Odborný asistent - popis kategorie

 • strict warning: Non-static method view::load() should not be called statically in /srv/app/www/sites/all/modules/views/views.module on line 1118.
 • strict warning: Declaration of views_handler_field::query() should be compatible with views_handler::query($group_by = false) in /srv/app/www/sites/all/modules/views/handlers/views_handler_field.inc on line 1148.
 • strict warning: Declaration of views_handler_sort::options_validate() should be compatible with views_handler::options_validate($form, &$form_state) in /srv/app/www/sites/all/modules/views/handlers/views_handler_sort.inc on line 165.
 • strict warning: Declaration of views_handler_sort::options_submit() should be compatible with views_handler::options_submit($form, &$form_state) in /srv/app/www/sites/all/modules/views/handlers/views_handler_sort.inc on line 165.
 • strict warning: Declaration of views_handler_sort::query() should be compatible with views_handler::query($group_by = false) in /srv/app/www/sites/all/modules/views/handlers/views_handler_sort.inc on line 165.
 • strict warning: Declaration of views_handler_filter::options_validate() should be compatible with views_handler::options_validate($form, &$form_state) in /srv/app/www/sites/all/modules/views/handlers/views_handler_filter.inc on line 599.
 • strict warning: Declaration of views_handler_filter::query() should be compatible with views_handler::query($group_by = false) in /srv/app/www/sites/all/modules/views/handlers/views_handler_filter.inc on line 599.
 • strict warning: Declaration of views_plugin_query::options_submit() should be compatible with views_plugin::options_submit($form, &$form_state) in /srv/app/www/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_query.inc on line 181.
 • strict warning: Declaration of views_plugin_style_default::options() should be compatible with views_object::options() in /srv/app/www/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_style_default.inc on line 24.
 • strict warning: Declaration of views_plugin_row::options_validate() should be compatible with views_plugin::options_validate(&$form, &$form_state) in /srv/app/www/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_row.inc on line 136.
 • strict warning: Non-static method view::load() should not be called statically in /srv/app/www/sites/all/modules/views/views.module on line 1118.
 • strict warning: Declaration of views_handler_field_user::init() should be compatible with views_handler_field::init(&$view, $options) in /srv/app/www/sites/all/modules/views/modules/user/views_handler_field_user.inc on line 50.
 • strict warning: Declaration of views_handler_filter_user_name::value_submit() should be compatible with views_handler_filter_in_operator::value_submit($form, &$form_state) in /srv/app/www/sites/all/modules/views/modules/user/views_handler_filter_user_name.inc on line 145.
 • strict warning: Declaration of semanticviews_plugin_style_default::options() should be compatible with views_object::options() in /srv/app/www/sites/all/modules/semanticviews/semanticviews_plugin_style_default.inc on line 231.
 • strict warning: Declaration of semanticviews_plugin_row_fields::options_validate() should be compatible with views_plugin_row::options_validate($form, &$form_state) in /srv/app/www/sites/all/modules/semanticviews/semanticviews_plugin_row_fields.inc on line 143.

O co jde: 

jedná se o individuálně dlouhý pobyt zaměřený na rozvoj kapacity zaměstnanců školy v plánování a realizaci rozvoje školy s požadavkem na praxi dobrovolníka v požadovaném oboru/oblasti.

Popis práce dobrovolníka:

pro vytvoření představy uvádíme příklady toho, jak jsme spolupracovali v předchozích letech

 • Rozvoj finančního plánování a evaluace – po tři měsíce dobrovolník Petr Horčička pomáhal s vytvářením finančního plánu na rok 2014, se systémem evidence provozního účetnictví, odhady budoucího provozního rozpočtu. Finanční plány vytvářel společně s ředitelem školy, který je následně převzal.
 • Strategické plánování – po čtrnáct dní revidovala Jana Ledvinová současný strategický rozvojový plán. Společně s vedením školy, změnili strukturu plánu, doplnili a aktivity a úkoly, rozdali nové kompetence a funkce.
 • První výukový plán – po 6 měsíců vytvářela Martina Řehuřková společně s učiteli a vedením školy první výukový plán.
 • Školení zručnosti dělníků – celkově čtyři měsíce asistoval Michal Grunt dělníkům na stavbě a předávám jim zkušenosti a vedl k větší zručnosti a schopnostem zorganizovat práci na stavbě.

