem pro všechny obyvatele vesnice Mulbekh.  

Doposud se na rozvoj školy podařilo získat 9,0 milionu Kč. K rozvoji školy organizace Brontosauři v Himálajích poskytuje finanční prostředky, zajišťuje asistenci odborníků při plánování a realizaci rozvoje a pomoc od dobrovolníků. Rozvoj školy ve vesnici Mulbekh se v roce 2011 rozhodl spolufinancovat také 14. Dalajláma. 

 

Prodloužení a varianty pobytu

Váš pobyt si můžete prodloužit i mimo termín Benefiční tibetské medicíny. Doporučíme vám program, který zařídíme u tamních cestovních kanceláří. Účast na Benefiční tibetské medicíně jde kombinovat s Dobrovolnictvím, Benefičním kurzem buddhismu nebo Benefiční himálasjkou výzvou.

Orakula a lokální laboratoř nemůžeme garantovat - nejsou to turistické atrakce

Nemůžeme vám garantovat, že vám zprostředkujeme setkání s Orakulem z naší vesnice a taky zařídíme vám návštěvu místní (vesnické) laboratoře tibetského doktora (která je uvedena v programu). Naše akce je unikátní tím, že je autentická a umožňuje vám poznat tibetskou medicínu v aktuální podobě na tamní vesnici. Tamní Tibetský doktor a orakulum tak je přeci jenom spíše pro vesničany a pro turisty. Pokud to tedy bude možné, tak to zařídíme. Avšak pokud bude zrovna orakulum na nějaké vzdálené oslavě nebo místní tibetský doktor bude zrovna sbírat bylinky tak se vám můžeme omluvit. Jeden rok se třeba stalo, že zrovna hodně pršelo a jet k tamnímu tibetskému doktorovy autem bylo po tamní cestě příliš nebezpečné. Doufám že pro to budete mít pochopení, pokud se takováto situace vyskytne (jinak řečeno tibetský dotkor z naší vesnice nemá vydláždnou cestu až domu proto aby byl schopen obsloužit každého turistu za každého počasí). 

Cena Benefiční tibetské medicíny

Cena kurzu: 44 800 Kč

 • V ceně je zahrnuta:
  • Mezinárodní zpáteční letenka Praha Delhi
  • Místní zpáteční letenka Delhi Leh
  • Transport (pronájem aut)
  • Ubytování v hotelu v hlavním městě Leh, ubytování v klášteru v průběhu kurzu
  • Strava v průběhu kurzu
  • Dar na provoz školy v Mulbekhu (ve výši 13 500 Kč, plus mínus 1500 Kč podle proměnných položek rozpočtu akce)
 • V ceně není zahrnuta
  • Stravování v průběhu pobytu v hlavním městě Lehu (cca 500 Kč)
  • Vízum (cca 800 Kč)
  • Pojištění (cca 1 450 Kč)

Proč byste měli kurz absolvovat?

 • Naučíte se základy přípravy tibetské medicíny a porozumíte základům tibetské filozofie léčení – jedné z nejstarších léčebných technik na světě.
 • Dostanete se na místa a setkáte se s naprosto autentickými lidmi vesnice Mulbekh na které byste se jako běžní turisté obtížně viděli.
 • Navštívíte Malý Tibet, poslední místo na světě, kde zůstává tibetská kultura nepotlačena
 • Společně se 14. Dalajlámou podpoříte rozvoj školy ve vesnici Mulbekh a uděláte dobrou věc!

Přihlásit se na kurz

Ke kurzu se přihlaste na adrese. V případě jakýchkoli dotazů nás neváhejte kontaktovat.

Medicina@BrontosaurivHimalajich.cz

V případě jakýchkoliv dotazů neváhejte kontaktovat:

Obrázek uživatele Jiří Sázel
Ing.
Jiří Sázel
Předseda Brontosaurů v Himálajích
Medicina@BrontosaurivHimalajich.cz
+420 603 534 730

Platnost informací: 
Leden 2020

 

Brontosauři v Himálajích

pobočný spolek Hnutí Brontosaurus
sídlo: Nad Lánem 1249 /23, Olomouc 77900
IČ: 22712607
Datová schránka: xchaab8
účet organizace: 107-3427350257/0100
účet pro dary: 107-3766990267/0100

Zapojte se 

Dobrovolnictví
Benefiční kurz buddhismu

Benefiční tibetská medicína

Benefiční himálajská výzva 

Himalásjký patron

Darovat jednorázově

Kontakt

Email: Info@brontosaurivhimalajich.cz
Mobil: +420 603 534 730