Benefiční cesty na rok 2024 najdete již na webu www.himalajskypatron.cz

Back to top

Jak zajišťujeme smysluplnost dobrovolnictví

Kvalitu dobrovolnických projektů v zahraničí ovlivňuje velká spousta skutečností. Níže uvádíme pár příkladů, ale není to výčet všech skutečností.  

Myslíme si, že naší hlavní předností je, že dobrovolnictví je součástí celého rozvojového projektu tamní školy. Máme zkušenosti, že když je dobrovolnictví jediným projektem spolupráce, nevyplatí se ani jedné straně vzájemně komunikovat natolik do hloubky, aby byly dotaženy všechny detaily spolupráce.

Kontinuita, koordinovanost a kultivovanost spolupráce – rok 2019 je našim 12 ročníkem dobrovolnických projektů celou dobu řízených jedním člověkem. V průběhu této doby jsme byli schopni si na sebe vzájemně zvyknout a porozumět vzájemným motivům, preferencím, přednostem a limitacím. Jinak řečeno, pokud dlouhodobě udržujete stejné cíle jedné akce, můžete dělat změny i tehdy pokud přijedou dobrovolníci pomáhat i jedou za rok na 14 dní.

Když jsme přijeli poprvé do Mulbekhu s partou dobrovolníků, dobrovolníci spali u dětí, které učili. Ty je úžasně hostili a na konci jejich 14. denního pobytu si řekli o peníze. To by většinou tučný roční příspěvek na studium jejich dítěte. V tomto procesu byly však vždy úspěšné pouze ty vzdělané a bohaté rodiny. Protože ty chudé se zmohli pouze slovo „money“ na konci pobytu, což bylo příliš málo aby to zahřálo někoho u srdce. Z pohledu místních tedy potom vypadal výsledek, přijeli zápaďáci, nechali peníze pouze u bohatých, na chudé se vykašlali, protože nebyli dost „cool“ a čí problém tedy řešili – asi svůj vlastní.

Povinná příprava pro dobrovolníky– V případě prázdninového dobrovolnictví dbáme na to, aby v rámci cesty dobrovolníci porozuměli tamní kultuře a naopak si nepotvrdili předsudky s kterými někdy na cestu vyrážejí. Snažíme se, aby dobrovolníci mohli porozumět problémům rozvojové země a mohli pochopit jak k nimi Brontosauři v Himálajích a škola v Mulbekhu přistupuje a ve výsledku tím získat důvěru k projektu. Ujišťujeme dobrovolníky o hodnotách, které v rámci cesty chtějí předat a dohlížíme na to, aby se to v rámci cesty skutečně stalo :-). Udržujeme týmového ducha, aby se dobrovolníci nezačali předhánět kdo pomůže více nebo je seznamujeme s tamními etickými zvyklostmi, aby nechtěně nějakým fópá neudělali v komunitě více škody než užitku.

Chceme se vyhnout situacím, že parta dobrovolníků skočí po škole na pivo, a protože u tamních si pivo dá veřejně pouze největší pobuda, zapamatují si tamní patru dobrovolníků pouze tak, že to jsou ti, kteří chlastali v jejich hospodě. Pozitivní dopad dobrovolnicí je rázem pryč. Nebo například aby dobrovolníci neodjížděli z pocitem „jak to s tamními dětmi můžeme myslet dobře, když ve škole není kávovar“.

 

Nicméně jak jsme uvedli výše, skutečností které dělají celý výsledek je příliš mnoho na jeden článek a proto děláme (v případě prázdninového dobrovolnictví) dva přípravné víkendy pro účastníky a doprovázíme je v průběhu jejich celé cesty.

Platnost informací: 
January, 2019