Aktuální požadavky na rok 2017:

Školitel didaktiky učitelů – sháníme školitele, kteří by jeli trénovat didaktické dovednosti tamních učitelů. Škola má zájem, aby toto školení proběhlo na jaře 2017, aby učitele měli k dispozici nové znalosti na začátku školního roku. Obsah a výsledky podobného tréningu z roku 2015 zde

Délka působení/cesty:

Délka působení je předmětem individuální domluvy. Dobrovolníci tedy mohou odjet kdykoliv v průběhu roku na různě dlouhou dobu. Přáli bychom si, aby se odborní asistenti stali dlouhodobými pomocníky školy a například se rozhodli do školy jet opakovaně. Na druhou stranu jsme rádi za jakoukoliv odvedenou práci třeba v průběhu jednoho měsíce v Himálajích.

Množství dobrovolníků ročně:

V roce 2017 jsme spolupracovali s jedním odborným asistentem, v roce 2016 s žádným, v roce 2015 s pěti, v roce 2014 se dvěma, v roce 2013 se třemi, v roce 2012 s pěti.

Cíle dobrovolnické kategorie:

 • Příležitost pro zaměstnance školy získat specifické znalosti vztahující se k plánování a realizaci rozvoje školy.
 • Vzájemná kulturní výměna, zkušenost a sebepoznání pro dobrovolníky i obyvatele Mulbekhu.
 • Vzájemná příležitost pro rozvoj vztahů obyvatel České republiky a Malého Tibetu, která navazuje na tradici přátelství mezi Václavem Havlem a 14. Dalajlámou. Více například zde

Příprava dobrovolníka:

Příprava náplně působení dobrovolníka je realizována v rámci osobních pohovorů mezi koordinátorem odborných dobrovolníků a zájemcem o dobrovolnictví. K jednání o náplni působení je po prvních přípravách přizvána i škola v Mulbekhu.

Informace o nákupu letenek a dopravy do Malého Tibetu, instrukce pro podání víza, doporučení pro pojištění a očkování, popis počasí v Malém Tibetu během celého roku a jak to ovlivní co si vzít s sebou, jaké budete potřebovat kapesné, jak je to s bankomaty, směňováním peněz, měnovými kurzy a cenami, telefony, internetem, elektřinou a list toho, co byste si měli vzít sebou, vám organizace poskytne v písemné formě v rámci dokumentu s názvem „Cestovní balíček dobrovolníka“.

Finance specifické pro dobrovolnickou kategorii:

Celkové finance na dobrovolníkovo působení se skládají z cestovních nákladů (jednotných pro všechny dobrovolnické kategorie) a režie (specifické pro dobrovolnickou kategorii). Minimální náklady na cestu se většinou pohybují okolo 25 tisíc Kč. Průměrně utrácení dobrovolníci za jejich pobyt kolem 30 až 40 tisíc Kč. Nicméně náklady na dobrovolnické působení obsahují velmi proměnné položky; z nich cestovní najdete zde.

V rámci režie můžeme odborným asistentům nabídnout hrazení nebo příspěvek na cestovní náklady nebo na realizaci úkolu v Mulbekhu. Avšak vše se odvíjí od různého rozpočtu a priorit naší organizace pro každý rok a příspěvek nemůžeme slíbit. Za roky 2011 a 2017 jsme jednomu ze tří odborných asistentů zaplatili letenku.

Jediným nákladem režijních položek je platba za suroviny za vařené jídlo (snídaně, obědy, večeře) ve výši 70 Kč na den.

Organizace Brontosauři v Himálajích dobrovolníkům zajišťuje:

 • Vedení, asistenci a rady při zpracování dobrovolníkovy přípravy
 • Zajištění veškerých informací k tomu, aby se dobrovolník mohl na cestu připravit (letenky, víza, co sebou atd.) díky dokumentu „Cestovní balíček dobrovolníka“ (viz výše)
 • Asistenci při působení ve škole od koordinátora dobrovolníků (na straně školy v Mulbekhu) nebo koordinátora dobrovolníků přes email nebo skype (na straně Brontosaurů v Himálajích).
 • Zajistíme v průběhu pobytu vaření jídla (snídaně, obědy, večeře) a tak se dobrovolníci mohou plně věnovat předmětu svého působení.

Průběh dobrovolnické cesty:

Dobrovolníci odlétají samostatně z Česka do Malého Tibetu. Po příletu do hlavního města Ladakhu Lehu se pár dní aklimatizují a následně vyrazí do školy v Mulbekhu kde se o ně následně postará vedení školy (jednak po stránce programu ale i ubytování).

V průběhu pobytu může dobrovolník vyrazit na výlety v okolí (pokud mé škole volno což může být v sobotu nebo neděli). V průběhu dobrovolnického působení si může vzít jedenkrát několikadenní volno, pokud by chtěl absolvovat nějaký vzdálenější delší výlet.

