Jak zajišťujeme smysluplnost dobrovolnictví

  • strict warning: Non-static method view::load() should not be called statically in /srv/app/www/sites/all/modules/views/views.module on line 1118.
  • strict warning: Declaration of views_handler_field::query() should be compatible with views_handler::query($group_by = false) in /srv/app/www/sites/all/modules/views/handlers/views_handler_field.inc on line 1148.
  • strict warning: Declaration of views_handler_sort::options_validate() should be compatible with views_handler::options_validate($form, &$form_state) in /srv/app/www/sites/all/modules/views/handlers/views_handler_sort.inc on line 165.
  • strict warning: Declaration of views_handler_sort::options_submit() should be compatible with views_handler::options_submit($form, &$form_state) in /srv/app/www/sites/all/modules/views/handlers/views_handler_sort.inc on line 165.
  • strict warning: Declaration of views_handler_sort::query() should be compatible with views_handler::query($group_by = false) in /srv/app/www/sites/all/modules/views/handlers/views_handler_sort.inc on line 165.
  • strict warning: Declaration of views_handler_filter::options_validate() should be compatible with views_handler::options_validate($form, &$form_state) in /srv/app/www/sites/all/modules/views/handlers/views_handler_filter.inc on line 599.
  • strict warning: Declaration of views_handler_filter::query() should be compatible with views_handler::query($group_by = false) in /srv/app/www/sites/all/modules/views/handlers/views_handler_filter.inc on line 599.
  • strict warning: Declaration of views_plugin_query::options_submit() should be compatible with views_plugin::options_submit($form, &$form_state) in /srv/app/www/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_query.inc on line 181.
  • strict warning: Declaration of views_plugin_style_default::options() should be compatible with views_object::options() in /srv/app/www/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_style_default.inc on line 24.
  • strict warning: Declaration of views_plugin_row::options_validate() should be compatible with views_plugin::options_validate(&$form, &$form_state) in /srv/app/www/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_row.inc on line 136.

Kvalitu dobrovolnických projektů v zahraničí ovlivňuje velká spousta skutečností. Níže uvádíme pár příkladů, ale není to výčet všech skutečností.  

Myslíme si, že naší hlavní předností je, že dobrovolnictví je součástí celého rozvojového projektu tamní školy. Máme zkušenosti, že když je dobrovolnictví jediným projektem spolupráce, nevyplatí se ani jedné straně vzájemně komunikovat natolik do hloubky, aby byly dotaženy všechny detaily spolupráce.

Kontinuita, koordinovanost a kultivovanost spolupráce – rok 2019 je našim 12 ročníkem dobrovolnických projektů celou dobu řízených jedním člověkem. V průběhu této doby jsme byli schopni si na sebe vzájemně zvyknout a porozumět vzájemným motivům, preferencím, přednostem a limitacím. Jinak řečeno, pokud dlouhodobě udržujete stejné cíle jedné akce, můžete dělat změny i tehdy pokud přijedou dobrovolníci pomáhat i jedou za rok na 14 dní.

Když jsme přijeli poprvé do Mulbekhu s partou dobrovolníků, dobrovolníci spali u dětí, které učili. Ty je úžasně hostili a na konci jejich 14. denního pobytu si řekli o peníze. To by většinou tučný roční příspěvek na studium jejich dítěte. V tomto procesu byly však vždy úspěšné pouze ty vzdělané a bohaté rodiny. Protože ty chudé se zmohli pouze slovo „money“ na konci pobytu, což bylo příliš málo aby to zahřálo někoho u srdce. Z pohledu místních tedy potom vypadal výsledek, přijeli zápaďáci, nechali peníze pouze u bohatých, na chudé se vykašlali, protože nebyli dost „cool“ a čí problém tedy řešili – asi svůj vlastní.

Povinná příprava pro dobrovolníky– V případě prázdninového dobrovolnictví dbáme na to, aby v rámci cesty dobrovolníci porozuměli tamní kultuře a naopak si nepotvrdili předsudky s kterými někdy na cestu vyrážejí. Snažíme se, aby dobrovolníci mohli porozumět problémům rozvojové země a mohli pochopit jak k nimi Brontosauři v Himálajích a škola v Mulbekhu přistupuje a ve výsledku tím získat důvěru k projektu. Ujišťujeme dobrovolníky o hodnotách, které v rámci cesty chtějí předat a dohlížíme na to, aby se to v rámci cesty skutečně stalo :-). Udržujeme týmového ducha, aby se dobrovolníci nezačali předhánět kdo pomůže více nebo je seznamujeme s tamními etickými zvyklostmi, aby nechtěně nějakým fópá neudělali v komunitě více škody než užitku.

Chceme se vyhnout situacím, že parta dobrovolníků skočí po škole na pivo, a protože u tamních si pivo dá veřejně pouze největší pobuda, zapamatují si tamní patru dobrovolníků pouze tak, že to jsou ti, kteří chlastali v jejich hospodě. Pozitivní dopad dobrovolnicí je rázem pryč. Nebo například aby dobrovolníci neodjížděli z pocitem „jak to s tamními dětmi můžeme myslet dobře, když ve škole není kávovar“.

 

Nicméně jak jsme uvedli výše, skutečností které dělají celý výsledek je příliš mnoho na jeden článek a proto děláme (v případě prázdninového dobrovolnictví) dva přípravné víkendy pro účastníky a doprovázíme je v průběhu jejich celé cesty.

Platnost informací: 
Leden 2019

 

Brontosauři v Himálajích

pobočný spolek Hnutí Brontosaurus
sídlo: Nad Lánem 1249 /23, Olomouc 77900
IČ: 22712607
Datová schránka: xchaab8
účet organizace: 107-3427350257/0100
účet pro dary: 107-3766990267/0100

Zapojte se 

Dobrovolnictví
Benefiční kurz buddhismu

Benefiční tibetská medicína

Benefiční himálajská výzva 

Himalásjký patron

Darovat jednorázově

Kontakt

Email: Info@brontosaurivhimalajich.cz
Mobil: +420 603 534 730