Benefiční cesty na rok 2024 najdete již na webu www.himalajskypatron.cz

Back to top

Ostatní - popis kategorie

Sháníme tyto dobrvolníky

Fotograf/novinář/kameraman

Fotograf/kameraman/novinář, který bude v průběhu léta dokumentovat aktivity Brontosaurů v Himálajích nebo se domluvíme na individuálním vizuálním projektu. Primárně sháníme fotografa, který bude dokumentovat cestu a působení skupiny prázdninových dobrovolníkůBenefiční himálajskou výzvuBenefiční kurz buddhismu a Benefiční tibetskou medicínu, popřípadě další aktivity například individuální cesty mediálně známých osobností (Iva Bittová, Dominik Hašek atd.).

V případě účastni bude fotograf/kameraman/novinář jedním z členů skupiny prázdninových dobrovolníkůBenefiční himálajské výzvyBenefiční kurzu buddhismu a Benefiční tibetské medicíny, kteří vyráží v létě do Malého Tibetu.

  • Prázdninové dobrovolnictví - chceme, aby fotografoval průběh cesty dobrovolníků a jejich působení ve škole v Mulbekhu. Chceme průběžně publikovat fotografie a články z cesty jednak na našem facebooku popřípadě u mediálních partnerů. Primárně hledáme fotografa, který bude cestu fotit. Pokud bude zájemce dělat video, bude to samozřejmě výhodou. Například výstup z roku 2019 zde
  • Benefiční himálajská výzva - primárně sháníme kameramana, který bude v průběhu cesty účastníků publikovat videa o jejich cestě - ukázka z roku 2018 a 2019. Budeme rádi když se cesty zúčastní taky fotograf - ukázka fotek z roku 2017.
  • Benefiční kurz buddhismu a Benefiční Tibetská medicína - zde nám stačí když se akce zúčastní fotograf nebo kameraman jehož fotky budeme moct použit na socálních sítích v průběhu cesty a následně k propagaci dalšího ročníku akce. 

S fotografem/kameramanem/novinářem se můžeme domluvit na individuálním projektu - to třeba může být fotografický soubor "děti z vesnice Mulbekhu" nebo "kláštery Malého Tibetu foceny z dronu" a nějaké individuální výstavě s tím spjaté. Jeho cesta může být potom zcela individuální (nemusí tam jet s nějakou výše uvedenou skupinou dobrovolníků). 

Pokud zveme do Malého Tibetu mediálně známé osoby vždy je u toho fotíme nebo natáčíme. Pokud chcete vědět koho máme tento rok domluveného kontaktujte nás a my vám popíšeme aktuální podobu nasmlouvané spolupráce. 

V případě zájmu fotografa/novináře/kameramana zúčastnit se nějaké z benefičních cest je zde následující postup 

  • v případě účasti prázdninového dobrovolnictví platí všechny další skutečnosti jako jsou termíny cesty, příprava na cestu, zajištěné služby, průběh cesty, ubytování, finanční náročnost, podání přihlášky atd. jsou pro fotografa (novináře) platné jako pro prázdninové dobrovolníky.
  • v případě účasti na benefičních cestách je účastník dobrovolník tj. neplatí příspěvek na školu a platí si pouze náklady spjaté s cestou a službami v indii

Proč byste měli mít o nabídku zájem:

  • Můžete navštívit zajímavou zemi úplně netradičním způsobem, tj. jako dobrovolník
  • Vaším působením pomůžete dobré věci, tj. pomůžete dětem z Himálají k dobrému vzdělání
  • Vaše práce bude spjata se zajímavým projektem
  • Vaše fotky můžete dostat do medií, na výstavy, koncerty, dražby, na náš kalednář atd. 
  • Může se o vás dozvědět další lidi, díky kterým můžete získat další zajímavé nabídky

Zdravotník

Zdravotník se může přidat k Prázdninovým dobrovolníkům nebo účastníkům Benefiční himálajské výzvy. Dobrovolníky, kteří vyrážejí s námi do Malého Tibetu potkávají různé zdravotní problémy od úpalu, zažívacích problémů, nachlazení, drobných zranění až po záchvaty z nedostatku hořčíku atd. V případě účastníků Benefiční himálajské výzvy se může stát při sportu nějaké zranění a včastné ošetření může pomoci popřípadě zachránit věští komplikace. Doposud nemáme stanoveny standardy co zdravotník musí spňovat jinak řečeno bereme všechny, kteří prokáží že jsou k tomu relevantní. 

V případě prázdninového dobrovolnictví může být zdravotník nápomocen v následujících oblastech. Pokud budou mít dobrovolníci průjem, chceme, aby se zdravotník postaral o jejich pitný režim (to znamená třeba v Mulbekhu chodit do studny pro vodu a dělat jim dehydratační roztoky – studna může být pro nemocného dost daleko). V roce 2016 a 2019 se stalo, že zažívacími problémy onemocněla více jak polovina účastníků a obsloužit takové množství lidí je "full time job". Komunikovat s nemocnými, a pokud to bude potřeba, vy-komunikovat s koordinátorem například přesun z jednoho místa na druhé. V roce 2013 dostala jedna účastnice velký zánět spojivek a bylo potřeba s ní z Mulbekhu zajet do nemocnice – tedy zdravotník by ji měl doprovázet. Zdravotník by měl mít taky nějakou zásobu léků (ať už vlastní nebo půjčenou od BvH) a měl by tušit jaké léky podat na specifické zdravotní potíže. V roce 2014 dostala jedna dobrovolnice křečový záchvat z nedostatku hořčíku (další dobrovolníci tehdy nevěděli, co s ní mají dělat) – zdravotník by měl ostatním dobrovolníků říci co dělat. Zdravotník by měl být schopný ošetřit taky jednoduchá poranění jako například zvrtnuté kotníky, natlučená kolena, pořezanou ruku atd. V roce 2009 dostala jedna účastnice velký alergický záchvat z pokousání hmyzem. V roce 2010 si jeden dobrovolník vykloubil rameno a bylo potřeba mu jej po vykloubení ošetřit. Zdravotník by si měl s co největším množstvím problémů poradit na místě (tj. v Mulbekhu), ale pokud budou problémy větší, jde vždycky využít lokální zdravotní péči (doktory, zdravotnické centra, nemocnice), s kterými jsou doposud dobré zkušenosti. 