Ubytování:

V průběhu dobrovolnického působení ve škole bydlí dobrovolníci v novém školním internátu. Spaní je na postelích s matracemi ve vlastním spacáku. Bydlí se v místnostech buď po jednom nebo po dvou. Ve škole je pitná voda, elektřina a internetové připojení. Ve škole se dá prát ručně v kýblu. V internátu je umývárna s sprchami a možností teplé vody (pokud teplá voda ze sprchy nebude funkční dá se umývat vodou s ohřátého kýblu).

Požadavky na dobrovolníka:

 • Aby měl praktické zkušenosti v oblasti, v které chce odborně asistovat.
 • Aby mu angličtina nebyla překážkou k vykonávání svojí funkce (tj. tesař nemusí mít tak dobrou angličtinu jako učitel, ale musí bez problému rozumět při komunikaci s místními ohledně stavby)

Schopnosti dobrovolníka jsou zhodnoceny na základě zaslaného životopisu a následně v rámci osobního pohovoru.

Povinnosti dobrovolníka:

Po přijetí dobrovolníka mají dobrovolníci povinnost

 • Respektovat a řídit se pokyny koordinátora odborných dobrovolníků na straně Brontosaurů v Himálajích a koordinátora dobrovolníků na straně školy v Mulbekhu
 • V průběhu pobytu ve vesnici Mulbekh respektovat zásady tamní etiky

Porušení (nebo opakované porušení) může vést k vyloučení dobrovolníka z dobrovolnického programu.

 

Příjímací řízení:

Termíny podání přihlášek: Odborní asistenti nemají stanoveno datum, do kterého musí podat přihlášku, nicméně usilujeme o to, aby byly vypsané dobrovolnické pozice obsazeny na počátku roku (tj. například do konce února).

 

 

Odesláním přihlášky a životopisu se stáváš zájemcem o dobrovolnictví. O tvém přijetí bude rozhodnuto na základě

 • Přihlášky
 • Životopisu (není povinný)
 • Absolvováním osobního pohovoru s koordinátorem odborných dobrovolníků
 • Absolvováním případného pohovoru s ředitelem mulbecké školy (není povinný)

Osobní pohovor absolvuješ osobně nebo po Skypu s koordinátorem odborných dobrovolníků za Brontosaury v Himálajích (BvH) a po Skypu s koordinátorem dobrovolníků za Mulbeckou školu (SDPS). O tvém přijetí rozhoduje koordinátor odborných dobrovolníků Jiří Sázel a ředitel školy v Mulbekhu Tsewang Norboo. 

Co se děje mezi odesláním tvé přihlášky až po tvé přijetí

 • Na základě zaslané přihlášky a životopisu tě koordinátor odborných asistentů přizve k osobnímu pohovoru. V rámci osobního pohovoru koordinátor dobrovolnického programu bude (jedná se první kolo příjímacího řízení)
  • hodnotit, zda jsi vhodný adept pro dobrovolnický program v Himálajích a zda tebou nabízené schopnosti škola v Mulbekhu požaduje pro daný dobrovolnický ročník
  • rozvíjet možnou podobu tvého programu působení
 • Pokud koordinátor dobrovolnického programu zhodnotí, že jsi vhodný adept na dobrovolnictví a škola v Mulbekhu požaduje tvé schopnosti, vyzve tě k vypracování programu/předmětu tvého působení. Ten bude odeslán do školy v Mulbekhu k jejich vyjádření, zda o tebou nabízenou dobrovolnickou pomoc mají zájem. Škola v Mulbekhu může vyzvat zájemce o dobrovolnictví k pohovoru přes Skype. Jedná se o druhé kolo příjímacího řízení.

Ještě před podáním přihlášky:

 • vnímej obsah, který budeš vyplňovat do kolonek přihlášky týkající se předmětu tvého působení (co budeš dělat), jako jeden z prvních návrhů, který se stává předmětem konzultace na prvním pohovoru s koordinátorem odborných asistentů.  Největší důraz na vzájemné přesvědčení o spolupráci je až v rámci osobního pohovoru.
 • Přihlášku můžeš vyplnit buď v angličtině, nebo češtině
Platnost informací: 
Leden 2018
Obrázek uživatele Jiří Sázel
Ing.
Jiří Sázel
Předseda Brontosaurů v Himálajích
Predseda@BrontosaurivHimalajich.cz
+420 603 534 730

 

Brontosauři v Himálajích

pobočný spolek Hnutí Brontosaurus
sídlo: Nad Lánem 1249 /23, Olomouc 77900
IČ: 22712607
Datová schránka: xchaab8
účet organizace: 107-3427350257/0100
účet pro dary: 107-3766990267/0100

Zapojte se 

Dobrovolnictví
Benefiční kurz buddhismu

Benefiční tibetská medicína

Benefiční himálajská výzva 

Himalásjký patron

Darovat jednorázově

Kontakt

Email: Info@brontosaurivhimalajich.cz
Mobil: +420 603 534 730