Pokud nebude mít zdravotník práci (tj, pokud budou všichni dobrovolníci zdraví), může se přidat do výuky nebo na stavbu s ostatními dobrovolníky (nebo pomoci s čímkoliv jiným).

Zdravotník neuzavírá žádnou smluvní zodpovědnost vůči Brontosaurům v Himálajích ani vůči dobrovolníkům a dobrovolníci mají právo jeho zdravotní asistenti odmítnout. 

Všechny další skutečnosti jako jsou termíny cesty, příprava na cestu, zajištěné služby, průběh cesty, ubytování, finanční náročnost, podání přihlášky atd. jsou pro zdravotníka platné jako pro prázdninové dobrovolníky.

V případě zájmu podejte stadartně přihlášku k prázninovému dobrovolnictví. 

 

V případě Benefiční himálajské výzvy se může jednat o různá zdranění při sportu. Časté bývají odřeniny nebo spáleniny z jízdy na motorce. V případě pádu na motorce může stačit obvázat, popřípadě očistit ránu, zasypat dezinfekcí/antibiotiky a v tom horším případě doprovodit do nemocnice na šití (ještě nikdy jsme neměli zlomeninu). Často je lidi spálí o výfuk, kde je potřeba ránu obvázat a pravidelně manit obvazy, popřípadě zavčas podat antibiotika.

V případě raftingu nebo výstupu na šesti tisícovku jsme ještě neměli žádná zranění, ale v případě raftingu jsou pravděpodobná rozbitá obočí nebo tváře od nechtěného úderu pádlem. V případě šesti tisícovky dohled nad režimem lidí s drobnými omrzlinami nebo v tom horším případě urgentní zásah a stabilizace v případě nechtěného pádu nějakého účastníka.

Komplikovanější případy (šití nebo ošetření zlomenin) se dají vždy realizovat v tamních nemocnicích s jejichž péčí (v případě úrazů) máme doposud dobré zkušenosti.

Účastníky výzvy mohou trápit taky problémy popsané u prázninového dobrovolnictví, nicméně stává se to spíše výjmečně. 

Zdravotník výzvy může být taky běžný účastník akce. Zdravotníkovi můžeme nabídnout jako protislužnu odpuštění daru, který platí ostatní účastníci. Všechny další skutečnosti jako jsou termíny cesty, zajištěné služby, průběh cesty, ubytování, finanční náročnost atd. jsou stejné jako pro běžné účastníky Benefčiní himálajské výzvy.

V případě zájmu kontaktujte Jiří Sázel na emalu Challange@BrontosaurivHimalajich.cz nebo na mobilu 603 534 730

Překladatel kurzu buddhismu a medicíny

Hledáme dobrovolníka, který bude chtít překládat kurz buddhismu a kurz tibetské medicíny pro ty účastníky, kteří si nebudou v angličtině tak jistí. Pozice může být vhodná například pro prázdninového dobrovolníka, který po skončení dobrovolnictví zůstane ještě na jeden/oba z uvedených kurzů. 

Každý rok pořádá námi podporovaná škola kurz buddhismu a kurz tibetské medicíny pro zájemce z ČR. Každá akce má průměrnou návštěvnost 8 až 10 účastníků a mezi nimi tak jeden až tři mají problém v porozumění anglicky. Aby z akce vůbec něco měli tak je důležité jim zajistit překlad.

Překlad většinou probíhá simultánně, takže se si překladatel sedne společně se skupinkou, který jej potřebují a jedním uchem naslouchá lektorovy a potom to překládá ostatním. Nemáme žádné požadavky na dovednosti překladatele, jenom nás musí přesvědčit, že na to má.

Překlad je nezbytný pouze v termínu kurzu ve vesnici Mulbekh. Je to tedy 5 dnů na místě. Termíny akcí jde najít zde v případě buddhismu a zde v případě medicíny.

Pozice může být vhodná například pro prázdninového dobrovolníka, který po skončení dobrovolnictví zůstane ještě na jeden/oba z uvedených kurzů. Dobrovolník může být klidně jedním z účastníků a jet společně se skupinou již z ČR.

Dobrovolník má zadarmo kurz, jinak řečeno neplatí dar, který platí ostatní. Platby za ubytování a jídlo jsou většinou záležitost dohody. Pokud jede na akci z ČR jako ostatní účastníci, platí si všechny cestovní náklady.

V případě zájmu napište na email Predseda@brontosaurivhimalajich.cz nebo volejte mobil 603 534 730

Platnost informací: 
January, 2023